DSP Genel Başkanı Önder Aksakal'dan flaş açıklama: Bülent Ecevit de yaşasaydı Cumhur İttifakı'nda olurdu

DSP, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleme kararı almış ve aynı zamanda parti olarak AK Parti listelerinde milletvekili adayı çıkaracaklarını açıklamıştı. Bu karardan sonra DSP'ye yönelik sert eleştiriler geldi. tv100'de Pınar Işık Ardor ile Pazar Siyaseti'nin konuğu olan DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, gelen eleştirilere cevap verdi.

Google Haberlere Abone ol

tv100 ekranında her pazar yayınlanan Pınar Işık Ardor'un sunduğu Pazar Siyaseti'ne bu hafta Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal katılıyor.

Demokratik Sol Parti (DSP), AK Parti'nin seçim ittifakı teklifini kabul etmişti. Buna göre DSP, cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyecek. DSP'li isimler milletvekili seçimlerine AK Parti listesinden katılacak.

tv100'de konuşan Önder Aksakal, bununla ilgili soruya çok dikkat çekici bir cevap verdi.

İşte Önderaksakal'ın açıklamaları...

Ecevit yaşasaydı Cumhur İttifakı'nda olurdu

Anayasamızın ilk dört maddesine saygı duyan yapılarla beraber olmak her zaman bizim için öncelikti. Rahmetli Genel Başkanımız Bülent Ecevit'in getirdiği bir kuraldı. Millet İttifakı'nın bu ilk dört maddeyle sorunu var. Bülent Ecevit de yaşasaydı Cumhur İttifakı'nda olurdu.

Barajı geçen partiyle ittifak kurucam denmesi hata. Bu kanun yanlış bir kanun. Her parti kendi görüşleriyle vatandaştan oy isteyebilir. Şimdi iktidar partisi dahi ittifaklar yapısına önem verip süreci yönetiyorsa ana muhalefet partisi dahil ittifaklara önem verip süreci yönetiyorsa DSP'de bir siyasi parti ve parlamento da yer almak ister. Hangi ittifak daha çok milletvekili çıkarırsa oradan ittifak kurar. Biz de bundan yaptık. Başka bir şans var mı? Bir milletvekilinin seçilebilmesi için 250 bin oya ihtiyacı var. Başka partilerin üye, seçmen tabanını biz bilemeyiz. Bir ittifak içinde yer almak zorundalılığı var.

Kürt sorunu yoktur

Sayın Kılıçdaroğlu'nun adayılığı konusunda HDP'nin bir görüş beyanı oldu. "Biz aday çıkarmacağız" dediler. Kılıçdaroğlu da HDP'yi ziyaret etti. Çıkışında ilk lafı "Kürt sorununu parlamentoda çözeceğiz" oldu. Bize göre Kürt sorunu yoktur. Kürt sadece Diyarbakır'da mı yaşıyor? İstanbul'da Kürt sorunu var mı? Neden Diyarbakır'da var? Bu emparyalistlerin Türkiye'yi bölme projesidir. HDP çıksın desin ki "PKK bir terör örgütüdür"

"DSP'DEN AYRILAN YOK"

DSP'den ayrılan yok. Görevlerinden ayrılanlar var. Her siyasi partinin yönetim şekli vardır. Bir siyasi partinin mensubu bir başka partinin adayını destekleyemez. Eğer destekleyecekse bu partiden istifa edip o partinin yanında olması gerekir.

DSP parlamenter sistemin yeniden düzeltilerek halka sunulması gerektiğine inanır. Bizim için bu önemlidir. Bakın bugün Sayın Cumhurbaşkanı da revizyon gerektiğini söylüyor. Güçler ayrılığı ilkesinin tartışmasız uygulanması konusunda bir irade konulacaktır.

Hit noktası 15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olduğu tarihten itibaren Türkiye dış politikada küresel emparyalizme karşı çok ciddi direnç gösterdi.

"KÜFFARI KÜRESEL SİSTEME DEDİM"

6284 sayılı kanunla ilgili tartışmaları magazinsel görüyoruz. Bizim bir pazarlığımız olmadı. Bizim görüşlerimiz pazarlığa tabi değildir. Küffarı küresel sisteme dedim. Bu jargon İstiklal dönemi jargonudur. "Bu topraklara küffar postalı bastırmayacağız" denilmiştir. Biz de bu işgalcilere bu vatanı bırakmıyorum dedim diye karşı tarafın trolleri linçliyor. Sözcü TV'nın haber sunucusu "Ahlak yoksunu" diyor. DSP Genel Başkanı'nın zekatı sizin yedi sülalenize yeter. Kınıyorum. 

Selahattin Demirtaş, madem PKK'ya silah bıraktırma gücün var neden seçimi bekliyorsun? Kaldı ki sen gerçekten PKK'nın yöneticisi misin de silah bıraktırabileceksin? Bunu sorarlar.

"İLK TURDA BİTMELİ"

Seçim birinci turda bitmeli. Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanı dış dünyaya karşı güçlü görünmek durumundadır. Bu güç nereden kaynaklanır? Halkından aldığı destekle. Dolayısıyla 1.turda seçilmelidir cumhurbaşkanı.

Emperyal sistem burayı değiştirmeye çalışıyor. Şu an devletine 20 yıldır hakim bir Cumhurbaşkanı var. Macera arama lüksümüz yok. Sayın Tayyip Erdoğan'a oy vermek zorundayız. İlk turda bitmeli.

Kadını şiddeti savunabilecek bir insan olabilir mi? Asla. Bunun için parlamentoda mücadele ederiz.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin