Ekranda erkek hegemonyası... Tartışma programlarında kadının adı yok!

Hangi konu konuşulursa konuluşsun, haber kanallarında yayınlanan tartışma programlarında erkek konukların sayısı, kadın konuklardan katbekat daha fazla. Sina Koloğlu, bu konuyu köşesine taşıdı.

Google Haberlere Abone ol
Ekranda erkek hegemonyası... Tartışma programlarında kadının adı yok!

Milliyet yazarı Sina Koloğlu, bugünkü köşe yazısında, haber kanallarında yayınlanan tartışma programlarındaki erkek hegemonyası kaleme aldı.

Sina KOLOĞLU / MİLLİYET

‘ERKEKLER TARTIŞIR’ TELEVİZYONU

KRT’de kadın gazeteciler konuşuyor. Konuk olarak bir erkek gazeteci çağırıyorlar, onun dışında bu duruma haber kanallarında rastlamak pek mümkün değil.

Ev ahalisi, “Bak yine ortada bir kadın sunucu, etrafı erkek dolu” dedi geçenlerde... Merak ettim, geçtiğimiz salı akşamı haber kanallarını şöyle bir turlayayım dedim. Dokuz haber kanalının tartışma programlarına baktım. Konukların 30’u erkek. Bir tane kadın konuk alınmış. TV 100’de Mine Uzun’un moderatörlüğündeki programın konuğu İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Avukat Ünzile Yüksel’di.

Erkek erkeğe konuşuyorlar

Ortada kadın moderatör, yanı sıra erkek moderatörlerinde olduğu ve ‘erkek erkeğe’ muhabbetin koyulaştığı kanal sayısı dört.

Beş kanalda ise bizim ev ahalisinin hiç hoşlaşmadığı ‘bu ortada kadın sunucu, etrafında erkek konuklar’ durumu mevcuttu.

Çok izlenen zaman dilimindeki hal böyleydi. Sadece bizde değil; dünya ekranlarında kadın-erkek eşitsizliği her daim tartışma konusu oluyor.

Sina Koloğlu'nun yazısını okumak için TIKLAYIN

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin