Çiftlik Bank vurgunuyla insanları dolandırmışlardı! Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın'a bir ceza daha

Çiftlik Bank soruşturmasında bir ceza daha çıktı. Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın ve abisi Fatih Aydın'a 'banka' ismini izinsiz kullandıkları gerekçesiyle hapis cezası verildi.

Google Haberlere Abone ol
Çiftlik Bank vurgunuyla insanları dolandırmışlardı! Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın'a bir ceza daha
AA

Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın, Çiftlik bank uygulamasında, gerekli izinleri almadan 'bank' ismini kullandıkları gerekçesiyle aldıkları 2 yıl 6'şar ay hapis cezası İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 32. Ceza Dairesi tarafından onandı.

13 Nisan 2023 tarihinde Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından Mehmet Aydın ve Fatih Aydın Bankacılık Kanununa Aykırılık' suçundan ayrı ayrı 2 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verilmişti. Ayrıca sanıklar hakkında 10 bin lira adli para cezası uygulanmıştı.

BAŞVURU REDDEDİLDİ

İstanbul Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesinin vermiş olduğu 2 yıl 6’şar ay hapis cezası ve 10’ar lira adli para cezası kararı değerlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 32. Ceza Dairesi Aydın kardeşlerinin istinaf başvurusunu reddederek kararı onadı.

ÇİFTLİK BANK NEDİR?

Çiftlik Bank adlı oyun, Mehmet Aydın tarafından Ağustos 2016'da kuruldu.
Sosyal medya oyunu olan FarmVille'den esinlenen Çiftlik Bank'ta, oyuncular farklı altın değerlerine sahip çeşitli çiftlik hayvanları satın alabiliyordu.

Ömürleri 365 gün olan hayvanlar için yem ve depo masrafı da yapılmasına gerek yoktu ve masrafların karşılanması için ve yetiştirilen hayvanlar karşılığında para kazanmak için dijital ödeme sistemleri kullanılıyordu.

Oyunda satın alınan hayvanların ve yapılan üretimin ise Türkiye'nin farklı yerlerinde açılan çiftlikler, et ve süt üretimi yapan tesislerde hayata geçirileceği vaat ediliyordu.

Aynı zamanda bu tesislerden elde edildiği iddia edilen ürünler açılan bayilerde satışa çıkarıldı.
Satın alınan hayvanlardan bir yıl içinde edilecek kar ise en az yüzde 100 olarak açıklanmıştı.
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), oyuna para aktaran kullanıcıların şikayetleri sonrası Çiftlik Bank hakkında suç duyurusunda bulundu ve Çiftlik Bank iddialar üzerine saadet zinciri olmadığını kanıtlamak için üye alımına son verdiğini duyurdu.

Ardından şirket, bankaların kendileriyle çalışmadığını ve ödeme yapamadıklarını açıkladı.

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin