Dolarda tsunami dalgası geliyor. Doları patlatacak 3 kritik açıklama. Ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut, 3 gelişmeyi gündeme getirdi ve 'Finansal tsunami dalgası o zaman Türkiye sahillerine ulaşmış olacak' dedi

Vatandaşın ve iş insanlarının kafasındaki tek soru yükselen döviz kurundaki bu seyrin devam edip etmeyeceği. Dolar 11 liranın üzerinde, euro da 13 lira sınırına dayanmışken dolar kurunun daha ne kadar artacağı da merak konusu. Merkez Bankası'nın faiz indirmeye devam edeceği yönünde beklentiler de döviz kurunu yukarıya çekiyor. İşte bununla ilgili bir değerlendirme yapan ekonomist Evren Devrim Zelyut, 3 sebep sayarak dolar tsunami dalgasının Türkiye'yi vuracağını iddia etti.

Google Haberlere Abone ol
Dolarda tsunami dalgası geliyor. Doları patlatacak 3 kritik açıklama. Ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut, 3 gelişmeyi gündeme getirdi ve 'Finansal tsunami dalgası o zaman Türkiye sahillerine ulaşmış olacak' dedi

Yeniçağ gazetesinden Evren devrim Zelyut'un yazısı

Dolar Endeksi Lira için alarm veriyor!

Dolar endeksindeki son hareketler Lira için hayra alamet değil. Dolar endeksi nedir derseniz kısaca, Amerikan dolarının Euro, Japon yeni, İngiliz sterlini, İsviçre frangı, Kanada doları ve İsveç kronundan oluşan bir sepete göre değerini belirleyen bir rakamdır. Yani endeks değeri yükseldikçe dolar bu saydığımız para birimleri karşısında değer kazanıyor demektir. Endeks değerinin düşmesi de doların küresel manada değer kaybettiğini gösteriyor.

Dolar Endeksi'nin değer kazanması ya da kaybetmesinde rol oynayan ana faktör Amerikan Merkez Bankası FED'in ekonomiye bakarak verdiği/vereceği kararlar oluyor. Yani FED Amerikan ekonomisinin canlılığı, enflasyon durumu ve işsizlik oranlarına göre para politikasını ayarlıyor. Eğer işsizlik artmışsa ya da kriz varsa faizleri düşürüyor, yatırımların artmasını amaçlıyor. Yetmezse para basıyor, ekonomide canlılık sağlamaya çalışıyor. Ama para basıp enflasyon oluşursa da bu sefer verdiği parayı faizleri artırıp, cazibe yaratıp merkeze geri çekiyor.

Dolar Endeksi'ne baktığımızda salgın öncesinde 102 değerini aldığını görüyoruz. Salgınla beraber ekonominin durması, karantina gibi kavramların hayatımıza gelmesi ile endeks 90'a kadar düştü. Ancak Mart 2021'den sonra değerin yükselmeye başladığını gördük. Dolar/TL'deki harekete baktığımızda da Mart ayında 7 olan kurun Dolar Endeksi ile beraber harekete başladığını izliyoruz.

 

 

Dolar Endeksi özellikle Amerika'da enflasyonun %6,2 ile son 30 yılın rekor seviyesine çıkması sonucu son bir ayda sert şekilde yükselerek 96 seviyesine ulaştı. Dolar küresel olarak değer kazanırken, AKP'nin kendisini kurtarmak için yaptığı çılgınca faiz hamleleri de bu etkinin tuzu biberi olarak içeride kuru 11'in üzerine attı.

Tüm dünya merkez bankaları Dolar Endeksi'ndeki harekete karşı millî paraların değerini korumak için faiz artırırken AKP, Merkez Bankası'nın faiz indirimleri devam edecek gibi gözüküyor. Bunun doğal sonucu ise Lira'nın değer kaybına devam etmesi olacak.

Esas konumuza dönersek, Dolar Endeksi'ndeki yükselişin önümüzdeki dönemde de devam edeceğine dair FED kurmaylarından açıklamalar geliyor.

 

Bakın kim ne demiş:

"ABD Merkez Bankası (FED) Başkan Yardımcısı Richard Clarida, tahvil alımlarının azaltımına ilişkin görüşmelerin Aralık ayında olabileceğini aktardı."

"Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic 2022 yaz aylarında FED'in faiz artışı yapması gerekeceğini söyleyerek faiz tahminini öne çekti."

"Chicago FED Başkanı Charles Evans, fiyatlar üzerindeki enflasyonist baskıların beklediğinden uzun sürdüğünü söyledi."

Bütün bu açıklamalar Amerika'da salgınla basılmış paranın geri çekilme vaktinin yaklaştığını gösteriyor. Bunun için de faizler artacak. Faiz artınca Türkiye gibi ülkelerde dolar daha nadir hale gelecek, azalacak, kur artacak. İşte bizim sürekli işaret ettiğimiz finansal tsunami dalgası da o zaman Türkiye sahillerine ulaşmış olacak. Dolar Endeksi yükselerek bunun öncü sinyallerini vermeye çoktan başladı. Ancak bunu görecek ehil gözler yönetimin içinde ne yazık ki yok. Peki size bir soru: Onların gözlerinin gördüğü rakamlar sadece kendi banka hesaplarına yatan bol sıfırlı dolarlar mıdır? Siz ne dersiniz?

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin