Daha çok portakal soyacaksınız! Yeni çalışma C vitaminiyle ilgili ezber bozacak

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için uzmanlar tarafından sıklıkla önerilen C vitaminiyle ilgili çok önemli bir uyarı geldi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) günlük C vitamini ihtiyacı için 40 ve 45 mg tüketilmesi tavsiyesinde bulunuyor. Ancak son yapılan araştırma ezber bozacak ve bu tüketimi yeniden gözden geçirmek zorunda olduğumuzu gösteriyor.

Google Haberlere Abone ol
Daha çok portakal soyacaksınız! Yeni çalışma C vitaminiyle ilgili ezber bozacak

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, tavsiye edilen C vitamini miktarı iki katına çıkarılmalı.

Söz konusu iddianın arkasındaki bilim insanları, günümüzdeki vitamin seviyeleri açısından bilgi kaynağı olmaya devam eden 1944 tarihli çalışmanın ardındaki yöntemleri "şoke edici" diye nitelendirdi.

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) halihazırda sırasıyla günde 40 mg ve 45 mg vitamin alımı tavsiyesinde bulunuyor.

Fakat American Journal of Clinical Nutrition adlı bilimsel yayında yayımlanan yeni çalışmanın arkasındaki akademisyenler, Sorby Araştırma Enstitüsü'nün yaptığı araştırmanın amacının besin arzının az olduğu II. Dünya Savaşı esnasında Britanyalıların beslenme seviyesini belirlemek olduğunu dile getiriyor.

Araştırmacılar o dönemde amacın sağlığı mümkün olduğunca artırmaktan ziyade iskorbütü engellemek olduğunu iddia ediyor.

Çalışmaya liderlik eden Profesör Philippe Hujoel şunları söyledi: C vitamini deneyi şoke edici bir araştırma. Kişilerin C vitamini seviyelerini uzun vadede azalttılar ve hayati tehlike oluşturan acil durumlar yarattılar. Böyle bir çalışma şimdi asla kabul görmez. Çalışma kapsamında katılımcılara ortalama 9 ay boyunca günde 0, 10 ve 70 miligram C vitamini verildi. Bu dönemde katılımcılarda deneysel yaralar açıldı. Yara iyileşmesinin zayıf olması iskorbüt göstergesi olduğu için araştırmacılar yeterli C vitamini miktarını saptamak için "yaranın gücünü" bir ölçüm aracı olarak kullandı.

İki katı tüketilmesi gerekiyor

Prof. Hujoel şunları ekledi:

Sorby verilerinin yeniden incelenmesinden elde edilen bulgular DSÖ tavsiyesinin  yaranın gücünün zayıf olmasını önlemek için çok düşük olduğunu gösteriyor. Bu şekilde bir C vitamini alımı, DSÖ'nün önerdiği günlük 45 mg C vitamini alımının iki katından fazlasına tekabül ediyor fakat Ulusal Tıp Akademisi (National Academy of Medicine) ve (başka) ülkelerin kurullarının oluşturduğu yönergelerle uyumlu.

NHS'e göre askorbik asit olarak da bilinen C vitamininin üç ana işlevi var. Bunlar arasında hücrelerin korunmasını ve sağlıklı kalmasını sağlamak; cildin, kan damarlarının, kemik ve kıkırdakların sağlığını sürdürmek ve yara iyileşmesini sağlamak var. 

İyi C vitamini kaynakları arasında portakal gibi turunçgiller, biber, brüksel lahanası, patates, kimçi, çilek, kuşüzümü ve brokoli bulunuyor.

Kaynak: The Independent

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin