Buket Uzuner'den MedyaTava'ya Atiye açıklamaları!

Netflix'in Atiye dizisi için yazar Buket Uzuner, intihal davası açtı. Uzuner, Su, Toprak, Hava, Ateş adlı romanlarının hepsinde ana karakter olan Defne Kaman ve anneannesi Umay Nine'nin dizide intihal edildiğini iddia etti. MedyaTava olarak Buket Uzuner'e diziyle ilgili sorular sorduk.

Google Haberlere Abone ol
Medyatava Özel Buket Uzuner'den MedyaTava'ya Atiye açıklamaları!

Burcu Akgül / MedyaTava.com

Netflix'in başrolünü Beren Saat ve Mehmet Günsür'ün paylaştığı, yapımcılığını OG Prodüksiyon'un üstlendiği dizisi Atiye davalık oldu.

Buket Uzuner, 2015 yılında yayımladığı ‘Toprak’ romanının izinsiz ve sözleşmesiz olarak ‘Atiye’ dizisinde intihal edildiği gerekçesiyle İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı.

MedyaTava Editörü Burcu Akgül, Buket Uzuner'e diziyle ilgili sorular sordu. Buket Uzuner, yapım şirketinden teklif aldı mı?, Olaydan nasıl haberdar oldu? gibi sorularımıza yanıt verdi.

İşte, Buket Uzuner'in MedyaTava'ya özel açıklamaları:

2019 yılının başında "Atiye" dizisini çeken prodüksiyon şirketinin prodüktörlerinden biri, zamanlama olarak onlar tam

"Atiye"yi çekmeye başladıkları sırada bana dörtleme romanım “Defne Kaman’ın Maceraları”nı bir Netflix dizisi yapmak için bir teklif getirdi.

Daha önce hakkında hiçbir bilgimin olmadığı genç prodüktörü araştırınca hakkında olumlu bilgiler edindim ve teklife olumlu yaklaştım. Son derece beyefendi, nazik bir insandı, aklıma hiç kötü bir niyet gelmedi. Kimin gelir ki? Hatta bu haberi sevineceklerini düşünerek yayıncımla, Su, Toprak, Hava ve (Ateş -bunu henüz yazıyorum) romanlarının okurları, çoğu tutkulu "fan"larıyla da sosyal medya üzerinden paylaştım. Bunların hepsi hâlâ duruyor kayıtlarda.

Fakat Aralık 2019’da "Atiye" dizisi yayınlanınca her şey değişti. "Atiye" Dizisi yayınlandığı sırada ben Kıbrıs’ta bir çevreci- edebiyat konferansındaydım. Gece otele döndüğümde sosyal medya hesaplarıma yüzlerce mesaj geldiğini gördüm. Mesajlarda; Atiye dizisinde Defne Kaman ve eczacı- şifacı anneannesi 'Umay Nine’ karakterlerine büyük benzerlik olduğu ve bunun benim romanlarımdan mı esinlenildiği yüzlerce okur tarafından soruluyordu.

Yani ben diziyi izlemeden okurların tepkisi nedeniyle intihalden haberdar oldum. Şaka gibi bir şey! Yazardan önce romanların okurları esere sahip çıkıyor. İlk şoku atlatınca oturup diziyi iki kez izledim. Sonra kitapçıya gidip, "Atiye" "dizisine esin kaynağı olduğu yazılan Serpil Boybaş'ın romanını aldım ve okudum. Dizideki karakterlerin o romanla ilgisi lgisi yoktu. Zaten dava dilekçemize eklenen bilirkişi raporunda üç eser satır-satır, sahne-sahne incelendi.

Ben 30 yıldır yazarak geçinen bir yazarım. Şimdiye kadar hakkım olmayan hiçbir konuda ortaya çıkmadım, edebiyat dışında konularla gündeme gelmemeye özen gösterdim. Fakat haksızlıklara hep karşı durdum. İntihal fikir hırsızlığıdır ve soyut bir hırsızlık olduğu için bizim ülkemizde en kolay çalınan emeklerden biridir. Telif hakkı yenmiş yüzlerce müzisyen, sinemacı, fotoğrafçı, ressam, çizer, karikatürist ve edebiyatçı var ülkemizde. Bu davayı kazanmak benim için elbette 15 yıllık emeğimin çalınması anlamındda kişisel bir konu (dörtleme romanları 15 yıldır yazıyorum ve hepsinde Defne Kaman ile anneannesi bilge Umay Nine ana karakterler; dolayısyla intihal dört romanı da kapsıyor.)ama kazandığımda dava diğer telif eser sahipleri için emsal olacak, sanat ve edebiyat dünyamız için önemli bir dönemeç sayılacaktır.

Benim Dünyanın Uyanışı romanı ve yazarıyla hiçbir derdim ve sorunum yok. O bir roman yazmış ve ona romanından dizi yapılacağı söylenmiş. İntihal davasına Serpil Hanım'ın hiçbir dahli yoktur. Bu konu prıodüksiyon şirketinin intihalidir. Edebiyatçılar ve senaristler çok iyi bilir, bir roman ve senaryonun omrgası onun ana karakterleridir ve olayların akışı yoğunluklu olarak ana karakterlerin belirlediği bir yolda gelişir. Evin temeli gibidir asıl kahramanlar. Atiye'yi Anadolu'da bir köyde büyümüş bir kız olarak değiştirdiğinizde o dizi bambaşka bir hikayeye döner. Bu yüzden, "Atiye" dizisi her sezonunda benim karakterlerim Defne kaman ve anneannesi Umay Nine üzerinden intihale devam etmektedir.

Romanlarımı yazarken danışmanlık yapan uzmanlar, editörler ve okurlar da şahidimdir.

Hukuki konularda gerkirse telif hakları konusunda deneyimli avukatım Abdullah Egeli ile görüşebilirsiniz.

Haklı olan kazansın!"

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin