DHMİ, TAV'a 2 milyar 562 milyon 504 bin lira tazminat ödeyecek

DHMİ, erken kapatılan Atatürk Havalimanı için işletmeci firma olan TAV'a 389 milyon euro (2 milyar 562 milyon 504 bin TL) tazminat ödeyecek. Şok tazminat TAV'ın KAP'a yaptığı açıklamayla ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol
DHMİ, TAV'a 2 milyar 562 milyon 504 bin lira tazminat ödeyecek

İstanbul Havalimanı'nın açılmasının ardından faaliyeti sonlandırılan ve ticari uçuşlara kapatılan Atatürk Havalimanı işletmesini yapan TAV şirketinin Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderdiği açıklamaya göre Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) firmanın 2021 Ocak ayında bitecek olan sözleşmesini erken feshettiği için 389 milyon euro yani 2 milyar 562 milyon 504 bin lira tazminat ödeyecek.

TAV tarafından KAP'a yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

8 Nisan 2019'da Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığımız açıklamada; İstanbul Havalimanı'nın 6 Nisan 2019 tarihinde açılışına bağlı olarak, Atatürk Havalimanı'nın, 3 Ocak 2021'e kadar geçerliliği süren kira sözleşme süresinin bitiminden önce ticari uçuşlara kapanması sebebiyle Şirketimizin uğrayacağı kâr kayıplarının hesaplanmasına ilişkin Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Şirketimiz ve bağımsız danışmanlar tarafından yapılan çalışmaların devam etmekte olduğunu ve Şirketimizin uğrayacağı kâr kayıplarının tazminine ilişkin resmi bilgilendirmeyi almayı beklediğimizi duyurmuştuk.

Taraflar arasında yapılan toplantılar sonrasında, hesaplanan tazminat miktarı ile ilgili yazı DHMİ tarafından Şirketimize iletilmiştir. İlgili resmi bilgilendirme yazısında, Şirketimize DHMI tarafından tazmin edilecek tutarın 389 milyon avro olduğu ifade edilmiştir.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin