Çocuklarına aşı yaptırmak isteyen aileler dikkat! BioNTech aşısının 12 yaşından sonra 5-11 yaş aralığındaki çocuklar için de güvenli olduğu açıklandı. Araştırma sonucunu Avrupa İlaç Ajansı duyurdu

Avrupa İlaç Ajansı'ndan çok önemli bir açıklama geldi. Daha önce yapılan açıklamada BioNTech-Pfizer aşısı 12 yaş ve üstü çocuklar için onaylanmıştı. Avrupa Birliği İlaç Otoritesi şimdi de yeni bir duyuru yaparak yaptıkları çalışmanın sonucunu açıkladı ve karar verdi. BioNTech aşısı, 5-11 yaş aralığındaki çocuklar için güvenli olduğunu bildirildi. 5 ila 11 yaş arası çocuklar üzerinde yapılan klinik denemelerde aşının yüzde 90,7 etkinlik gösterdiği tespit edilmişti.

Google Haberlere Abone ol
Çocuklarına aşı yaptırmak isteyen aileler dikkat! BioNTech aşısının 12 yaşından sonra 5-11 yaş aralığındaki çocuklar için de güvenli olduğu açıklandı. Araştırma sonucunu Avrupa İlaç Ajansı duyurdu

Avrupa İlaç Ajansı'ndan BioNTech-Pfizer açıklaması

Avrupa İlaç Ajansı, BioNTech-Pfizer'ın korona virüs aşısının 5-11 yaş aralığındaki çocuklar için güvenli olduğunu bildirdi.

Avrupa Birliği İlaç Otoritesi, 5-11 yaş arasındaki çocuklara BioNTech/Pfizer aşısının yapılabilmesine onay verdi.

 

12 yaş üstü için onaylanmıştı

Avrupa İlaç Ajansı'ndan (EMA) yapılan yazılı açıklamada, söz konusu aşının halihazırda 12 yaş ve üstü için onaylanmış olduğu hatırlatılarak 5-11 yaş aralığı için uygulanacak dozun, daha az olacağı belirtildi.

Açıklamada, tavsiye kararının 2 bin kadar çocuk üzerinde yapılan araştırma sonucunda alındığı, yan etkilerinin aşının yapıldığı bölgede ağrı ve kızarıklık, yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrısı gibi diğer yaş gruplarında görülenlerle aynı olduğu aktarıldı.

Faydası, zararından çok fazla

Yan etkilerin genellikle hafif görüldüğü ve aşılama üzerinden geçen birkaç günde geçtiğinin ifade edildiği açıklamada, bu nedenlerle aşının 5-11 yaş aralığı için faydalarının, zararlarından çok daha fazla olduğuna dikkat çekildi.

5 ila 11 yaş arası çocuklar üzerinde yapılan klinik denemelerde ise aşının corona virüse karşı yüzde 90,7 etkinlik gösterdiği tespit edilmişti.

ABD’de de kasım ayı başında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) uzmanları tarafından Pfizer-BioNTech’in 10 mikrogramlık pediatrik dozunun, ülkede yaşayan 28 milyon 5-11 yaş arası çocuğa yapılması uygun bulunmuştu.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin