Depremden kurtulanlara kira şoku. 10 ili yıkan deprem sonrası o illerde kiralar fırladı: Böyle ahlaksızlık görülmedi

Türkiye'de derin yara açan Kahramanmaraş depremleri sonrası 10 ilde on binlerce ev yerle bir oldu, yine on binlerce ev kullanılamaz hale geldi. Yüz binlerce vatandaş deprem bölgesinden ayrılmaya çalışırken bazı ahlaksız fırsatçılara ise gün doğdu. Depremzedelerin gitmeye çalıştığı illerde kiralar bir anda fırladı. Ankara, Mersin, Elazığ gibi illerde yüzde 50 artışlar görüldü.

Google Haberlere Abone ol
Depremden kurtulanlara kira şoku. 10 ili yıkan deprem sonrası o illerde kiralar fırladı: Böyle ahlaksızlık görülmedi

Türkiye daha depremin acısını yaşarken bazı fırsatçılar yüz yılın felaketinden bile nemalanmaya çalışıyor. Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler sonrası yüz binlerce kişi evsiz kaldı. Çevre şehirlere gitmeye çalışan ölümden dönen depremzedeler kiralamak istedikleri evlerin fiyatlarını görünce şoke oldu.

Depremden sonra vatandaşların gitmeye çalıştıkları illerde kira fiyatları inanılmaz derecede arttı. Ankara, Mersin, Elazığ gibi bölgeye yakın illerde yüzde 50’ye varan artışlar yaşandığını söyleyen emlakçı odaları, örgütlenerek bu artışı durdurmaya çalışıyor.

Gayrimenkul değerleme uzmanları ise acil önlemler alınmazsa barınma krizinin daha da körükleneceğini belirterek, yetkililere çağrıda bulundu.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, deprem bölgesinden kaçanların sığındığı illerin başında gelen Mersin’de kiraların yüzde 40-50 arttığını söyleyen Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat, “5 bin lira olan kira bazı yerlerde 7-8 bazı yerlerde 10 bin lira oldu. Bu artışı gerçekleştiren mülk sahibi ve aracılar hakkında şikâyetlerde bulunacağız” dedi.

“Biz 7 bin ilanın sahiplerine ulaştık ve uyardık. Emlakçılar olarak da birleştik ve depremzedelerden komisyon almama kararı verdik. Bütün çabalarımıza rağmen maalesef artışlar yaşanıyor” diyen Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Hakan Akçan da, “Bizim baskılamamıza rağmen yüzde 30-40’a varan artışlar yaşandı Ankara’da. Ticaret Bakanlığı’na da şikâyetlerde bulunduk. Umarız bir cezai yaptırımı olur” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin