Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 3 ülke üzerinden planlanan alternatifleri paylaştı: Ukrayna'daki Türkler nasıl tahliye edilecek?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna'dan tahliyeler için hazırlıkların tamamlandığını belirtti. Kara yoluyla tahliye yapılması halinde Romanya, Polonya ve Moldova'nın vize, PCR testi ve aşı sertifikası istemeyeceğini belirtti.

Google Haberlere Abone ol
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 3 ülke üzerinden planlanan alternatifleri paylaştı: Ukrayna'daki Türkler nasıl tahliye edilecek?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna'da yaşanan gelişmelere ilişkin A Haber canlı yayınında değerlendirmelerde bulundu.

Durumu yakından takip ettiklerini dile getiren Çavuşoğlu, Türk vatandaşlarına öncelikle güvenli yerlerde kalma çağrısında bulundu. Ardından şunları kaydetti:

"Biz vatandaşlarımızın tahliyesiyle ilgili çalışmaları başından beri yaptık. Hazırız ama şu anda hava sahası kapalı. Biz şubatın başından itibaren bu hazırlıkları yapmaya başladık. Yine yanılmıyorsam 14 Şubat'tı, özellikle o bölgede yaşayan vatandaşlarımızı tek tek arayarak bu bölgeyi terk etmelerinde istedik."

Rusya'nın ayrılıkçı iki bölgenin bağımsızlığını tanımasının ardından vatandaşlara bölgeden çıkma uyarısının yinelendiğini aktaran Çavuşoğlu, Türk Hava Yolları'nın ek bir sefer koyduğunu ancak bu seferin sadece 4 biletin satılması nedeniyle iptal olduğunu kaydetti.

'THY'YLE KONUŞTUK, HAZIRLIĞIMIZI YAPTIK'
Çavuşoğlu, uçuşlarda boş koltukların bulunduğunu, özellikle öğrencilerin son ana kadar beklemek istediğini belirterek, "Biz bu iş ciddiye bindikten sonra hava sahası açıksa havadan nasıl tahliye edeceğimizi THY'yle de konuştuk. Daha önce pandemi ve Afganistan'dan tahliyeler zamanında olduğu gibi THY'yle konuştuk, hazırlığımızı yaptık" dedi.

'VATANDAŞLARIMIZI KARA YOLUYLA MOLDOVA, ROMANYA VE POLONYA'YA GÖTÜREBİLECEĞİZ'
Çavuşoğlu, karadan tahliye seçeneğinin de masada olduğunu vurgulayarak, "Durum sakinleştiği zaman vatandaşlarımızı kara yoluyla Moldova‘ya Romanya’ya ve Polonya’ya götürebileceğiz. Deniz yolunda da özellikle Odessa bölgesinde şu anda çatışmalar var. Deniz trafiği de şu an kapalı. Biz, deniz trafiği açılırsa, deniz yoluyla tahliye çalışması da feribot şirketlerimizle yaptık" ifadelerini kullandı.

'POLONYA, MOLDOVA VE ROMANYA, TAHLİYE EDİLECEK TÜRKLERDEN VİZE VE PCR TESTİ İSTEMEYECEK'
Ukrayna'daki otobüs şirketleriyle kara yoluyla tahliye halinde anlaşmaların yapıldığını da kaydeden Çavuşoğlu, "Biraz önce bahsettiğim ülkelerle görüştük, o ülkeler bizim vatandaşlarımızdan vize istemeyecek, PCR testi ya da aşı sertifikası da istemeyecek" bilgisini paylaştı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin