'Diren Merdiven' film oluyor

Rengarenk merdivenlerin hikayesi film olmaya hazırlanıyor.

Google Haberlere Abone ol
'Diren Merdiven' film oluyor

Filmin Amerikalı prodüktörü Brittany Koteles ve yarı Türkiyeli yarı Katalanyalı yönetmeni Denis İleri internet üzerinden toplanacak yardımlar ile filmi hayata geçirecek. İki dünya arasında köprüBu kısametrajlı film, gökkuşağı merdivenlerini ve arkasında yatan mesajı daha geniş ve uluslararası bir kitleye duyurmak amacıyla Barselona'da çekilecek.  

 

İleri bu projeyi Akdeniz’in iki ucundaki kültürler arasında bir köprü kurmanın da bir yolu olarak görüyor. Gezi Parkı protestoları günlerinde sesleri kesilmeye çalışan topluluklara 'hikayeleniz anlatılıyor' demek istiyoruz. O hikayeyi Barselona'dan başlayarak daha da yaymak istiyoruz.

 

Yaşanmış, renkli bir olaya dayanmaktadır'Diren Merdiven', yaşanmış bir olaya – bir gece mahallesindeki merdivenleri gökkuşağının renklerine boyayan emekli bir adamın hikayesine – dayanan  kısa metrajlı film.Hikaye:

 

"O emeklinin küçük sanatsal girişimi birden mahallesinin sevinç kaynağı olur – hem İstanbullular hem de turistler hayranlıkla merdivenlere akın ederler.

 

Ama bir kaç gün sonra, merdivenler belediyenin işçileri tarafından tekrar o çirkin gri renge boyanıp eski cansız haline döndürülür. İşte bu olay komşuların ve çevredeki insanların isyan etmelerine neden olur ve bir anda Gezi ve Taksim direnişleriyle özdeşleştirilip “diren merdiven” (#direnmerdiven) adıyla sosyal medyada muazzam yankı uyandırır.

 

Ve o noktadan itibaren önce İstanbul’un diğer bölgelerinde va daha sonra da tüm Türkiye’de insanlar merdivenleri bu olaya tepki olarak ve dayanışma için rengarenk boyamaya başlarlar. Bu muhtemelen, tarihin en renkli direnişidir."


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin