Cumhurbaşkanı Erdoğan, Binali Yıldırım'ı Aksakallılar konseyine aksakallı olarak atadı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e Türk Dünyası Ali Nişanı'nı takdim etti

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin (Türk Konseyi) 8. Zirvesi'nin açılış oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sayın Binali Yıldırım'ı Aksakallılar konseyine aksakallı olarak atadık. Binali beyin tecrübesi ve birikimiyle ulaştırma başta olmak üzere konseyin çalışmalarına her alanda değerli katkılar sağlayacağına inanıyorum" dedi. Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e Türk Dünyası Ali Nişanı'nı takdim etti.

Google Haberlere Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Binali Yıldırım'ı Aksakallılar konseyine aksakallı olarak atadı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e Türk Dünyası Ali Nişanı'nı takdim etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin (Türk Konseyi) 8. Zirvesi'nin açılış oturumunda konuştu. 

Erdoğan şöyle konuştu: "Türk konseyinin 8. Zirvesi vesilesiyle medeniyetlerin beşiği gözbebeğimizi İstanbul'umuzda sizleri misafir etmekten büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Aile meclisimizin Kadirli Doğanım Sayın Berdimuhammedov'un da gözlemci olarak iştirakiyle ikmalinden ayrı bir memnuniyet duyuyorum. Tarihi kararlara imza atacağımız zirvemizin ülkelerimiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını rabbimden niyaz ediyorum.

Türk devletleri teşkilatı olarak gözlemci üyemiz Macaristan'la birlikte salgın karşısında verdiğimiz ortak mücadelede ve değerli katkılarınızla hazırlanan Türk dünyası 2040 Vizyon belgesini uygulamaya alacağız. Bu belge ufkumuzun sadece üye ülkelerle sınırlı kalmadığını gösterecek barış huzur ve refahı tüm bölgemize yayma irademizin tezahürü olacaktır. Siyasi ve toplumsal dayanışmamız gibi iktisadi ve ticari işbirliğimizi de müşterek adımlarla çeşitlendirmeli güçlendirmeliyiz.

Toplam ticaret hacmimiz yaklaşık 21 milyar dolar düzeyinde seyrediyor. Bu rakam dünyanın geri kalanıyla olan toplam ticaret hacmimizin sadece yine yaklaşık yüzde 3'üne tekabül ediyor. Dilde fikirde amelde birlik anlayışıyla bu rakamı yüzde 10'lere taşımalıyız. Hem ticaretimizi hem karşılıklı yatırımlarımızı süratle artırmalıyız. Ülkelerimizi arasındaki ticaretin önündeki tarife dışı tüm engelleri kaldırmalıyız. Bu maksatla ticareti kolaylaştırma strateji belgesinin imzalanmasına özellikle önem veriyorum. Ancak kara, hava ve deniz yollarıyla birbirimize sımsıkı bir şekilde bağlanamazsak istediğimiz sonuçları elde edemeyiz.

Transit geçiş belgelerini artık gündemimizden çıkarmalı, gümrük mevzuat ve uygulamalarımızı uyumlaştırmalı, geçiş ücretlerini rekabetçi bir düzeye çekmeliyiz. Bu doğrultuda uluslararası kombine yük taşımacılığı anlaşmasını bir an önce imzalamalıyız. Böylelikle hazar geçişli uluslararası doğu batı orta koridor başta olmak üzere aramızdaki tüm oyları bu coğrafyanın ana arterleri haline getirebiliriz."

Sayın Binali Yıldırım'ı Aksakallılar konseyine aksakallı olarak atadık

"Azerbaycan - Nahçivan bağlantısı da bu anlamda hayati nitelik arz ediyor. Bölgenin transit ve lojistik merkezi olma konumundan şüphesiz hepimiz istifade edeceğiz" diyen Erdoğan, "Malum Sayın Binali Yıldırım'ı Aksakallılar konseyine aksakallı olarak atadık. Binali beyin tecrübesi ve birikimiyle ulaştırma başta olmak üzere konseyin çalışmalarına her alanda değerli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Üstlendiği bu önemli görevde kendisine başarılar diliyorum" dedi. 

ALİYEV'E TÜRK DÜNYASI ALİ NİŞANI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e Türk Dünyası Ali Nişanı'nı takdim etti.

Ardından kısa bir açıklama yapan Erdoğan, "Sayın Aliyev, dirayetli liderliğinizle Karabağ'daki işgale 44 gün gibi kısa sürede son verilmiştir. Bu tüm Türk dünyası için büyük önem taşımaktadır. Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü yeniden sağlaması Türk dünyasının birliğini pekiştirmiştir. Karabağ zaferi bölgemizde özlemini duyduğumuz kalıcı barışa giden yolun da önünü açmıştır. Aliyev'e Türk Dünyası Ali Nişanı'nı takdim etmekten derin bahtiyarlık duyuyorum" şeklinde konuştu. 

 "SEVGİLİ KARDEŞİM ERDOĞAN'IN GİRİŞİMİYLE BU NİŞANA LAYIK GÖRÜLDÜM"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de "Bu nişanı aldığım için onur duyuyorum, aynı zamanda çok büyük bir sorumluluk altında hissediyorum kendimi. Bugün bu nişanı almanın yarattığı mutluluğum ayrıca katlanıyor. Çünkü Türk Konseyi Devlet Başkanları, sevgili kardeşim Erdoğan'ın girişimiyle bu nişana layık görüldüm. Gerçekten de bu nişanın bana verilmesi Karabağ'ın kurtuluş savaşı sonrasında oldu. Türk dünyasının bu liderliğimi bu şekilde kabul ediyor olması, bu nişanın bana layık görülmesinden dolayı hem kendim adına hem de Azeri halkı adına büyük bir onur duyuyorum. Bu nişan Azeri halkına verilmiş bir nişandır çünkü İkinci Karabağ savaşında gerçekten çok önemli tavizler verdik ve çok önemli çabalar sarf ettik. Bu nişanı sevgili kardeşim Erdoğan'dan almış olmam ayrıca önemli. Savaşın başından son gününe kadar kendisinin bize gösterdiği desteği her an hissettik. Bu destek bize güç verdi, bizi teşvik etti. Sevgili kardeşim Azerbaycan'ın dünyada yalnız olmadığını  ve Türkiye'nin her zaman Azerbaycan'ın yanında olduğunu gösterdi" dedi. 

YILDIRIM'DAN TEŞEKKÜR

Binali Yıldırım Twitter hesabından Erdoğan'a teşekkür etti. Yıldırım şu açıklamaları yaptı:

1- Türk Konseyi 8. Zirvesi'nde tarihi kararlar alınmıştır. Türk Konseyi’nin ismi 'Türk Devletleri Teşkilatı' olarak değiştirilmiştir. Hayırlı olsun.

Demokrasi ve Özgürlükler Adası

2- İki senedir dönem başkanlığı yapan #Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e ve Azerbaycanlı qardaşlarıma göstermiş oldukları çabalardan dolayı teşekkür ediyorum.

#BizBirlikteDahaGüçlüyüz

3- Dönem başkanlığını devralan ülkemiz, Cumhurbaşkanımız @RTErdogan’ın liderliğinde işbirliğimizi daha da geliştirmek için vargücüyle çalışacaktır.

#BizBirlikteDahaGüçlüyüz

4- Cumhurbaşkanımız @RTErdogan’ın tensipleri ve üye ülke başkanlarının onayı ile Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallılar Heyeti Başkanı olarak atanmam sebebiyle başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, TDT başkanlarına, desteğini ve tebriklerini ileten herkese teşekkür ediyorum.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin