Dünyanın en gelişmiş savaş uçaklarından biri... ABD ordusunun düşen F-35'i bulmak için halktan yardım istemesi şaşkınlık yarattı

ABD ordusu, kaybolan bir F-35 savaş jetini bulmak için halktan yardım istedi, bu olay dünya genelinde büyük şaşkınlık yarattı. Dünyanın en gelişmiş savaş jetlerinden biri olan F-35'in düşmesi ve yerinin tespit edilememesi, olayın ciddiyetini artırıyor.

Google Haberlere Abone ol
Dünyanın en gelişmiş savaş uçaklarından biri... ABD ordusunun düşen F-35'i bulmak için halktan yardım istemesi şaşkınlık yarattı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusu bir sorundan dolayı pilotun kendisini fırlattığı ve ardından düşen F-35 savaş jetini bulmak için halktan yardım istedi.

euronews'teki habere göre F-35B Lightning II savaş uçağının Güney Carolina eyaletinde bilinmeyen bir nedenden düşmesinin ardından arama çalışmaları Kuzey Charleston şehrinin kuzeyindeki iki göle odaklandı.

Pazar günü öğleden sonra meydana gelen kazadan kurtulan pilotun paraşütle güvenli bir iniş gerçekleştirdiği belirtilirken sağlık durumunun 'stabil' olduğu ifade edildi. 

"Nasıl olur da bir F-35'i kaybedersiniz?"

ABD ordusunun dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip savaş uçağını bulmada halktan yardım istemesi ise şaşkınlık yaratırken politikacıların da tepkisini topladı. 

Federal Kongre üyesi Nancy Mace yaptığı eleştiride, "Nasıl olur da bir F-35'i kaybedersiniz? Nasıl olur da bir takip cihazı olmaz ve biz halktan ne istiyoruz, bir jet bulup teslim etmelerini mi?" sorularını yetkililere yöneltti.

Ordu yetkilileri konu hakkında soruşturma başlatıldığını duyururken, ismi açıklanmayan pilotun neden uçaktan fırlatıldığının da hala araştırıldığını söyledi.

Düşen savaş uçağın yanındaki diğer F-35'in ise üsse güvenli bir şekilde döndüğü duyuruldu.

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Etiketler ABD ordu F-35
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin