Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Soçi'de bir araya geldi. İki lider görüşme öncesi önemli mesajlar verdi. Erdoğan, Akkuyu konusunda önemli mesajlar verirken, Rusya lideri Putin, tahıl konusunda Erdoğan'a teşekkür etti.

Google Haberlere Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Soçi'ye gerçekleştirdiği günübirlik çalışma ziyareti kapsamında Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesi sona erdi. Görüşme 4 saat sürdü.

İkili zirve öncesi Putin, "Rus gazını Avrupa'ya sevk edebileceğimiz önemli boru hatlarından birisi haline geldi Türk Akımı. Eksiksiz bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Sadece Türkiye'ye doğalgaz sevk etmiyor, Avrupa'ya da aktarıyor. Avrupa'daki tüketiciler minnettar olmalı Türkiye'ye. Türkiye ile birlikte gerçekleştirdiğimiz birçok stratejik proje var. Tahıl sevkiyatının başlatılması konusunda size teşekkür ediyorum. " dedi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN AKKUYU VURGUSU

Erdoğan ise, "Ben de çok çok teşekkür ediyorum. Heyetlerimizin Türkiye'deki görüşmeleri de verimli geçti. Birçok konuları ele aldılar, bizim bu konulardan sonra buna bir nokta koymamız, Türkiye-Rusya ilişkilerinde çok farklı bir sayfayı da açacaktır. Gerek enerjide, gerek Karadeniz hattının tahılda, buradan atılan adımlar, turizmde yapılan görüşmeler, ulaşımla ilgili atılan adımlar, bütün bunlarla beraber bölgedeki bazı adımların atılması, bunlar bizim de bugün ikili görüşmeyi yaparak Türkiye-Rusya'nın bölgede oynadığı rolü ortaya koyması bakımından çok önemli. Suriye'deki gelişmeleri de ele almamız bölgeye ayrıca rahatlama getirecektir. Terörle mücadelede dayanışmamız önem arz ediyor. Bugün dünyanın gözü Soçi'de. Acaba ne görüştüler, ne yaptılar, burayı takip ediyorlar" ifadelerini kullandı. 

Erdoğan, "Akkuyu konusu büyük önem arz ediyor. Enerji alanında Akkuyu konusunu sizlerle bir noktaya getirmemiz, karara bağlamamız, Akkuyu'daki süreci ertelemeye fırsat vermeyecektir. Belirlenen takvimin işlemesi ve Akkuyu'nun belirlenen zamanda bitirilmesi çok büyük önem arz ediyor. Türkiye'nin enerji temininde yüzde 10 potansiyelini Akkuyu Santrali temin edecek" dedi. 

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin