Dolar ve euroyla ilgili Financial Times'tan bomba iddia... Döviz mevduatlarının Türk Lirası'na çevrilmesi yönünde zorunlu bir karar alınabilir

Merkez Bankası'nın faiz indirim kararlarından sonra piyasalarda yaşanan çalkantı sürerken, 23 Kasım 2021 günü dolar ve euro rekor kırdı. Piyasalar kısa bir süre sonra sakinleşti ama dolar 13 lira bandında uzun süre kaldı. Doların yükselmesine rağmen Türk halkının döviz mevduatı hala bankalarda ve yastık altında. İşte bununla ilgili çok önemli bir iddia gündeme geldi. Financial Times gazetesi döviz mevduatlarının zorunlu olarak Türk Lirası'na çevrilmesi yönünde karar alınabileceğini yazdı.

Google Haberlere Abone ol
Dolar ve euroyla ilgili Financial Times'tan bomba iddia... Döviz mevduatlarının Türk Lirası'na çevrilmesi yönünde zorunlu bir karar alınabilir

İngiltere’nin ünlü ekonomi gazetesi Financial Times’ın analisti Robert Armstrong, Türkiye’de yaşananları bir trajedi olarak değerlendirdi. Türkiye’nin uluslararası pazar açısından çok önemli bir pazar olmadığını hatırlatan Armstrong, haberde bu pazarın çökmesinin küresel bir paniğe yol açmayacağını vurguladı.

Haberde, "Recep Tayyip Erdoğan, faiz oranlarının düşürülmesinin Türk para birimini istikrara kavuşturmaya ve enflasyonu kontrol etmeye yardımcı olacağını düşünüyor. Yanılıyor. Cumhurbaşkanı olduğu günden beri Türk Lirası değer kaybediyor" denildi.

 

Haberde, "Liradaki tahribat göz önüne alındığında, döviz yatırımcılarının Türk hisse senetlerindeki paralarının sadece yarısını kaybetmesi dikkat çekici. Ama Türkiye halkı için durum vahim ve bir şeyler yapılmak zorunda. Merkez Bankası'ndan salı günü yapılan açıklamada, hükümetin lirayı desteklemek için döviz piyasalarına müdahale edebileceği, ancak bunu anlamlı bir ölçekte yapacak rezervlere sahip olmadığı belirtildi" ifadeleri yer aldı.

Abrdn'de yükselen piyasalar ekonomisti Edward Glossop, gelinen bu noktada Türkiye’nin temel seçeneklerinin faiz artırımları ve sermaye kontrolleri olduğunu, ancak Erdoğan'ın kavgacı tavrı nedeniyle faiz artışının olası olmadığını söyledi. 

Döviz mevduatları zorunlu olarak bozdurulabilir

Habere göre, bir sonraki adım, döviz mevduatlarının liraya çevrilmesini zorunlu kılmak gibi “yumuşak dokunuşlu” sermaye kontrolleri olabilir.

Columbia Threadneedle'den Edward Al-Hussainy ise Glossop’un aksine, faiz artışlarının gün geçtikçe daha olası hale geldiğini savunuyor.

Türkler dışında herkes için iyi haber şu ki, kriz öncelikle Türkiye'ye özgü kötü politikadan kaynaklanıyor ve başka yerlere yayılması için çok az kanal var. Capital Economics'ten Jonas Goltermann'ın özetlediği gibi, Türkiye'nin ithalatı küresel olarak yeterince önemli değil; o yüzden bu pazarın çökmesi uluslararası bir hasara yol açmayacak.

Türkiye'deki yabancı yatırım, gelişmekte olan piyasa odaklı portföylerin bile küçük bir parçası olacak şekilde küçüldü ve Türkiye'deki karmaşa yatırımcıların diğer pazarlarda da  kriz olur paniğine sokmayacak çünkü herkes Ankara'nın politikalarının ne kadar kötü olduğunu ve para biriminin ne kadar savunmasız olduğunu biliyor.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin