CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İstanbul'da Helalleşme Buluşması'na katıldı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, İstanbul'da düzenlenen Helalleşme Buluşması'na katıldı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanlığında gerçekleştirilen Helalleşme Buluşması'na katıldı. Canan Kaftancıoğlu'nun da eşlik ettiği buluşmada vatandaşlara söz hakkı verildi.

Google Haberlere Abone ol
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İstanbul'da Helalleşme Buluşması'na katıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Şubat'tan Roboski'ye, Diyarbakır hapishanesi mahkumlarından azınlıklara dek birçok kesimle sürdürdüğü 'helalleşme' adımlarına yenisini ekledi.

Canan Kaftancıoğlu'nun da eşlik ettiği buluşmada vatandaşlara söz hakkı verildi. Ardından kürsüye geçen ana muhalefet partisi lideri, şunları kaydetti:

"Kamplaşmayı siyaset kurumu yaparsa, geniş kitlelerde derin yaralar açar. Güzel konuşmalar yapıldı. Üç aşağı beş yukarı ben bu konuşmaları değişik illerde, değişik kişilerden dinledim. Helalleşme sıradan bir çağrı değildir. Helallaşme aynı zamanda oturup düşünmek demektir. Oturup düşüneceğiz, neden kavga ediyoruz? Haydi kavga ettik, bari barışmasını bilelim. Eğer biz bunu yapabilirsek bu memlekete huzur getirmiş oluruz. Kusur, evet kusurumuz var. Defalarca söyledim. Yanlışımız var. Hata insana mahsus bir kavramdır zaten. Bütün mesele aynı hatayı tekrar etmemektir. Bunu yaptığımız zaman sorun büyük ölçüde çözülmüş olur. Helalleşmek aynı zamanda barışmak demektir. Oturup konuşmak demektir. Aynı yemeğe kaşık sallamak demektir. Helalleşme aynı zamanda geçmişteki yaraları sarmak demektir. Siyasiler o yaraları kaşıyorlar, nasıl kanatırız diye. O yaraların kapanması lazım. Aynı acıların bir daha yaşanmaması demektir. Bu olmalı zaten. Bu olmadığı takdirde dirliği, birliği, birlikteliği sağlayamayız. Sizler geldiniz şeref verdiniz. Bizim açımızdan son derece değerli bir hareket. 

Ben samimi bir insanım arkadaşlar. Siyasetin de bu zeminde yürümesini isterim. Her evde huzurun, bereketin olmasını, tanımadığımız bir insana bile selam vermeyi, 'Nasılsın?' diyebilmeliyiz. Yetiştiğim anadolu böyle bir anadoluydu. Ortaokul öğrencisiyken köylere giderdik. Ortaokul öğrencilerine sofra kurulurdu arkadaşlar. Şimdi öyle yabancılaştık ki, birbirimizle neredeyse hiç konuşmayacağız. 

Vatanımızı seviyoruz, insanımızı seviyoruz, peki bu kavga neden o zaman? Helalleşme aynı zamanda sevgiyi büyütmektir. Kucaklaşmalıyız. Hiç tanımadığımız insan... Kapı komşumuz hiç selamlaşmadık diyelim. Ama bir acı olduğunu onun acısını paylaşmalıyız. Sevincimizi de paylaşmalıyız. Ben bu ülkede eğer kuru ekmek kavgasını bitiremiyorsam niye siyaset yapıyorum?

Eğer düşüncelerinden ötürü insanlar hapse atılıyorsa bu doğru değildir arkadaşlar. Bunların dışına çıkmalıyız artık. Gönlümü sizlere açtığımı bilmenizi isterim. Yüreğimi sizlere açtığımı bilmenizi isterim. Helallik, evet hakkım sizlere helal olsun. Kin ve kibir benim kitabımda yoktur. Beni beğenmeyene de ben saygı duymak zorundayım. Bilmenizi isterim, bizim helalleşmeye ihtiyacımız var. Helalleşme oy isteği değildir. Bunu inşallah yapacağız. Karşı çıkanlara rağmen yapacağız. Hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. Dediğim gibi benim hakkım sizlere helal olsun. 

Kin ve kibir benim kitabımda yoktur. Beni beğenmeyene de ben saygı duymak zorundayım. Bilmenizi isterim, bizim helalleşmeye ihtiyacımız var. Helalleşme oy isteği değildir. Bunu inşallah yapacağız. Karşı çıkanlara rağmen yapacağız. Hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. Dediğim gibi benim hakkım sizlere helal olsun."

VATANDAŞA YANIT: TELEFONUNUZU VERİRSENİZ EKREM BEY DOĞRUDAN SİZİ ARASIN
CHP lideri, bir vatandaşın sözleri üzerine "Şunu söyleyebilirim; bir yerde eksiklik varsa, açarım telefonu Ekrem Bey'e ifade ederim. Sokak sanatçılarına Ekrem Bey'in değer verdiğini biliyorum. Gelir elde etmeleri için çaba harcadığını biliyorum. Ama bir yerde hepimiz insanız, eksiğimiz olabilir. O eksikliğin telafisi için elimden geleni yaparım. Ayrıca telefonunuzu verirseniz Ekrem Bey doğrudan sizi arasın. Ekrem Bey sizi de arar" ifadesini kullandı.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin