Doğru tedavi edilmezse diyabet ve kalp krizine neden oluyor! Kadın hastalığı sanılıyor ama…

En yaygın kadın hastalıklarından biri olan polikistik over sendromu, pek çok kadının hayatını riske atıyor. Polikistik over sendromu genel anlamda bir kadın hastalığı olarak bilinse de bu hastalık ne yazık ki erkekleri de etkileyebiliyor. Uzmanlar, erkekler, polikistik over sendromu ile ilgili olarak uyardı.

Google Haberlere Abone ol
Doğru tedavi edilmezse diyabet ve kalp krizine neden oluyor! Kadın hastalığı sanılıyor ama…

Polikistik over sendromu kadınlarda en çok görülen hormonal bozukluklar arasında üst sırada yer alıyor. Yumurtalıklarda çok sayıda iyi huylu kistin ortaya çıkmasıyla kendini belli eden ve düzenli tedavi gerektiren bu hastalık sadece kadınlar için risk oluşturmuyor. PCOS görülen kadınların ailesindeki erkeklerde diyabet riskinin 2,5 kat arttığı belirlenirken, Avrupa Endokrinoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, önümüzdeki 2 yıl içinde, erkeklerin de 'PCOS etkileri' açısından taramaya alınmasının söz konusu olabileceğini söyledi. 

DOĞRU TEDAVİ EDİLMEZSE DİYABET VE KALP KRİZİ GİBİ RİSKLERE YOL AÇIYOR

Kadın hastalığı olarak bilinen polikistik over sendromu PCOS'un tanı ve tedavisinde ezberleri bozabilecek yeni araştırma sonuçları tartışıldı. Yumurtalıklarda çok sayıda iyi huylu kist görülmesiyle ortaya çıkan hastalık, doğru tedavi verilmezse kısırlıktan, saç dökülmesine, kilo artışına, psikolojik sorunlara hatta diyabet, kalp krizi gibi risklere dahi neden olabiliyor. Şimdiye dek kadın hastalığı olarak bilinen polikistik over sendromunun aslında erkekleri de etkilediği, yakın zamanda Türkiye ve ABD'de yapılan metaanaliz çalışmalarıyla da ortaya kondu.

PCOS GÖRÜLEN KADINLARIN BABALARINDA DİYABET GÖRÜLME ORANI YÜZDE 50 DAHA FAZLA

Prof. Dr. Yıldız, PCOS görülen kadınların babalarında diyabet görülme sıklığının yüzde 50 daha fazla olduğu, genç erkek kardeşlerinde dahi ciddi insülin direnci görüldüğü ve diyabet riskinin arttığını kaydederek önümüzdeki iki yıl içine PCOS ile ilgili tanı ve tedavi kılavuzlarında tüm ezberlerin bozulabileceğini kaydetti. Prof. Dr. Yıldız, ‘Dünyada yapılan son metaanaliz çalışması da gösterdi ki, adında 'yumurtalık' olsa da bu hastalıktan bugün aslında erkekler de etkilenebiliyor. Erkek PCOS'u diye bir kavramla tanışmamız mümkün. PCOS'lu ailelerde yalnızca kadınların değil erkeklerin de gizli şeker, şeker ve metabolik etkiler açısından (kalp, şeker, tansiyon vb) taranması gerekliliği, önümüzdeki iki yıl içinde yeni kılavuzda öneri olarak yer alacak’ dedi.

Yakın zamanda uluslararası tanı ve tedavi kılavuzlarında da bu konunun yer bulacağını kaydeden Prof. Dr. Yıldız, şunları söyledi: ‘Yani erkek PCOS'u diye bir kavramla da tanışmamız mümkün. PCOS'lu ailelerde yalnızca kadınların değil, erkeklerin de gizli şeker, şeker ve metabolik etkilerin açısından taranması gerektiği gündeme geliyor ve önümüzdeki 2 yıl içinde yeni tanı tedavi kılavuzlarında, bu öneriyi de koymamız mümkün gibi görünüyor.’

TÜRKİYE’DE HER 7 KADINDAN BİRİNDE GÖRÜLÜYOR

Polikistik over sendromunun kadınlarda doğurganlık çağında en sık görülen hormonal bozukluk olduğuna dikkat çeken Dr. Yıldız, ‘Dünyada her 5 kadından biri, Türkiye'de ise her 7 kadından birinde görülüyor. Bu bozukluğun hem hekimler hem de hastalar açısından önemli zorlukları var. Adında polikistik over yani yumurtalık geçtiği için PCOS bir kadın hastalığı gibi algılanıyor fakat bizim bundan uzun zaman önce yaptığımız bir çalışma vardı. PCOS'u olan genç kadınların anne babaları ile kız kardeşleri ve erkek kardeşlerini metabolik etkiler yönünden, yani insülin direnci, gizli şeker ve şeker hastalığı açısından değerlendirdiğimizde; anneler ve kız kardeşlerin yanında, babaların ve erkek kardeşlerin de etkilendiğini, anne ve babalarda gizli şeker ve şeker hastalığı oranının yüzde 50'leri bulduğunu, genç olan erkek kardeşlerde dahi gizli insülin direnci olduğunu gözlemledik.

Yine yakın zamanda bizim bütün bu çalışmaların sonuçlarını alt alta koyup yaptığımız bir metaanaliz de gösterdi ki PCOS'u olan kadınların hem annelerinde hem de babalarında diyabet riski 2,5 kata varan oranda artmış durumda. Bugün için yeni verilerle söyleyebileceğimiz, adında 'yumurtalık' olan bir hastalıktan aslında erkekler de etkilenebiliyor. Gizli şeker ve metabolik problemler açısından erkeklerin de değerlendirilmesi çok önemli’ diye konuştu.

PCOS BİR SÜRÜ SAĞLIK PROBLEMİNE YOL AÇIYOR

Prof. Dr. Yıldız, ‘Bu sendrom, adet düzensizliği yapıyor. Kozmetik problemlere neden oluyor. Vücutta tüylenme artışı, saç dökülmesi, sivilcelenme, kilo alma, bu hastalarda çok daha kolay oluyor. İnsülin direnci önemli problemlerden biri. Yine gebe kalmada güçlükler ve kısırlıkla mücadele ediyoruz. Bunun yanında psikolojik bozukluklar da çok yüksek oranda oluyor. Öyle ki bizim Türkiye verilerimiz, depresyonun PCOS'lu kadınlarda 7 kat daha fazla olduğunu gösteriyor’ dedi.

ERKEN ERGENLİĞE GİRENLERDE PCOS GÖRÜLME ORANI YÜKSEK

Kadınların genellikle ilk başta jinekoloji uzmanlarına başvurduğunu ama ömür boyu süren bu hormonal bozukluğun pek çok branş tarafından takip edilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Yıldız, ‘Genellikle ilk başta kadın doğum kliniklerine başvuruluyor. Ama aslında multidisipliner yani birçok uzmanlık alanının yönetmesi gereken bir problem. Bu anlamda kadın hastalıkları ve doğumun katkısı önemli. Özellik infertilite yani kısırlık açısından. Ama kadın doğumun yanında, endokrinoloji uzmanı istenmeyen kozmetik problemlerle ilgili, hormonlarla ilgili takip etmeli. Ayrıca dermatoloji kliniklerinin bu konuda bilgili olması gerekiyor ciltteki etkileri nedeniyle.

Yine özel psikolojik bozukluklarla ilgilenilmesi gerekiyor ve PCOS'ta beslenme de çok önemli bir konu. Dolayısıyla pek branşın yönetiminde, çoklu bir ekip olması gerekiyor. Avrupa Endokrinoloji Kongresi'nde de bu yıl programımızda PCOS'la ilgili birden fazla oturuma yer verdik. Bunlardan bir tanesi özellikle PCOS'un ailelerde geçişinde genetik ve epigenetik dediğimiz yani DNA'nın kendisinde değil, bağlandığı proteinlerdeki bozukluklar oldu. Bir diğer önemli konu erken ergenlikle PCOS ilişkisi oldu. Çünkü erken ergenliğe girenlerin çoğunda PCOS olabiliyor.’ şeklinde konuştu.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin