Cem Küçük de isyan etti: Muhalefetin benzin ve motorin fiyatı önerisini köşesine taşıdı, sorunun çözülmesi için çağrı yaptı. Akaryakıt fiyatlarına indirim mi gelecek?

Akaryakıt fiyatlarına peş peşe gelen zamlar Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük'ü de isyan ettirdi. Otobüs firmalarının gidiş-dönüş bilet vermediklerine dikkat çeken Küçük, muhalefetin çözüm önerilerini sıraladı ve hükümete seslendi. Küçük, yazısında küçük bir de hata yaptı ve şu anda 27.80 lira olan benzin fiyatını 30 lira açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Cem Küçük de isyan etti: Muhalefetin benzin ve motorin fiyatı önerisini köşesine taşıdı, sorunun çözülmesi için çağrı yaptı. Akaryakıt fiyatlarına indirim mi gelecek?

Cem Küçük'ün Türkiye gazetesindeki "Yerli kömür daha ucuz olduğu hâlde desteklenmiyor mu?" başlıklı yazısı

Türkiye son yıllarda madencilik konusunda çok aşama kaydetti. Borda neredeyse 1 milyar dolardan fazla ihracat yapıyoruz.
 
Zonguldak’ta bulunan doğalgaz -Allah nasip ederse- 2023 Mart ayında evlere girmeye başlayacak. Hükûmetimiz bu konuda gerekenleri yapıyor. Enerji Bakanımız Fatih Dönmez’in gayretlerini hepimiz takdir ediyoruz.
 
Bu arada Zonguldak malum kömürüyle de ünlü. Hâlâ şehrin önemli geçim kaynaklarından biri. Döviz kurları son bir yılda çok yükseldi. Ülkemizde kömür ithalatı da yapılıyor. İçeride üretim var. Ancak kendi ürettiğimiz kömür daha ucuz olmasına rağmen daha pahalı olan ithal kömürün tercih edildiği bilgisini aldım.
 
Mayıs 2022 azami uzlaştırma eskalasyonu şöyle:
İthal kömür: 2731,99 TL/MWh
Doğalgaz/fuel oil/motorin: 2512,86 TL/MWh
Yerli kömür ve diğerleri: 1277,99 TL/MWh
 
Gördüğünüz gibi yerli kömür daha ucuz. İthal kömürle arasında iki katından fazla fiyat farkı var. Bunda dövizin çıkmasının da etkisi olabilir ama ne olursa olsun yerli kömür bayağı uygun.
 
Devletimiz ithal kömürü alınca yerli kömür üreticisi can çekişiyor. Hatta bazı kömür madenleri bu sebeple üretimini durdurdu.

İthal kömür ucuz olsa bir yere kadar anlaşılır.

 


 
İçeride başta Zonguldak ilimiz olmak üzere kömür üreticileri sıkıntı yaşıyorlar. Dışarıdan kömür almak milyonlarca doların dışarıya gitmesi demek. Sayın Cumhurbaşkanımız iki hafta önce Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada döviz sıkıntısının en büyük sebeplerinden biri olarak dışarıya ödediğimiz doğalgaz faturasını göstermişti.
 
İçeride kendi madenimiz varsa -kömür dâhil hangisi olursa olsun- niye ithal ediyoruz ki? Üstelik yerli olan daha ucuz. Karadeniz’de gaz çıkarınca bir miktar ithalatımızı azaltacağız demek. Aynı şey kömürde neden olmuyor?
 
Enerji Bakanlığı’nda büyük başarılara imza atan sayın bakanımızın ithal ve yerli kömür konusuna da el atacağını düşünüyorum.

Benzin fiyatlarından dolayı otobüsler dönüş bileti kesmiyor
 
Geçen hafta otogarlarda yoğunluk vardı. Cuma günü karne alındı, hafta sonu üniversite sınavları vardı. Bu hafta da otogarlarda yoğunluk olacak.

 


 
Haberleri izleyenler bugünlerde şöyle bir haberi okuyorlar:

 
Otobüs firmaları sadece gidiş bileti veriyorlar. Benzin fiyatlarını öngöremedikleri için dönüş bileti kesmiyorlar...

Şu an benzin 30 lira. Bu yazıyı okurken fiyatı 31 ya da 32 olabilir. Sürekli arttığı için hâliyle otobüs şirketleri sadece gidiş bileti veriyorlar.
 
Hem vatandaşlardan hem de otobüs firmalarından bu konuda hatırı sayılır şikâyet aldım. Benzin fiyatları bir yerde durmuyor. Gerçekten hem cep yakıyor hem de artık iş rahatsız edici boyutlara geldi.

Cem Küçük de isyan etti: Muhalefetin benzin ve motorin fiyatı önerisini köşesine taşıdı, sorunun çözülmesi için çağrı yaptı. Akaryakıt fiyatlarına indirim mi gelecek? - Resim : 3
 
Geçen hafta muhalefete seslenmiş ve "enerji maliyetlerini düşürmek için öneri sunun" demiştim. “ÖTV düşürülsün” diyenler oldu. Başka önerileri söyleyenler de oldu. Demokrat Parti’nin bir önerisi oldu. 2 ay süreyle EPDK’nın rafineri ve dağıtıcıların kâr marjlarına sınırlama getirilmesini önerdi.

Bu öneriler olur mu bilmiyorum ama benzin, motorin fiyatları bir yerde durmalı. Bakın otobüs firmaları dönüş bileti kesmiyorlar, fiyatları öngöremedikleri için.

Umarım bu sorun bir an önce giderilir.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin