Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın derneğe üye olduğu ortaya çıktı! Bakanlık 'aidat' ödemiş... İşte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın üye olduğu dernek!

Sayıştay raporuna göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mevzuata aykırı olduğu halde Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Derneği'ne üye olup, aidat ödedi. Sayıştay raporunda, "devletten ayrı tüzel kişiliği bulunmayan Bakanlıkların derneklere üye olması mümkün değildir" değerlendirmesi yapıldı.

Google Haberlere Abone ol
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın derneğe üye olduğu ortaya çıktı! Bakanlık 'aidat' ödemiş... İşte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın üye olduğu dernek!

Sayıştay, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2004 yılında Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Derneği'ne üye olduğunu ve o tarihten itibaren de derneğe üyelik aidatı ödediğini belirledi.

Derneklerin tüzel kişiliğe sahip olduğunun anımsatıldığı raporda, derneğin amacı şöyle aktarıldı:

“Amacı, enerji tüketiminin ekonomik büyüme ile ilişkilerini göz önünde bulundurarak enerji kaynakları potansiyeli, enerjinin zamanında, güvenilir, çevre ile uyumlu, verimli ve ekonomik şartlarda üretimi, çevrimi, iletimi, dağıtımı ve kullanımı konularında teknik, ekonomik, bilimsel ve sosyal nitelikli çalışmalar yapmak; çalışma sonuçlarını, görüş ve önerilerini Dernek üyelerine, ilgililere ve kamuoyuna sunmak; tüm faaliyetini tarafsız, bağımsız, bilimsel nitelikte ve ülkemiz çıkarları doğrultusunda gerçekleştirmek.”

Raporda, şu değerlendirme yapıldı:

"Bakanlıklar, kamu hizmeti konularına göre bölünmüş ve devlet tüzel kişiliğinin içinde yer alan yapılardır ve bakanlıkların ayrı bir kamu tüzel kişiliği bulunmamaktadır. Dolayısıyla, devletten ayrı tüzel kişiliği bulunmayan Bakanlıkların derneklere üye olması mümkün değildir."

Çevre Bakanlığı'nın derneğe üye olmasının ve üyelik aidatı ödenmesinin mevzuata aykırı olduğu belirtilirken; dernek üyeliğinin sona erdirilmesi, herhangi bir derneğe üye olunmasının öne geçilmesi gerektiği vurgulandı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin