Cumhuriyet gazetesi önünde protesto!

Türkiye Gazeteciler Sendikası, Cumhuriyet Gazetesi muhabiri ve aynı zamanda TGS İşyeri Temsilcisi Deniz Ülkütekin'in işten çıkarılmasını gazete önünde protesto etti.

Google Haberlere Abone ol
Cumhuriyet gazetesi önünde protesto!

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, 95 yıllık tarihi yolunun 55 yılını TGS ile yürüyen Cumhuriyet Gazetesi'nde sendika temsilcisinin işten atılmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını belirterek, işten çıkarmanın sendikaya karşı bir hamle olduğuna dikkat çekti.

 

Cumhuriyet Gazetesi çalışanları ve TGS yöneticileri, İşyeri Temsilcisi Deniz Ülkütekin’in

gerekçesiz işten çıkartılmasına karşı ikinci kez eylem yaptı.Gazete çalışanları Yazıişleri toplantısına girmedi ve alkışlarla gazete önünde toplandı. Burada bir açıklama yapan TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Deniz Ülkütekin’in işten atılmasının üzerinden15 gün geçtiğini ancak sorunun diyalog yoluyla çözülmesi için yaptıkları bütün girişimlerin sonuçsuz kaldığını duyurdu.

Gazeteyi yönetenlere uyarıda bulunan Durmuş, şöyle konuştu:“95 yıllık tarihi yolunun 55 yılını TGS ile yürüyen Cumhuriyet Gazetesi'nde sendika temsilcisinin işten atılması bizler için kabul edilebilir bir durum değildir.Bu işten atma 55 yıldır yetkili olduğumuz bu işyerinde sendikaya karşı yapılan bir hamledir.İşyeri temsilcimiz hiçbir gerekçe gösterilmeden Yazıişleri Müdürü Bülent Özdoğan’ın isteği Yönetim Kurulu üyeleri Aydın Engin ve Arif Kızılyalın’ın imzasıyla işten atılmıştır.Evet, Cumhuriyet Gazetesi zor günlerden geçiyor.Yöneticileri, çalışanları tutuklandı, bir yıldan fazla özgürlüklerinden mahrum bırakıldılar ve hala İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’ın özgürlüğü kısıtlanıyor.Basın özgürlüğü sorunu Türkiye'de demokrasi, hukuk ve emek mücadelesinin en önemli unsuru. Bu bilinçle Türkiye Gazeteciler Sendikası bu süreçte elinden gelen mücadeleyi sürdürdü.Yine zor geçen bir yıl içerisinde bu gazeteyi özveri ile çıkartan, bir gün dahi sekteye uğramaması için gece gündüz uğraşan çalışanların payına işsizlik düşmemelidir.Patronsuz gazete dedik ya işte tüm çalışanlar bu yüzden daha özverili oldu, kendi gazetelerini yapıyormuşçasına çalıştı.Ancak geldiğimiz süreçte işten atılan, işten atılmakla tehdit edilenlerin bu özveriyi gösteren olması kabullenilebilinir bir durum değildir.”Deniz Ülkütekin işine iade edilene kadar mücadelelerini sürdüreceklerinin altını çizen Durmuş,“Kimse bu mücadeleyi başka bir noktaya çekmeye çalışmasın.Bu mücadele ekmek mücadelesidir, bu mücadele sendika mücadelesidir. Buradan bir kez daha bu kararı alanları uyarıyoruz. Deniz Ülkütekin işe geri alın” diye konuştu.


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin