Dolarda kıyamet çıkışı. Doları olanlar ve dolar borcu olanlar dikkat. TÜİK rakamlarını değerlendiren Yeniçağ gazetesi yazarı Remzi Özdemir, 'büyük bir dolar kıtlığı Türkiye’yi vuracak' çıkışında bulundu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) merakla beklenen temmuz ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Rakamların düşük gelmesiyle ilgili bir son dakika değerlendirmesi yapan Yeniçağ gazetesi yazarı Remzi Özdemir, TÜİK'in rakamlarına inanan tek bir kişinin olmadığını belirtti ve dolar ile ilgili korkutucu bir çıkış yaptı. Türkiye'den daha fazla para çıkışı olacağını belirten Özdemir, dolarda yaşanacak olan kıtlık konusunda acil uyarıda bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Dolarda kıyamet çıkışı. Doları olanlar ve dolar borcu olanlar dikkat. TÜİK rakamlarını değerlendiren Yeniçağ gazetesi yazarı Remzi Özdemir, 'büyük bir dolar kıtlığı Türkiye’yi vuracak' çıkışında bulundu

Merakla beklenen aylık enflasyon oranı açıklandı.

TÜİK, 2022 yılı temmuz ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. 

Buna göre; Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 79.60 aylık yüzde 2.37 arttı. Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ise yıllık yüzde 144.61, aylık yüzde 5.17 arttı.

Yeniçağ Gazetesi yazarı Remzi Özdemir, "TÜİK kur krizinin kapısını açtı! Dolar kıtlığına hazır olun!" başlıklı bir yazı ele aldı.

Özdemir yazısında "TÜİK bu sabah temmuz ayı enflasyon rakamını açıkladı. Yüzde 80 değil, 79.60. Tıpkı pazarcı esnafı gibi. 80 görünmesin diye milimetrik bir düzenleme." ifadelerini kullandı.

"TÜİK’İN BU RAKAMINA İNANAN BİR KİŞİ BİLE YOK"

Özdemir'in ilgili yazısı şöyle:

"Bir devletin veri güvenliliği çok önemlidir. O ülkenin istatistik kurumunun açıkladığı rakamlar o ülkenin dünya nezdinde itibarıdır aynı zamanda. TÜİK, Türkiye’nin en kötü yönetildiği dönemlerde bile bağımsız ve güvenilir bir kurum olmuştur. Tarih boyunca ne içte ne dışta hiçbir analist TUİK ya da eski adı ile Devlet İstatistik Enstitüsü’nün güvenirliliğini sorgulamamıştır. AKP’nin bir sloganı var ya “Yaparsa AKP yapar!” evet AKP bunu da yaptı ve devletin resmi istatistik enstitüsünün güvenirliliğini sorgulatır hale geldi.

 

TÜİK bu sabah temmuz ayı enflasyon rakamını açıkladı. Yüzde 80 değil, 79.60.  Tıpkı pazarcı esnafı gibi. 80 görünmesin diye milimetrik bir düzenleme. Mesleğim gereği Türkiye’den ve dünyanın çeşitli bölgelerinden onlarca ünlü ekonomist ve fon yöneticisini takip ediyorum.
An itibariyle TÜİK’in bu rakamına inanan bir kişi bile yok.

TUİK son dönemde en fazla başkan, başkan yardımcısı ve daire başkanları değiştiren kurum oldu. Oysa dünyadaki örneklerine baktığımızda istatistik kurumlarının başkanlarının görev sürelerinin onlarca yıl olduğunu görüyoruz. Bizde ise dolar kuru gibi değişiyor.  Eh o zaman siz bu kurumun neyine inanacaksınız?

Dolarda kıyamet çıkışı. Doları olanlar ve dolar borcu olanlar dikkat. TÜİK rakamlarını değerlendiren Yeniçağ gazetesi yazarı Remzi Özdemir, 'büyük bir dolar kıtlığı Türkiye’yi vuracak' çıkışında bulundu - Resim : 2

Gelelim temmuz ayı enflasyonuna.

TÜİK’e inanmış olsak bile yüzde 79,60 enflasyon kur üzerindeki baskının daha da artmasına neden olacaktır.  Merkez Bankası’nın gösterge faizi yüzde 14 ülkede resmi enflasyon yüzde 79,60. Kafadan 66 puanlık negatif bir fark var. Bir vatandaş parasını yüzde 20 ile bile faize yatırmış olsa 60 puan kaybediyor. Parası o kadar eriyip yok oluyor. Enflasyon senin paranın değerinin kaybolmasıdır. Alım gücünün düşmesidir.  Türk lirasının değerine baktığımızda mal ve hizmet karşılığı neredeyse bitmiş tükenmiş yok hükmündedir. 

Normal kurallara göre, Türk lirasının dolar ve euro gibi farklı ülkelerin para birimi karşısında da değer kaybetmesi lazım. Yani enflasyon oranı kadar. Türkiye’de dolar bu yıl sadece yüzde 33 değer kazanmış. Yani kafadan Türk lirası yüzde 47 daha değerli.

 

Şimdi diyeceksiniz ki ne güzel Türk lirası değerli.

Yok öyle değil. Senin paranın alım gücü düşüyor. Başka para birimi karşısında değer kazanması senin ithalat ihracat dengeni bozar.  İhracatın düşük kur nedeniyle ilerleyemez ve cari açık verirsin. Ülkene dolar girişi de olmadığı için bir gün kasandaki dolarda biter. Çünkü senin ülkenin resmi istatistik kurumu kimsenin inanmadığı ve itibar etmediği rakamı açıklarsa senin ülkene yabancı sermaye girmez. Nitekim girmiyor da tam tersi çıkıyor. Yılbaşından bu yana 1 sent girmediği gibi 6 milyardan fazla çıktı.

Şimdi anladınız mı rakamların güvenirliliği neden önemli.

TÜİK bugün bu rakamla kur krizinin de kapasını açmıştır. Türkiye’den daha da fazla para çıkışı olacak ve büyük bir dolar kıtlığı Türkiye’yi vuracak. Demirel’in 70 sente muhtacız sözü, AKP döneminde 1 sente bile muhtaç olduk şeklinde değişecek. TÜİK bugün kur krizinin kapılarını sonuna kadar araladı."

TÜİK RAKAMLARI AÇIKLAMIŞTI

TÜİK tarafından Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 79,60, aylık yüzde 2.37 arttı.

TÜİK, Temmuz 2022 dönemine ilişkin tüketici enflasyonunu açıkladı. Buna göre tüketici fiyatları temmuz ayında yüzde 2.37 arttı. Yıllık enflasyon yüzde 79.6 oldu. Beklenti yıllık yüzde 80 seviyelerindeydi. 

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %79,60, aylık %2,37 oldu

TÜFE'deki (2003=100) değişim 2022 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %2,37, bir önceki yılın Aralık ayına göre %45,72, bir önceki yılın aynı ayına göre %79,60 ve on iki aylık ortalamalara göre %49,65 olarak gerçekleşti.

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup %25,79 ile haberleşme oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %119,11 ile ulaştırma oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla 2022 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup %-0,85 ile ulaştırma oldu. Buna karşılık, 2022 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %6,98 ile sağlık oldu.

 

2022 yılı Temmuz ayında, endekste kapsanan 144 temel başlıktan (Amaca Göre Bireysel Tüketim Sınıflaması-COICOP 5'li Düzey), 10 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 6 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 128 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti.

Özel kapsamlı TÜFE göstergesi (B) yıllık %68,46, aylık %3,49 oldu
İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'deki değişim, 2022 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %3,49, bir önceki yılın Aralık ayına göre %37,59, bir önceki yılın aynı ayına göre %68,46 ve on iki aylık ortalamalara göre %42,81 olarak gerçekleşti.

ENAGrup yüzde 176.04 açıkladı

ENAGrup Temmuz ayı enflasyon oranını açıkladı. Buna göre yıllık enflasyon oranı yüzde 176 oldu. ENAGrup Tüketici Fiyat Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Temmuz ayında %5.03 arttı. E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı %176.04, yılın başından itibaren ise %80.35 olarak gerçekleşti.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin