Çavuşoğlu’ndan F-16 açıklaması: Biden’ın desteği tam, bir an önce nihayete kavuşmalı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu F-16’larla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Biden’ın desteğinin tam olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, ‘Bir an önce nihayete kavuşmalı’ dedi.

Google Haberlere Abone ol
Çavuşoğlu’ndan F-16 açıklaması: Biden’ın desteği tam, bir an önce nihayete kavuşmalı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Moldova Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Nicu Popescu, Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilciliği'nde ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. F-16 ile ilgili bir soruya cevap veren Çavuşoğlu şu açıklamayı yaptı:

"ABD yönetiminin F-16 konusunda desteğinin tam olduğunu, kendi açıklamalarında da gördük. Bizimle ikili ilişkilerinde de bunu sürekli vurguladılar. Bunun NATO için de son derece faydalı olduğunu vurgulamışlardır. En son Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Bali'de ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmesinde, F-16 konusunda yönetimin desteğinin tam olduğunu söylemişti. Tabi kongrenin de burada rolü önemli. Dolayısıyla kongrenin rolünün de olumlu olması gerekiyor. Bazı açıklamalar oldu; ama sizin de söylediğiniz gibi Ulusal Savunma Yetki Yasası'nın oylamaya sunulacağı metinde olumsuz bir unsurun olmaması olumlu bir gelişme. Ayrıca bu konu basına düşmeden önce bilgimiz vardır. Bunun bir an önce nihayete kavuşması gerekiyor. F-16 alımımız ve mevcutların modernizasyonunda prosedür olarak tamamlanması gerekiyor. Herhangi bir şarta bağlı olduğu zaman almamızın herhangi bir anlamı yok."

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin