Dolar ve euro yumurtayı da patlattı. Üreticiler 2 lira için uyarmıştı. Yumurtanın fiyatı 2 liraya yaklaştı. Yumurta üreticileri de süt gibi devletten destek istiyor

Merkez Bankası'nın faiz indirim kararı ve yine piyasaya verilen mesajlarda indirimin devam edeceği yönündeki beklentiler bir çok ürünün de zamlanmasına neden oldu. Dolar ve euronun rekor üstüne rekor kırması sonucu bir çok ürünün fiyatı artarken, sofraların olmazsa olmazı yumurta fiyatları da zamdan nasibini aldı. Bununla ilgili uyarı daha önce yapılmış ve yumurtanın önlem alınmadığı takdirde 2 liradan satılacağı yönünde tehlikeden söz edilmişti. Ve oldu yumurtanın fiyatı 2 liraya yaklaştı.

Google Haberlere Abone ol
Dolar ve euro yumurtayı da patlattı. Üreticiler 2 lira için uyarmıştı. Yumurtanın fiyatı 2 liraya yaklaştı. Yumurta üreticileri de süt gibi devletten destek istiyor

Yumurta üreticileri diğer hayvansal üretimlerde olan desteklemeler gibi tavuk üreten damızlık işletmelere 'damızlık desteği', yumurta üreten üreticilere de tıpkı sütte olduğu gibi 'yumurta üretim' desteği yapılmasını bekliyorlar.

Veteriner Hekim ve Beslenme Rasyon Uzmanı İsmail Kanburoğlu, “Kanatlı üreticileri için de bir destekleme çalışması bakanlıkça tertip edilip üreticiye yansırsa, hem üretim artacak hem de üretici rahat bir nefes alacak. Kasım ayına girdiğimiz bu dönemde bundan tam 8 ay önce 50 kg tavuk yemi 140 lira iken bugün 230 liraya gelmiş durumda. Üretim yapılan işletmelerde kullanılan elektrik, su ve ısınma için kullanılan materyallere gelen zam da aynı oranda artmış durumda. Aynı şekilde yumurtanın kolileşmesinde kullanılan materyaller, viol, kâğıt ve diğer sarf malzemeler ise yüzde 100 ün üzerinde zamlanmış durumda. Artan yem maliyetleri ve diğer giderlerin artması sonucu yumurta tavukçuluğu can çekişir duruma geldi. Üreticiler hayvanlarını kestirmeye başladı. Yem fiyatları sürekli artarken üreticinin toptan sattığı yumurta fiyatları düşüyor” diye konuştu.

YUMURTANIN TANESİ 2 LİRA OLABİLİR 

Kanburoğlu, “Bugün geldiğimiz noktada küçük ve orta ölçekli yumurta üreticisinin artık dayanma gücü kalmadı. Bu biraz daha böyle sürerse çok yakın bir zamanda tüketici tanesi 2 liradan yumurta almak zorunda kalabilir. Ben Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığımızın bu konuya ciddi anlamda eğileceğini düşünüyorum. Çünkü yumurta çocuklarımızın sağlığı için ne kadar yararlı bir besin ise ihracat için de ülkemiz adına o denli önemli bir ürün. Bu nedenledir ki; diğer hayvansal üretimlerde olan desteklemeler gibi tavuk üreten damızlık işletmelere 'damızlık desteği', yumurta üreten üreticilere de tıpkı sütte olduğu gibi 'yumurta üretim' desteği sağlanırsa yangın kontrol altına alınabilir” dedi.

 

YUMURTANIN TANESİ BAZI YERLERDE 2 LİRA

Merkez Bankası'nın faiz indirme kararı sonrası piyasada yaşanan döviz üzerindeki baskı sürürken, bir çok ürüne de zam üstüne zam geldi.

Akaryakıt fiyatları neredeyse her geçen gün zam görmeye, marketlerde yer alan ürünlerde her gün zam almaya başladı.

Bir çok ürüne de yakın zamanda yüksek oranda zam geleceği yönünde de beklentiler var.

Yumurta ile ilgili yapılan bu uyarıdan sonra  yumurta fiyatlarına da zam geldi. Bir çok markette 10'lu yumurtanın fiyatı 20 liraya yaklaştı. Bu da yumurtanın tanesinin 2 lira olduğunun habercisi.

Aynı markanın 10 adetlik yumurtası A101'de bir ay öncesine kadar 12-13 liradan satılırken bugün 17 liradan satılıyor. Yumurtanın tanesi 1.70 kuruş. Aynı yumurta Migros'ta da bu fiyata yakın satılıyor.

Başka bir yumurta markasının 10'lu paket fiyatı da 19 liraya satılırken, organik satılan ürünün fiyatı ise 21 lira.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin