Bir cemevi saldırısı daha. Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş evinin önünde kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından darbedildi

Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş evinin önünde saldırıya uğradı. Emniyet, motosikletli iki saldırganın yakalanması için özel ekip oluşturdu. Geçtiğimiz hafta da Ankara'da 3 cemevine saldırı düzenlenmişti.

Google Haberlere Abone ol
Bir cemevi saldırısı daha. Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş evinin önünde kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından darbedildi

Alevi Vakıfları Federasyonu İkinci Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş, evinin önünde kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce darbedildi. Geçtiğimiz hafta da Ankara'da 3 cemevine saldırı düzenlenmişti.

Selami Sarıtaş, dün akşam saatlerinde Kartal Orhantepe Mahallesi'ndeki evinin önünde motosikletli iki kişi tarafından saldırıya uğradı. Saldırganlar, daha sonra olay yerinden kaçarak uzaklaştı.

Emniyetin özel ekip kurarak olayı çok yönlü araştırdığı bildirildi. Sarıtaş'ın durumunun iyi olduğu öğrenildi.

ANKARA'DA DA SALDIRI DÜZENLENMİŞTİ

Ankara'da geçtiğimiz hafta Çankaya ve Mamak'taki 3 ayrı Cemevi'ne saldırı düzenlenmişti. Saldırgan A.O.K., gözaltına alındı. Saldırı anı ise Cemevlerinin güvenlik kamerasına yansımıştı. Ankara Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Çankaya ilçesindeki Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi'nde "kasten yaralama", Mamak ilçesindeki Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Ana Fatma Cemevi'nde "zarar verme" olayları meydana gelmişti.

İSTANBUL VALİSİNDEN ZİYARET

 İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, evinin önünde saldırıya uğrayan Alevi Vakıfları Federasyonu İkinci Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş'a geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Yerlikaya, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Kartal Cemevi Vakfı Başkanı sayın Selami Sarıtaş'ı ziyaret ettik, geçmiş olsun dileklerimizi sunduk. Selami Sarıtaş Dede'ye yapılan çirkin saldırıyı lanetliyorum. Muharrem ayında birliğimize, dirliğimize, kardeşliğimize kastedenler hukuk önünde asla cezasız kalmayacak" ifadesini kullandı.

BAŞKAN DOĞAN'DAN AÇIKLAMA

Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Haydar Baki Doğan, Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş'ın evinin önünde kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce saldırıya uğramasını kınadı.

Doğan, Kartal Cemevi'nde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, muharrem ayının ilk günü Ankara'da eş zamanlı olarak cemevlerine yapılan saldırıdan sonra, dün gece de federasyonlarının 2. Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Sarıtaş'ın evinin önünde motorlu ve kasklı iki kişi tarafından saldırıya uğradığını hatırlattı.

Sarıtaş'a yapılan saldırının faillerinin bir an evvel yakalanıp adalete teslim edilmesini beklediklerini söyleyen Doğan şunları kaydetti:

"Ülkemizin son zamanlarda içine çekilmeye çalışıldığı bu bulanık ve karanlık çağrıştırıcı dönemin farkındayız. Alevi kurumlarını sindirmeye, korkutmaya yönelik bu tür saldırıları kınıyoruz. Tarihten aldığımız Hz. Ali Efendimiz'in felsefesi 'Bin kere mazlum olsan da bir kere zalim olma.' şiarıyla bu tür olaylarda sabrımızı koruyoruz. Bu topraklarda tarih boyunca Aleviler hiçbir toplumun hiçbir kesimine karşı ön yargı taşımamış, zalim olmamış ve dayanışma, birlik beraberlik, kardeşlik duygularıyla eşit vatandaşları oldukları vatanın bir ferdi olma düşüncesini taşımışlardır. Tüm siyasi parti liderlerine ve halkımıza muharrem oruçlarının tutulduğu, lokmaların paylaşıldığı bu matem günlerimizde ülkemizin içine çekilmeye çalışıldığı bu kaosa karşı birlik, beraberlik mesajlarının verilmesi amacıyla 3 bine yakın cemevimizin kapısının sonuna kadar açık olduğunu vurguluyor ve sizleri muharrem lokmamızı paylaşmaya davet ediyoruz."

Açıklamada diğer Alevi derneklerinin yöneticileri de yer aldı.

 

Kaynak: A.A
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin