BTK, 5'i cep, 6'sı telsiz olmak üzere 11 telefonun satışını yasakladı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yapılan denetimlerin ardından 5'i cep, 6'sı telsiz olmak üzere 11 farklı telefonun satışının yasaklandığını duyurdu. Yasağın sebebi ise 'güvensiz' olarak açıklandı.

Google Haberlere Abone ol
BTK, 5'i cep, 6'sı telsiz olmak üzere 11 telefonun satışını yasakladı

Aralarında Xiaomi, KAAN, Concord, Quatro ve BB Mobile gibi akıllı telefon markalarının bulunduğu bu cihazların satışını yasaklayan BTK, piyasada bulunan yasaklı ürünlerin toplatılmasına karar verdi.

BTK'nın "Güvensiz Olduğu Tespit Edilen Cihazlar" başlığıyla yaptığı duyuruda şu ifadeler yer aldı:

Kurumumuz tarafından 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu, Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları Yönetmeliği ile Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanlarının Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmelik ve ilgili mevzuat çerçevesinde yürütülen Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) faaliyetleri sonucunda; aşağıda yer alan listede sayılan üreticilere ait olan ve aynı listede türü/markası/modeli belirtilen ürünlerin güvensiz olduğu tespit edilmiştir. Güvensiz olduğu tespit edilen bu ürünlerin piyasaya arzı yasaklanmış olup, piyasada bulunan ürünlerin toplatılmasına karar verilmiştir.

Yasaklanan cihazlar şunlar:

BTK'nın 27 Kasım 2019 tarihinde satışını yasaklayıp, toplatma kararı aldığı cihazlar halen önemli e-ticaret sitelerinde satılmaya devam ediyor.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin