Diyarbakır'dan ABD'ye uzanan başarı öyküsü belgesel oldu. Ünlü iş insanı Hakkı Akdeniz'in hayatı Discovery Plus'ta yayınlandı: Merhaba Ben Hakkı belgeseline Toronto'da ödül

ABD'nin en ünlü pizzacılarından biri olan Champion Pizza'nın sahibi Diyarbakırlı Hakkı Akdeniz'in hayatı belgesel oldu. 21 yaşında ABD'ye göç eden Akdeniz'in zorlu hayatı, başarı basamaklarını çıkışı dünyanın en büyük belgesel kanallarından biri olan Discovery'de yayımlandı. "Mehraba, Ben Hakkı" isimli belgesel 2023 Toronto Belgesel Uzun Metrajlı ve Kısa Film Festivali'nde ödül aldı.

Diyarbakır'dan ABD'ye uzanan başarı öyküsü belgesel oldu. Ünlü iş insanı Hakkı Akdeniz'in hayatı Discovery Plus'ta yayınlandı: Merhaba Ben Hakkı belgeseline Toronto'da ödül

Amerika’nın en ünlü pizzacıları arasına yerleşen Champion Pizza'nın sahibi Diyarbakırlı Hakkı Akdeniz’in filmlere konu olacak hayat hikâyesi hakkında Amerika’da belgesel yapıldı. Dünyanın en büyük belgesel kanalı Discovery’nin yayın platformu Discovery Plus’ta yayınlanan “Merhaba, Ben Hakkı” belgeselinde, 21 yaşında ABD’ye göç eden Hakkı Akdeniz’in zorlu yaşam mücadelesi, başarı basamaklarını nasıl tek tek çıktığı ve ABD’de evsizlere nasıl ilham olduğu anlatılıyor. Belgesel İngilizce ismi olan “Hi I’m Hakki” adıyla Discovery Plus’ta yayında.

96 GÜN BARINAKTA YAŞADI

Amerika’da New York başta olmak üzere birçok eyalette pizza restoranları bulunan Akdeniz’in, New York’ta evsizlerin kaldığı barınakta geçirdiği 96 günden pizzacıda işe girmesiyle başlayan belgesel, evsizlere yardım çalışmalarına başlamasına kadar süren süreçteki iniş ve yükselişleri ele alıyor. “Merhaba, Ben Hakkı” belgeseli Discover Plus’ta yayımlanmasının ardından iki hafta üst üste en çok izlenen içerik oldu.

TORONTO'DAN ALINAN ÖDÜL

"Merhaba Ben Hakkı" belgeseli dünya çapında izleyicilerden de tam not aldı. Belgeselinin başarısı 2023 Toronto Belgesel Uzun Metrajlı ve Kısa Film Festivali'nde de ödüllendirilmeye layık görüldü. Belgeselin güçlü esneklik, inanç ve yılmaz insan ruhu mesajı, izleyicilere gelecek yıllar boyunca ilham vereceği söylendi.

ABD basınında yapılan haberlerde; “’Merhaba, ben Hakkı’ya verilen ödül sadece sinematik başarının bir amblemi değil; birlik ruhunu, dayanıklılığı ve anlatıların dönüştürücü gücünü bünyesinde barındırıyor. Toronto Belgesel Uzun Metrajlı ve Kısa Film Festivali 2023'teki zafer, hikâyelerin kültürel engelleri nasıl aştığının, farklı geçmişlerde kalpleri nasıl ördüğünün ve sıkıntıların üstesinden gelmek için ortak bir ruhu nasıl geliştirdiğinin altını çiziyor” denildi.

Yapılan başka bir haberde ise “Umut ve yenilenme hikâyeleri isteyen bir dünyada, ‘Merhaba, Ben Hakkı’ bir olasılık ışığı olarak parlıyor. Bu dönüştürücü filmin merceğinden izleyiciler, hiçbir engelin çok büyük olmadığını ve hiçbir rüyanın ulaşılamayacağını kanıtlayan bir yolculuğa çıkarlar. Hakkı'nın hikâyesi sayısız kalbe dokunacak ve hepimizi sınırların ötesinde hayal kurmaya cesaretlendirecek” ifadeleri kullanıldı.

"UMUT IŞIĞI OLMAK BENİ MUTLU EDİYOR"

Konu hakkında açıklama yapan Hakkı Akdeniz, “Hayatımın en önemli döneminin belgesel yapılması benim için çok anlamlıydı. Belgeselin yayınlanmasının ardından aldığım olumlu eleştiriler ve insanlara umut ışığı olabilmiş olmak beni mutlu ediyor. Şimdi hayatımı anlatan belgeselin ödül alması, beni daha da gururlandırdı. Emeği olan tüm arkadaşlarıma ve izleyen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Bunu daha önceki TeDx konuşmamda da söylemiştim. Her insan her şeyini kaybedebilir. Ama umudunuz ve mücadele gücünüz olduğu sürece her şeyi başarabilirsiniz. Asla inancınızı kaybetmeyin” dedi.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin