Ece Temelkuran devri! Okuyucuyla buluşuyor

Tanınmış gazeteci - yazarın yeni kitabı piyasaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol
Ece Temelkuran devri! Okuyucuyla buluşuyor

Gazeteci - yazar Ece Temelkuran'ın yeni kitabı 'Devir' Can Yayınları etiketiyle dün piyasaya çıktı.'Devir' isimli romanda hatıralar, hayatlar, darbeler ve sosyolojik yıkımlar, hatırlanmayan ya da unutulmaya mahkûm kılınanlar konu ediliyor.'Devir', Ankara'da, 1980 Mayıs'ının son günlerinde başlıyor. Devir'de, Ankara mahalleleri, meyhaneleri, sokakları, parkları belirgin bir yer tutsa da kitap 'bir Ankara romanı' değil. 'Devir', Türkiye tarihinin en kritik dönemlerinden birini arka plana alıp, o günleri iki çocuğun dilinden, aklından ve duygularından anlatan, bir roman: Ayşe sekiz yaşında, annesi ve babası 12 Mart darbesinden sonra evlenmiş, orta sınıf bir ailenin çocuğu. En yakın arkadaşı Ali ise bir gecekondu mahallesinde yaşıyor.  Bu iki yakın dostun tanıştıkları günden itibaren tek bir amacı vardır: Kuğulu Park'taki kuğuları kurtarırlarsa 'devrimci abiler ve ablaların' ölmelerini engelleyeceklerini düşünmekte, bunu gerçekleştirmek için planlar yapmaktadırlar.

 

Aynı anda e-kitapta'Devir', aynı anda hem basılı hem de e-kitap olarak okurlara sunuldu. Can Yayınları'nın 2014 sonu itibariyle 'Aynısının Yarısı' sloganıyla duyurduğu yeni e-kitap fiyat politikasına göre tüm e-kitaplar, basılı kitabın yarı fiyatına satılmaya devam ediyor. e-kitap satan tüm sitelerde 'Devir', özel fiyatıyla yerini aldı.

 

20 yıl muhabirlik ve köşe yazarlığı yapan Ece Temelkuran'ın 'Bütün Kadınların Kafası Karışıktır' (1996), 'Oğlum Kızım Devletim-Evlerden Sokaklara Tutuklu Anneleri' (1998), 'İç Kitabı' (2002), 'Kıyı Kitabı' (2002), 'İçeriden-Kıyıdan Konuşmalar' (2004), 'Dışarıdan-Kıyıdan Konuşmalar' (2004), 'Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita' (2006), 'Ne Anlatayım Ben Sana' (2006), 'Ağrı’nın Derinliği' (2008), 'Muz Sesleri' (2010), 'İkinci Yarısı' (2011), 'Kayda Geçsin' (2012), D'üğümlere Üfleyen Kadınlar' (2013) adlı kitapları bulunuyor. 2010'da İngiltere'de 'Deep Mountain' (Ağrı'nın Derinliği), 2011'de ABD'de 'Book of the Edge' (Kıyı Kitabı) adlı kitapları bulunuyor.'Muz Sesleri' aralarında Hollandacanın da olduğu beş dilde yayımlandı. 'Düğümlere Üfleyen Kadınlar' ise Almanya’dan sonra Fransa, Çin ve Polonya’nın da aralarında bulunduğu on üç ülkede yayımlanmayı bekliyor. Temelkuran, The Guardian, Newstatesman, New Left Review, Le Monde Diplomatique, Berliner Zeitung gibi gazete ve dergilerde makaleler yazdı. Uluslararası Af Örgütü ve Prens Claus Vakfı’nın davetlisi olarak Amsterdam'da 2013 yılı için 'Özgürlük Konuşması'nı yaptı.493 sayfadan oluşan 'Devir' 25 TL'den satılıyor.


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin