Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı'dan son dakika KPSS açıklaması

KPSS skandalı ile ilgili yeni gelişme. Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı'dan yeni açıklama geldi.

Google Haberlere Abone ol
Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı'dan son dakika KPSS açıklaması

Devlet Denetleme Kurulu, 2022-KPSS lisans oturumuna ilişkin iddialar konusunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. 

2022 KPSS sorularının çalındığı iddiasıyla Yediiklim Yayınevi'nde Ankara Mali Şube ekipleri  dün de bir arama gerçekleştirdi.

Bütün bu gelişmelerden sonra bugün de Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı'dan bir açıklama geldi.

Sosyal medya üzerinden bir paylaşım yapan Arıncı, "Devlet Denetleme Kurulu olarak KPSS sınavına yönelik incelemelere titizlikle devam ediyoruz. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Ne tek bir gencimizin hakkını yediririz ne de Devletimizin güvenilirliğine halel gelmesine göz yumarız." dedi.

NE OLMUŞTU?

Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı, “İlk incelemelere göre problemli bir durum olduğunu gördük” dedi ve 31 Temmuz’da yapılan KPSS’deki sorularla alakalı şaibe iddialarını doğruladı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevden alındı. Kendisi 6 Eylül 2018’de yine Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile göreve gelmişti. Aygün yine dün gece Resmi Gazete'de yayımlanan kararla görevden alınmıştı.

Yediiklim Yayınevi'nin deneme sınavında 20'den fazla sorunun aynı olduğu iddia edilmişti.

Devlet Denetleme Kurulu (DDK) Başkanı Yunus Arıncı, “İlk incelemelere göre problemli bir durum olduğunu gördük” dedi ve 31 Temmuz’da yapılan KPSS’deki sorularla alakalı şaibe iddialarını doğruladı.

Devlet Denetleme Kurulu, 2022-KPSS lisans oturumuna ilişkin iddialar konusunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusuyla birlikte savcılık adli soruşturmayı sürdürecek, DDK idari soruşturmayı sürdürecek. Kurumlar arası işbirliği de yapılacak.

YAYINEVİNDE ARAMA YAPILDI

2022 KPSS sorularının çalındığı iddiasıyla Yediiklim Yayınevi'nde Ankara Mali Şube ekipleri arama yapıldı.

KPSS iptal edilir mi, bu karar nasıl, ne zaman ve kim tarafından alınır?

Devlet denetleme kurulu incelemesi sonucunda sızan soru sayısının sınavın iptalini gerektirir boyutta olduğuna karar verirse ki bu inceleme sürüyor, bu durumda iptal edilmesi için öneride bulunacak. ÖSYM sınavı iptal edecek.

 

Bu karar ne zaman verilebilir?

Kaynaklara göre, "süreç hızla tamamlanacak, kısa süre içinde netleşecek." DDK raporunun çıkması uzun sürebilir ancak KPSS'nin iptali konusunda karar vermek için, raporun tam olarak sonuçlanması beklenmeyecek. Devlet Denetleme Kurulunun ilk incelemelerinin ardından 'öneride' bulunmasıyla bu karar alınabilecek.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin