Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 8 gün sonra açılışını yapacağı Kilimli Sahil Yolu harabeye döndü

22 Ocak 2022'de Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan tarafından açılması beklenen Kilimli Sahil Yolu, şiddetli fırtınada harabeye döndü. Açılışa yetiştirilmesi için yolda tekrar çalışma başladı.

Google Haberlere Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 8 gün sonra açılışını yapacağı Kilimli Sahil Yolu harabeye döndü

Yapımı 2002 yılında Zonguldak Kilimli Belediyesi tarafından başlatılan ancak Karayolları Yol Ağı’nda bulunmadığı için tamamlanamayan Kilimli Sahil Yolu, 2011 yılında ihale edildi. İhaleyi alan şirket 120 günde teslim edeceğini açıkladı. Bölüm bölüm ihale edilen yolun yapımını üstlenen şirket, belirtilen sürede yolu teslim edemedi ve çalışmalar durdu.

Yapımı yılan hikayesine dönen yol 2020 yılında bir kez daha ihaleye edildi. Toplamda yaklaşık 500 milyon liraya mal olan yol, 22 Ocak’ta tam 8 gün sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacaktı.

YOL HARABEYE DÖNDÜ

Karadeniz gazetesinde yer alan habere göre, Zonguldak- Kilimli arasındaki yaklaşık 11 kilometrelik yolu yarıya indirecek ve 5 dakika sürecek olan Sahil Yolu Projesi’nin, yapımı devam eden Filyos Limanı için de büyük önem taşıdığı belirtiliyordu.

22 Ocak’ta açılışı yapılacak olan yol, dün akşam saatlerinde başlayan şiddetli fırtına nedeniyle oluşan dev dalgalar tarafından adeta yutuldu. Yer yer asfaltı söken dalgalar, karayolunu da taş ve su altında bırakarak kullanılamaz hale getirdi.

İKİNCİ KEZ...

Çevreci derneklerin ilk başından itibaren karşı çıktığı sahil yolu projesinin Karadeniz’deki dalgalara dayanamayacağını söyleyen CHP Kilimli İlçe Başkanı Erol Sarıal, yolun bitirildikten sonra ikinci kez dalgalar tarafından yutulduğunu söyledi.

Sarıal, yapılan uyarılara rağmen ek önlemler alınmadığını söyleyerek, “Sağlam yol yapın. Güvenlik katsayısı yüksek yol yapın diyoruz. Müteahhitleri zengin edecek yol yapıyorsunuz. Ereğli-Zonguldak; Zonguldak-Devrek-Mengen yolları her yıl kayıyor, yıkılıyor yeniden yapılıyor. Kilimli Sahil Yolu, güzel olur hoş olurdu; ancak kıyısında uzanan azgın dalgaları olan Karadeniz değil de Konya Ovası olsaydı hoş olurdu. İktidarın müteahhitleri zengin olsun diye yol yapılmaz. Yol yapımı, ihale verilme aşamasından ibaret değildir. İhaleler her aşamada denetlenmelidir. Bitirilme aşamasında da denetlenip öyle ödeme yapılmalıdır” dedi.

AÇILIŞA YETİŞTİRMEK İÇİN YOĞUN ÇALIŞMA BAŞLADI

Zonguldak’ta etkili olan fırtına nedeniyle meydana gelen dalgaların zarar verdiği Kilimli Sahil Yolunu açılışa yetiştirmek için ekipler yoğun şekilde çalışmaya başladı.

22 Ocak'ta açılması beklenen yolda dalgaların verdiği zararın giderilmesi için Kilimli Sahil Yolu’nda çalışmalar başlatıldı. Yolu yapan şirkete ait iş makineleri yoldaki taşları kaldırırken, yıkılan yerler de onarılmaya başlandı. Belediye ait araçlarda yolda biriken suları ve çamuru temizledi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN AÇIKLAMA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da basın mensuplarının konuya ilişkin sorusu üzerine şu ifadeleri kullandı:

“Denize karşı durulmaz. Doğanın kendi kuralları vardır. Doğanın kurallarını göz ardı edip de, ‘Ben buraya yol yapacağım, şunu yapacağım, bunu yapacağım' derseniz olmaz. O denizin aldığı yol yeni bir yol değil. Tam üçüncü kez oluyor bu. İnsan biraz aklını başına alır ya… Devlette liyakati bitirirseniz, mimarı, mühendisi oraya görevlendirmezseniz, ‘Ya burada deniz var. Geçen sefer yaptık, deniz aldı. Bir daha yaptık, deniz aldı. Bir daha yaptık…' Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçları beklemek mümkün değil. Allah bunlara akıl fikir versin.”

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin