Cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesi geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum duyurdu: 81 ilde sosyal konut projesi başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan sosyal konut açıklaması geldi. "Cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut projesini başlatacağız" diyen Bakan Kurum, " Cumhurbaşkanımızın milletine vereceği büyük bir müjdeyle duyuracağız" açıklamasını yaptı.

Google Haberlere Abone ol
Cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesi geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum duyurdu: 81 ilde sosyal konut projesi başlıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 81 ilde Sosyal Konut projesinin başlayacağını söyledi. Bakan Kurum Çankaya İleri Mahallesi'nde yapılacak konutların temel atma töreninde konuştu.  Bakan Murat Kurum'dan sosyal konut açıklaması geldi. "Cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut projesini başlatacağız" diyen Bakan Kurum, " Cumhurbaşkanımızın milletine vereceği büyük bir müjdeyle duyuracağız" açıklamasını yaptı.

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ankara'nın Çankaya ilçesinde geçen yıl istinat duvarı çökmesi nedeniyle yıkılan Açelya Apartmanı'nın bulunduğu bölgeye yapılacak yeni konut projesinin temel atma törenine katıldı. Törene, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, Ankara Valisi Vasip Şahin, AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Ayşe Keşir, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin ve hak sahibi vatandaşlar katıldı.

Sözü verilen 23 millet bahçesinin 8'inin tamamlandığını aktaran Kurum, "Bunun yanında Gölbaşı'nda bisiklet ve yürüyüş yolları yaptık. Yeni yeşil alanlar ürettik. Mogan Gölü kıyı düzenlemesini tamamladık. Bugün buralarda milyonlarca Ankaralı gönlünce dinleniyor, piknik yapıyor, eğleniyor. İnşallah şimdi sırada İller Bankamız eliyle yapacağımız Gölbaşı Millet Bahçemiz var. Bu muhteşem bahçemizi de 2023'te sizlerin hizmetine sunacağız. İnşallah yeni sosyal konut projelerimizi de önümüzdeki ay itibarıyla, cumhurbaşkanımızın milletine vereceği büyük bir müjdeyle duyuracağız. Cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut projesini, 81 ilimizde başlatacağız" dedi.

‘YIL SONUNA KADAR TAMAMLANACAK’

Kurum, İleri Mahallesi'nde temeli atılan projeye ilişkin de "8 blokta 139 konut 67 araçlık otoparktan oluşan yeni yuvalarımızın hamdolsun temelini atıyoruz. Söz verdiğimiz gibi, inşallah yıl sonuna kadar da tamamlayarak değerli hak sahibi kardeşlerimize teslim edeceğiz" dedi.

ANKAPARK AÇIKLAMASI

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisindeki Ankapark ile ilgili konuşan Bakan Kurum, şunları söyledi:

"Son günlerde üzerinde çokça tartışılan Ankapark'ın geleceği meselesinde de duruşumuz hep aynı oldu. Biz hep şunu söyledik. 'Ortada bir sorun var, bir yatırım var ve maalesef kaderine terk edilmiş durumda. Bu sorun, milletin faydasına çözülmeli' dedik. 'Bu yatırım, nasıl en verimli şekilde milletimizin lehine değerlendirilebilir' dedik. Fakat bu meselenin birileri tarafından bir siyaset malzemesi olarak kullanıldığına da üzülerek şahit oluyoruz. Projeyi eleştirebilirsiniz, beğenmeyebilirsiniz. Projeyle ilgili hatalar bulabilirsiniz, eksiklikler bulabilirsiniz. Bunların hepsini anlayabiliriz. Ancak Ankara'nın göbeğinde bulunan bu mekanın çürümesine, metruk bir hale dönüşmesine göz yummanızı anlayamayız. 3 yıldır hazırladığınız, içimizi sızlatan bu manzaranın sonunda, 3 gün önce verilmiş bir mahkeme kararını milat olarak görmenizi de anlayamayız. Bugünkü belirsiz mahkeme durumu, sürünceme halini, siz suistimal ettiniz. Polemik sizin işinize geldi. Sürekli bir 'mahkeme süreci, yapım süreci, güvenlik süreci' diyerek bahaneler ürettiniz. Ankaralı hemşehrilerimizin aklıyla alay edercesine, buraya dair bir tasarrufunuzun olmadığını anlatıp durdunuz. Önceki vaatlerinizde olduğu gibi yersiz bahaneler üreterek, Ankapark'ı siyasi ikbaliniz için bir basamağa dönüştürmenize bu millet müsaade etmez. Artık şu CHP'nin o bilindik zihniyetinden vazgeçin, bahane üretmeyi bırakın.

ÇAMLIDERE'DE TERMAL TESİS AÇTI

Bakan Murat Kurum, Ankara’nın Çamlıdere ilçesinde İller Bankası desteğiyle yaptırılan Çamlıdere Semerkand Termal Otel ve Kaplıca Tesisleri ile TOKİ tarafından yaptırılan 55 konutun açılış törenine katıldı. Programa Bakan Kurum’un yanı sıra Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Can Ercan, AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, İlbank Genel Müdürü Yusuf Büyük, Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve çok sayıda vatandaş katıldı. Bakan Kurum, Çamlıdere'de hummalı bir çalışma yürüttüklerini ifade ederek, "Bugün Körler Mahallemizde yer alan 10 bin metrekarelik rezerv yapı alanında kentsel dönüşüm çalışmalarımıza devam ediyoruz.  Bugüne kadar yaklaşık 4 bin hak sahibi ailemizin, çiftçimizin Çamlıdere’de mülkiyet sorunu olan tek bir kardeşimizi bırakmadık. Yıllara sari mülkiyet sorunlarını bir bir çözdük, hemşehrilerimizi tapularına kavuşturduk. Yine bugüne kadar İller Bankamız eliyle Çamlıdere'mizde yaklaşık 100 milyon liralık 5 projemizi tamamladık" dedi.

Bakan Kurum, 7 bin 600 metrekarelik alanda İller Bankası  desteğiyle inşa ettikleri termal tesisi hizmete aldıklarını vurgulayarak, "31 milyon liralık yatırımla hayata geçirdiğimiz bu tesisimizde; hamam, sauna, spor salonu, yüzme ve termal havuzlar yer alıyor. İçerisinde 76 araçlık açık otoparkımızın da bulunduğu ve binlerce vatandaşımızın uğrak yeri olan termal tesisimiz inşallah ilçemizde ekonomiyi ve istihdamı canlandıracak, ilçemizi daha da geliştirecek. Aynı anda binlerce vatandaşımıza hizmet verecek tesisimiz hakikaten Çamlıdere’mizin markası olacak. Ankaralı kardeşlerimiz için, Ankara’ya gelecek misafirlerimiz için bir şifa kaynağı olacak. Allah’ın izniyle Çamlıdere’miz, sağlık ve termal turizminin merkezi olacak" dedi.

Kurum, 100 yılda yapılabilecek yatırımları, 20 yıla sığdırdıklarını ifade ederek, "Yerinde sayan bir ülke varken üreten bir ülke inşa ettik, kaynakları israf edilen bir ülke varken en verimli şekilde kullandık, hür iradesiyle dünyada küresel denklemler kuran, güçlü bir ülke olduk. Şimdi önümüzde daha büyük hedefler var. Üretimde dünya markası haline gelmiş, istihdamı en yüksek noktaya çıkmış, savunma sanayinden tarıma, eğitimden şehirciliğe kadar her alanda rol model olacak bir Türkiye’yi inşallah yine hep birlikte inşa edeceğiz. Biz eminiz, Türkiye son 20 yıldaki kazanımlarının üstüne çok daha fazlasını koyacak, hedeflerimize ulaşmak için Sayın Cumhurbaşkanımıza, Cumhur İttifakı’mıza rekor bir oyla destek verecektir. İnşallah aziz milletimizin takdiriyle 2023 ve 2024 seçimlerinde büyük zaferler kazanacak, geleceğe yürüyüşümüzü çok daha güçlü, çok daha kararlı bir şekilde sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı. (DHA)

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin