Dev medya grubuna Mısırlı talip

13 dilde yayın yapan Euronews haber kanalına, Mısırlı işadamı talip oldu.

Google Haberlere Abone ol
Dev medya grubuna Mısırlı talip

Merkezi Fransa'nın Lyon kentinde bulunan ve arasında Türkçenin de olduğu 13 dilde yayın yapan Euronews haber kanalına, Mısırlı Kıpti işadamı Naguip Sawiris talip oldu.AA muhabirinin Euronews yöneticilerinden aldığı bilgiye göre, Mısırlı işadamı Sawiris, TRT'nin de yüzde 15,70 oranında hissesinin bulunduğu haber kanalına 35 milyon avro yatırım yaparak, yüzde 53'ünü almak istiyor.AB Komisyonu da ortağı olduğu kanalın hisselerini Sawiris'in almasına sıcak bakıyor. 

Haber kanalının denetim kurulu ve hissedarlarının onayının ardından, Paris'te Sawiris ve Euronews yönetim kurulu arasındaki müzakereler sürüyor.Tarafların anlaşmaya çok yakın olduğu belirtilirken, en büyük hissedarı olması halinde Mısırlı işadamı Sawiris haber kanalının yayın politikasına müdahale etmeme taahhüdünde bulunacak.

Dünyanın değişik yerlerinde telekomünikasyon ve medya alanlarında yatırımları olan Naguip Sawiris, Forbes finans dergisine göre Afrika'nın en zengin 10 kişisi arasında yer alıyor.

Avrupa'da 21 kamu televizyon kuruluşunun ortaklığı bulunan haber kanalının şu anda en büyük hissedarı yüzde 23 oranındaki hissesiyle Fransız kamu televizyonu. Fransızları, yüzde 21 hisseyle İtalyan kamu televizyonunu izliyor. 1993 yılında kurulan Euronews, dünyada en fazla izlenen haber kanalları arasında yer alıyor. (AA)

 


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin