Dolar kurunun 45 lira olacağı tarihi açıkladı. Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşcu duyurdu

Yüksek enflasyonla birlikte dolar kuru da en çok merak edilen konuların başında geliyor. Dolar kurunun artması tüm kalemlere zam olarak yansıyor. 2024 yılı dolar kuru da çokça araştırılıyor. Uzman görüşleri dikkat çekiyor. Reuters'ın Türk Lirası anketi dikkat çekti. Prof. Dr. Şenol Babuşcu'dan da 2024 için çarpıcı bir dolar kuru tahmini geldi.

Google Haberlere Abone ol
Dolar kurunun 45 lira olacağı tarihi açıkladı. Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşcu duyurdu

Reuters'ın düzenlediği ankete göre, gelişmekte olan ülkelerin (EM) para birimleri, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimine başlayacağı yönündeki beklentilerin kuvvetlenmesiyle dolar karşısındaki bu yılki kayıplarını gelecek yıl telafi edip, hafif yükselecek fakat Türk lirasının (TL) yakın vadede değer kazanması beklenmiyor.

EM kur endeksi, ABD enflasyonundaki düşüş ve Fed'in para politikasında gevşeme yanlısı açıklamalarının ardından geçen ay doların gerilemesiyle, Kasım ayının başından bu yana yüzde 2,6 yükseldi ve bu yükselişin önümüzdeki yıl da sürmesi bekleniyor.

Fakat ABD'de faizlerin daha uzun süre yüksek kalabileceği riskiyle yatırımcıların temkinli davranmaları ve bu nedenle gelişmekte olan para birimlerinin dolar karşısında yavaş ve istikrarlı bir yükseliş kaydetmesi bekleniyor.

Reuters'ın 1 ila 5 Aralık'ta 45 stratejistin katılımıyla yaptığı ankete göre, gelişmekte olan para birimlerinin yarısından fazlasının, kazanımını gelecek yıla taşıyacağı ve bazılarının ise bu yılki kaybının tamamını telafi edeceği öngörülüyor.

TL VE GÜNEY AFİKA DEĞERLENMESİ BEKLENMİYOR

Bu yıl sırasıyla yüzde 35 ve yüzde 10 civarında değer kaybeden TL ve Güney Afrika randının yakın zamanda kayıplarını telafi etmesi beklenmiyor.

Reuters'ın gelişmekte olan piyasa para birimlerine yönelik gerçekleştirdiği ankette TL tahmini veren kurumların tahminlerinin medyanına göre, dolar/TL'nin bir ay sonra 28,9, üç ay sonra 30, altı ay sonra 31,6684, 1 yıl sonra ise 33 olması bekleniyor.

Çin'in para birimi yuanın ise gelecek on iki ayda yüzde 2 civarında değer kazanması bekleniyor.

'DOLAR KURU 2024 YILINDA 45 LİRA OLACAK'

Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, "Dolar yılı 30 TL civarında kapatacak. 2024 yılında 45 TL civarlarında olacak." dedi.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin