Borsa konseptli kafe açıldı: Her müşteri hesabı farklı bir fiyattan ödüyor, fiyatlar arz talep dengesine göre değişiyor

Ankara'da çok farklı bir konseptte kafe açıldı. 'Borsa' konseptli kafede her müşterinin hesabı farklı bir fiyattan çıkıyor. Bir Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu tarafından açılan kafede arz talep dengesine göre müşteriler fiyatları kendisi belirlemiş oluyor.

Google Haberlere Abone ol
Borsa konseptli kafe açıldı: Her müşteri hesabı farklı bir fiyattan ödüyor, fiyatlar arz talep dengesine göre değişiyor

Ankara’da açılan ‘borsa’ konseptli kafede her müşteri hesabı farklı bir fiyattan ödüyor.
Arz-talep dengesine göre fiyatların sürekli değişiklik gösterdiği borsa kafenin sahibi Ahmet Burak Çakmak, insanların mutlu olabilmesi için alışılmışın dışında bir hayata ihtiyaç duyduğunu fark ettiğini bu yüzden ‘Değişim, fırsattır’ sloganıyla yola çıktığını belirtti. Kafede satılan içeceklerin fiyatlarında hazırlanan bir sistem ile müşterilerin içeceklerini daha uyguna alma fırsatları oluşturuluyor.

Borsa konseptli kafe açıldı: Her müşteri hesabı farklı bir fiyattan ödüyor, fiyatlar arz talep dengesine göre değişiyor

KAHRAMANMARAŞ'TA AÇMIŞTI

“Değişim fırsatları oluşturarak insanlara ürünleri daha uyguna alma fırsatları oluşturduk”
Ankara’nın Çankaya ilçesi Arjantin Mahallesi'nde bulunan bir kafenin sahibi Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu Ahmet Burak Çakmak, borsa konseptli kafeyi Kahramanmaraş’ta 3 yıldır sürdürdüğünü belirterek, “Arz talep dengesine göre müşterilere fırsatlar oluşturan bir konseptimiz var. Yapılan her satışta müşterilere fırsatlar oluşturuyoruz. İnsanların mutlu olabilmesi için alışılmışın dışında bir hayata ihtiyaç duyduğunu fark ettim. ‘Değişim, fırsattır’ sloganıyla yola çıktık. Değişim fırsatları oluşturarak insanlara ürünleri daha uyguna alma fırsatları oluşturduk. Sattığımız ürünlerde ufak fiyat değişimleri yapıyoruz. İnsanların deyimiyle borsa mantığını uyguluyoruz. Ürün çeşitliliğini arttırmak için 3 yıldır gelen her müşteriyi analiz ederek bir yelpaze oluşturduk ve oluşturmaya da devam ediyoruz. İnsanlara farklı lezzetler sunmaya çalışıyoruz. Standart olan kahvelere ve içeceklere farklılıklar katarak yeni lezzetler oluşturmaya çalışıyoruz. Neredeyse her müşteriye hitap ediyoruz” ifadelerini kullandı.

FİYATLAR ANLIK DEĞİŞİYOR

Değişimin mutluluk getirdiğini fark ettiğini ve bu yüzden böyle bir sistem oluşturduğunu vurgulayan Çakmak, “Bir şeylerin değişmeden mutlu olamadığımı fark ettiğimde bu fikri buldum. Çok güzel bir hayat standartlarında olan bir insan bile bir şeylerin değişmesini talep ediyor ve bunun için çabalıyor. Bu süreçte de kafedeki fiyatların anlık değişmesinden insanların mutlu olacağını düşündüğüm için bu sistemi kurdum. Talep arttıkça fiyatın arttığı bir sistemimiz yok. Talep arttıkça biz de arzı arttırıyoruz. Bu yüzden fiyatlar daha da aşağı düşüyor. Tamamen müşteri odaklı bir algoritma kurduk. Örneğin 5 kişilik bir arkadaş grubu kafemize geldiğinde her biri ürünleri farklı fiyattan alıyor. Böylece biz onlara bir heyecan ve farklılık sunmuş oluyoruz. Siparişi ilk veren bir müşteri arkasından gelen müşterinin aldığı ürünün fiyatını etkiliyor” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: İHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin