Bunu duyduğunuza çok şaşıracaksınız: Meğer oğlu olanlar daha çabuk yaşlanıyormuş! Erkek çocuk büyüten anne babalar dikkat bu haber sizin için

Çocuk sahibi olmak herkes tarafından kutsal olarak karşılanır ve cinsiyetin aslında o kadar da önemi yoktur. Bebekler varlıklarıyla bile mutlu ederken kız ya da erkek olması anne ve babalarının ikinci planda önemsediği şeydir. Ama hangisi daha zahmetli diye düşündüğümüzde karar veremeyiz. İşte bunun için yeni yapılan bir araştırma, erkek çocuk yetiştirmenin beyni daha hızlı yaşlandırdığını ortaya koydu.

Google Haberlere Abone ol
Bunu duyduğunuza çok şaşıracaksınız: Meğer oğlu olanlar daha çabuk yaşlanıyormuş! Erkek çocuk büyüten anne babalar dikkat bu haber sizin için

HaberTürk'te yer alan habere göre; Çalışmaya 50 yaşın üzerindeki 13 binden fazla ebeveyn katıldı. Buna göre en az bir oğlu olan ebeveynlerin bilişsel olarak daha hızlı yaşlandıkları görüldü.

Birden fazla oğlu olanların ise sadece kızı olanlara göre bilişsel yeteneklerini daha da hızlı kaybettiği tespit edildi.

NEDENİ BUYMUŞ

ABD ve Çekya'dan araştırmacılar tarafından yürütülen araştırmada, erkek evlat sahibi ebeveynlerin daha hızlı yaşlanmasının nedeninin, erkeklerin kızlara göre daha az şefkatli olma eğiliminde olmaları ve bunun da ebeveynlerinin ruh sağlığının daha kötü olmasına yol açabileceği düşünülüyor.

Çalışma, ebeveynlere matematik problemleri çözdürülerek ve onlara bir kelime listesi okutularak gerçekleştirildi. Çalışmanın başında zeka seviyeleri eşitti ancak çalışmanın sonunda erkek çocukların ebeveynlerinin başlangıçta olduklarından daha az zeki olduğu görüldü.

New York'taki Columbia Üniversitesi'nden araştırmacı Katrin Wolfova, "En az bir erkek çocuğu olan ebeveynler, hiç erkek çocuğu olmayan ebeveynlere kıyasla daha hızlı bir bilişsel gerileme oranına sahipti. Babalarda olduğu gibi annelerde de benzer eğilimler gözlemlediğimizden, sonuçlar etkilerin biyolojik olmaktan ziyade sosyal olduğunu göstermektedir" dedi.

Araştırmacılar öte yandan kız çocuklarının erkek çocuklarına göre daha fazla duygusal ve sosyal destek sağladıkları için, gayri resmi bakıcı olma eğiliminde olduklarını ve bunun da kilit bir rol oynayabileceğini ileri sürdü.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin