Değeri yaklaşık bir milyon dolar. Polis harekete geçti. Kapalıçarşı'daki operasyonda 4 kişi gözaltına alındı

Polis ekipleri, İstanbul'da işlenmemiş doğal elmasların satışının gerçekleşeceği bilgisi üzerine bir operasyon düzenledi. Yapılan baskın sonrasında yabancı uyruklu 4 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin sattığı elmasın piyasa değerinin 1 milyon dolar olduğu ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol
Değeri yaklaşık bir milyon dolar. Polis harekete geçti. Kapalıçarşı'daki operasyonda 4 kişi gözaltına alındı

İstanbul Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Kapalıçarşı'da yasadışı elmas satışı gerçekleşeceği yönünde ihbar aldı. İhbarı değerlendiren ekipler, Kapalıçarşı'da araştırmalara başladı.

Değeri yaklaşık bir milyon dolar. Polis harekete geçti. Kapalıçarşı'daki operasyonda 4 kişi gözaltına alındı

Yapılan çalışmalarda Suriye uyruklu 2 kişinin elmas satmak için çarşıda fiyat sorduğunu belirledi. Ekipler çalışmalar kapsamında, 12 Nisan'da şüphelilerin elması elden çıkaracaklarını tespit etti. Mali polis, alışverişin olacağı gün ilk olarak işlenmemiş ham elması satacaklarından şüphelenilen M.M.D. ve M.F.M. ile bu elması satın alacak olan işyeri sahibi  Suriye uyruklu M.A. ve A.A. adlı 4 kişiyi tespit etti.

Bölgede sivil kıyafetle müşteri gibi dolaşarak çarşı çevresinde tedbir alan emniyet ekipleri, kuşkulu davranışlarda bulunan alıcı ve satıcı durumundaki 4 kişiyi takibi bırakmadı. Bu sırada şüphelilere baskın yapılması için adliyeden karar alındı. Ardından da alışverişin gerçekleştiği işyerine baskın düzenlendi. Baskında 4 elmas kaçakçısı gözaltına alındı.

Operasyon yapılan işyerinde 2 parça halinde 61,38 karat işlenmemiş elmas ele geçirildi. Polis ekiplerinin, pırlanta uzmanları ile yaptığı inceleme sonucunda elmasın orijinal olduğu ve ön ekspertiz raporuna göre piyasa değerinin yaklaşık 1 milyon doları bulduğu öğrenildi. Ele geçirilen iki parça halindeki elmasın Afrika üzerinden önce Suriye'ye, oradan da yasadışı yollarla Türkiye'ye getirildiği belirlendi.

Konuyla ilgili araştırmalar devam ederken gözaltına alınan şüpheliler Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi. Şüpheliler çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin