Ekranlarda en çok hangi yorumcu yer aldı?

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, bir ay boyunca NTV, CNN Türk, Habertürk, Haber Global, A Haber, Halk TV, Tele 1, KRT ekranlarındaki tartışma programlarını izleyerek analiz yaptı.

Google Haberlere Abone ol
Ekranlarda en çok hangi yorumcu yer aldı?

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, “Tartışma Programlarının Değişmeyen Yüzleri Ve Rekortmen İsimler” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Faruk Bildirici, NTV, CNN Türk, Habertürk, Haber Global, A Haber, Halk TV, Tele 1, KRT ekranlarındaki tartışma programlarını inceledi.

Faruk BİLDİRİCİfarukbildirici.com

EKRAN TARAMASI RAPORU 1: TARTIŞMA PROGRAMLARININ DEĞİŞMEYEN YÜZLERİ VE REKORTMEN İSİMLER

Haber televizyonlarındaki tartışma programlarında hep aynı yüzleri görünce dayanamadım. NTV, CNN Türk, Habertürk, Haber Global, A Haber, Halk TV, Tele 1, KRT ekranlarındaki tartışma programlarını dört hafta boyunca izledim. Doğrusu hep birlikte konuşulan, bağırılan, kimi zaman hakarete varan sözler sarfedilen programların hepsini birden izleyebilmek hayli zor oldu benim için. Sinirlerim bozulmadan izlemeyi noktalayabildiğim için şükrediyorum.

Tartışma programlarının analizine “Ekran yıldızları”ndan başlayalım. 11 Ocak- 7 Şubat tarihleri arasında NTV, CNN Türk, Habertürk, Haber Global, A Haber televizyonlarında dört hafta boyunca en çok tartışma programına çıkma sayısında birinciliği Türk Medya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, Takvim Gazetesi Ankara Temsilcisi Zafer Şahin ve eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner aldı. Üçü de bu dört haftalık süre içerisinde tam 10 akşam tartışma programına katıldılar. “Merkez medya” olarak tanımlayabileceğimiz, siyasi iktidara yakın ve AKP ile iyi ilişkiler içinde olmaya dikkat eden bu beş televizyon kanalındaki tartışma programlarına en çok katılanlar listesi, katıldıkları programların yayımlandığı televizyon kanallarıyla birlikte şöyle sıralandı:

“Melik Yiğitel                CNNTürk  5 + A Haber 5                   = 10

Zafer Şahin                   CNN Türk 5 + Global 3 + A Haber 2 = 10

Mehmet Metiner           CNN Türk 6 + A Haber 4                    =10

Şaban Sevinç                CNN Türk 9                                           =9

Hakan Bayrakçı            CNN Türk 8   + Global 1                      = 9

Prof.Dr.İlyas Topsakal   Habertürk 5    + A Haber 4                   =9

Prof.Dr.Burhanettin Duran NTV 4 +  A Haber 4                        =8

Mete Yarar                       CNN Türk 8                                       = 8

Metin Özkan                    CNN Türk 4 + A Haber 4                  = 8

Doç.Dr.H.Basri Yalçın    CNN Türk 5 + A Haber 2                  = 7

Ali Haydar Fırat                CNN Türk 7                                      = 7

NTV, CNN Türk, Habertürk, Haber Global, A Haber’deki tartışma programlarına en çok katılanlar arasında Emin Pazarcı (A Haber 5 kez), Nedim Şener (CNN Türk 5 kez), Prof.Dr. Yaşar Hacısalihoğlu (CNN Türk 2- Habertürk 3 = 5 kez), Mustafa Kartoğlu (NTV 1+ Habertürk 3= 4 kez), Hulki Cevizoğlu (CNN Türk 4 kez), Uluç Özülker (CNN Türk 4 kez, Prof.Dr. Mesut Hakkı Caşın (CNN Türk 4 kez), Hadi Özışık (CNN Türk 1+ Habertürk 3 = 4 kez) ve Doğu Perinçek gibi isimler de (CNN Türk 1+Habertürk 3 = 4 kez) yer aldı.

Eleştirel kanallar eklenince birinci Gürkan Hacır

Aslında Halk TV, Tele 1 ve KRT gibi eleştirel kanallardaki programlara katılan isimler NTV, CNN Türk, Habertürk, Haber Global, A Haber ekranlarında görünmüyor. Ama Gürkan Hacır, Necdet Saraç, İsmail Saymaz, Elfin Tataroğlu, Fikret Bila, Barış Yarkadaş, Ömer Lütfü Avşar, Deniz Zeyrek, Prof. Dr. Barış Doster, iktidara muhalif veya eleştirel yaklaşan isimlere konulan gizli ambargoyu delebilen ender isimlerden.  Bu isimler zaman zaman NTV, CNN Türk, Habertürk, Haber Global’de programlara davet edilebiliyorlar.

Halk TV, Tele 1 ve KRT’deki tartışma programlarını da eklersek, 11 Ocak- 7 Şubat tarihleri arasında sekiz haber kanalında en çok ekrana çıkma birinciliğini gazeteci Gürkan Hacır’a vermek gerekiyor. İsmail Saymaz, Barış Yarkadaş ve Elfin Tataroğlu ile birlikte KRT’de program yapan Gürkan Hacır, izlediğim dört hafta içerisinde tam 11 akşam ekranlardaydı.

Ağırlıklı olarak Halk Tv, Tele 1 ve KRT’de de tartışma programlarına katılan ama NTV, CNN Türk, Habertürk ve Haber Global ekranlarında da en çok görülen isimler de şöyle:

Gürkan Hacır       Habertürk 6 +Global 1 +KRT 4                   = 11 kez

Necdet Saraç        CNN Türk 4 + Global 2 +Halk TV 2- TELE 1= 9 kez

İsmail Saymaz             Habertürk 3 + KRT 4                          = 7 kez

Elfin Tataroğlu            Habertürk 2 + KRT 5                          = 7 kez

Fikret Bila                    Habertürk 1 + Halk TV 2 + TELE1 4  = 7 kez

Barış Yarkadaş             Global 1+ KRT 4                                 = 5 kez

Ömer Lütfü Avşar       CNN Türk 3 + Halk TV 1 +TELE 1     = 5 kez

Deniz Zeyrek              Habertürk 3 +TELE 1                            = 4 kez

Prof. Dr. Barış Doster  NTV 2 + Habertürk 1+ TELE 1            = 4 kez

Bu listede yer almamakla birlikte gazeteci Mustafa Balbay da tartışma programlarına en çok katılanlardan biri. İzlediğim dört hafta boyunca Balbay, dört kez sunucu, dört kez de konuk olarak toplam sekiz kez Tele 1 ekranlarında göründü.

Yazının devamını okumak için TIKLAYIN

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin