Dünyaca ünlü yazar Coronavirüs'ten hayatını kaybetti

Kitapları Türkiye'deki okurlarla da buluşan, dünyaca ünlü yazar Coronavirüs nedeniyle bugün hayatını kaybetti... Usta yazar, 71 yaşında hayata gözlerini yumdu...

Google Haberlere Abone ol
Dünyaca ünlü yazar Coronavirüs'ten hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü Şilili yazar Luis Sepulveda, Coronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

71 yaşındaki Luis Sepulveda, Şubat ayının sonunda Covid 19 nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

Luis Sepulveda kimdir?

Luis Sepulveda (4 Ekim 1949, Ovalle), Şilili yazardır.

Gençliğinde içinde yer aldığı politik etkinlikler nedeniyle işkenceye uğradı ve 25 yaşında ülkesini terk etmek durumunda kaldı. Bunun ardından, birçok Güney Amerika ve Avrupa ülkesinde yaşadıktan sonra, 1980 yılında Almanya'ya taşındı. Ailesiyle birlikte on yılı aşkın bir süre bu ülkede yaşadı. Sepulveda, 1997'den beri İspanya'da, Asturias'ta yaşıyor.

Dünyanın hemen her yerini dolaşmış olan yazar, Green Peace Örgütü'nün üyesidir; UNESCO'nun kimi çalışmalarında da görev almıştır.

Sepulveda, sürgüne gittiği dönemde yazmaya başladı;kendi yaşamı, doğa, ülkeler ve halklar hakkında, kısa öykü, roman, oyunlar, radyo oyunları ve deneme türünde yapıtlar verdi. Birçok ödül aldı. Uluslararası alandaki ilk çıkışını, Türkiye'de Can Yayınları'ndan çıkan Aşk Romanları Okuyan İhtiyar'la yaptı. Bunu izleyen yapıtları arasında gene Can Yayınları tarafından yayımlanan Dünyanın Sonundaki Dünya, Martıya Uçmayı Öğreten Kedi sayılabilir.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin