Depremzedelerin ruh sağlığı için akademisyenler devrede. Çok sayıda gönüllü akademisyen deprem bölgesinde

Akademisyenler deprem bölgesindeki psikososyal destek çalışmasına gönüllü olarak katıldı. Bölgeye giden psikologlara destek olması için Yükseköğretim Kurulu'ndan (da üniversitelere çağrı yapıldı.

Google Haberlere Abone ol
Depremzedelerin ruh sağlığı için akademisyenler devrede. Çok sayıda gönüllü akademisyen deprem bölgesinde

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli deprem felaketinin ardından afet bölgesindekiler için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinesinde psikososyal destek hizmeti verilmeye başlandı.

Bölgeye giden kurumların psikologlarına destek olması için Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) da üniversitelere çağrı yapıldı. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık başta olmak üzere ilgili bölümlerden öğretim görevlileri, deprem bölgesine gitmek için gönüllü oldu.

Hem afetin etkilediği hem de depremzedelerin nakledildikleri illerde çalışmalar yürüten gönüllü akademisyenler; çocuk, yaşlı, genç, hamile ve engellilere ihtiyaca uygun özel faaliyetler yürüttü.

Çalışmalar, 'afet sonrası psikolojik sağlamlık', 'travmatik yaşantılarda akut müdahaleler', 'yası anlamak', 'deprem sonrası kayıp ve yas', 'oyun ile temas', 'deprem sürecinde duygu regülasyonu', 'okul ve travma' gibi başlıklarda yürütülüyor.

Ayrıca üniversiteler tarafından çevrim içi olarak da psikososyal destek hizmeti verilmeye başlandı. Psikososyal destek çalışmalarına katılan kurumların personeli için de 'deprem sonrası çocuklara yönelik psikososyal müdahale', 'temel iletişim becerileri ve travma sonrası yaklaşım' konulu eğitimler verilmeye başlandı. 

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin