Dolarda fren patladı, Kapalıçarşı'ya akın var: Kontrol altına alınamayacak. Ünlü ekonomist Remzi Özdemir'den korkutan dolar açıklaması: Birileri sesiz sedasız...

Merkez Bankası'nın faiz indirmesinden sonra piyasada dolar yukarıya yönlü hareketi sürdürüyor. Ekonomist Remzi Özdemir'den dolar ile ilgili çarpıcı bir değerlendirme geldi ve uyarı yaptı. Dolar sahiplerini ve dolar borcunu ilgilendiren açıklamaya göre kapalı çarşıya akın var, sebebi ise...

Google Haberlere Abone ol
Dolarda fren patladı, Kapalıçarşı'ya akın var: Kontrol altına alınamayacak. Ünlü ekonomist Remzi Özdemir'den korkutan dolar açıklaması: Birileri sesiz sedasız...

Ekonomist Remzi Özdemir Merkez Bankası’nın böyle bir dönemde faizi yüzde 12’ye düşürmesini ülkeye yapılacak en büyük kötülük olarak değerlendirdi.

Merkez Bankası’nın faizi yüzde 12’ye düşürmesinden sonra dövizdeki hareket sürüyor. "Merkez Bankası aslında talihsiz bir zamanda faiz indirimi yaptı." diyen Ekonomist Remzi Özdemir ise Merkezin faiz kararını ve piyasalardaki gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

Amerika’nın faiz yükselttiği ve bütün dünya Merkez Bankaları’nın soluksuz artışa devam ettiği bir dönemde faiz indirmek bu ülkeye yapılacak en büyük kötülük. Bu kötülük doları adım adım yukarı çekiyor. Dolara son 3 işlem gününde 3 milyar dolara yakın müdahale oldu. Aslında buna müdahale değil, yakma diyebiliriz.

3 milyarı anlamsız bir politika için kime ne için satıldığını maalesef bilemiyoruz. Tüm bunlar doların fitilini ateşledi ve adım adım kur krizine doğru gidiyoruz. Dolar endeksinin daha da yükselmesi Türkiye’yi ciddi anlamda sıkıntıya düşürecek. Önümüzdeki günlerde doları bu kadar rahat kontrol altına alamayacağız. Uluslararası Finans analisti Brooks, artık dolar için adil değerin 21 lira olduğunu söylüyor. Bu rakamı bugün için yani olması gereken değeri söylüyor.

Dünyanın en güçlü ekonomisi Avrupa’nın para birimi Euro adeta çöktü. Parite birin çok daha altına geliyor. Yine Kral-Kraliçe parası sterlin dolar karşısında hızla eriyor.

Dolarda fren patladı, Kapalıçarşı'ya akın var: Kontrol altına alınamayacak. Ünlü ekonomist Remzi Özdemir'den korkutan dolar açıklaması: Birileri sesiz sedasız...

Peki bu ortamda TL ne yapacak?

Algı ile dünyanın en büyük ekonomisi gibi hikayelerle TL ne kadar koruyabilecek bu siyasi iktidar? Elbette koruyamayacak. Korumuş olsaydı bu para 1 yıl önce 8 liraydı ve bugün 18.500 lira. Bu arada geçen hafta dolar kıtlığından bahsetmiştim. Aslında bu tüm dünyada olacak bir gelişme ama en çok bizi vuracak. Nitekim nakit yani keş doların kral olduğu dönem başladı. Bir süredir banka kuru ile Kapalıçarşı dolar kuru arasında fark oluşmaya başlamıştı. Perşembe gününden sonra bu fark daha da açıldı. Birileri sesiz sedasız Kapalıçarşı’dan fiziki dolar toplamaya başladı.

Bu rakamlara da yansıyor. Bankalarda bugün saat 12.00 surlarında dolar kuru 18.452 seviyesinden işlem görürken, Kapalıçarşı’da 18,60 seviyesinde. Eylül enflasyonu 3 Ekim Pazartesi açıklanacak. Eğer TUİK şapkadan fil çıkartmaz ise enflasyon yüksek gelecek ve Türk lirasındaki değer kaybı dünyayla birlikte hızlanabilir. Çünkü Merkez Bankası Türk lirasının düşük faiz ile zırhını çıkarttı.

 

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRDİ

Merkez Bankası faiz indirmiş ve şu açıklamayı yapmıştı.

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 13’den yüzde 12’ye indirilmesine karar vermiştir.

Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir.

 

2022’nin ilk yarısında güçlü bir büyüme gözlemlenmiştir. Temmuz başından bu yana öncü göstergeler zayıflayan dış talebin etkisiyle büyümede bir yavaşlamaya işaret etmektedir. İstihdam kazanımları benzer ekonomilere göre daha olumlu seyretmektedir. Özellikle istihdam artışına katkı veren sektörler dikkate alındığında büyüme dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklenmekte olduğu görülmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, turizmin cari işlemler dengesine beklentileri aşan güçlü katkısı devam etmektedir. Bunun yanında, enerji fiyatlarındaki yüksek seyir ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme olasılığı cari denge üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir. Kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşması yakından takip edilmektedir. Ayrıca, son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının ilan edilen makroihtiyati tedbirlerin katkısı ile geldiği denge yakından takip edilmektedir. Kurul, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını güçlendirmeye devam edecektir.

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bununla birlikte, üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler azalan dış talebin etkisiyle iktisadi faaliyette ivme kaybının devam ettiğine işaret etmektedir. Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması önem arz etmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin 100 baz puan düşürülmesine karar vermiş, mevcut görünüm altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğunu değerlendirmiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin