BİM tartışması sürüyor. Galip Aykaç'ın açıklamalarına MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'dan zehir zemberek yanıt. Fahiş fiyat iddialarına da BİM'den yazılı açıklama geldi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sert çıkışıyla başlayan zincir marketlerdeki fahiş fiyat tartışması sonrasında BİM İcra Kurulu Üyesi sıfatını taşıyan Galip Aykaç, çok sert bir açıklama yapmıştı. Aykaç'ın konuşmasına MHP'den de aynı sertlikle yanıt gelirken, BİM yazılı bir açıklama yaparak fahiş fiyat iddialarını yalanladı.

Google Haberlere Abone ol
BİM tartışması sürüyor. Galip Aykaç'ın açıklamalarına MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'dan zehir zemberek yanıt. Fahiş fiyat iddialarına da BİM'den yazılı açıklama geldi

Marketlerdeki fahiş fiyatlarla ilgili tartışma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çıkışıyla başlamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası zincir marketlere ilişkin önemli açıklamalarda bulunmuştu.

Zincir marketlerdeki fiyatlara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, fiyatlarla ilgili ithamların yakından takip edildiğini açıkladı "Ticaret Bakanlığımız, önümüzdeki günlerde yeni uygulamaları devreye alacaktır" ifadeleri kullanmıştı.

Bahçeli'den çok sert suçlama

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de partisinin grup toplantısında her gün art arda gelen zamlarda suçun marketlerde olduğunu söyleyerek "Sürekli zam yapan zincir marketlerin FETÖ ile irtibatlarının araştırılması gerektiğini düşünüyorum. Açgözlülere müsamaha gösterilmemelidir. Mutfaklarımıza karabasan gibi çöken kim varsa, iki yakasından tutmak devletin asli vazifesidir" ifadelerini kullanmıştı.

BİM tartışması sürüyor. Galip Aykaç'ın açıklamalarına MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'dan zehir zemberek yanıt. Fahiş fiyat iddialarına da BİM'den yazılı açıklama geldi

Galip Aykaç çok sert konuştu ve yanıt verdi

Bahçeli'nin sözlerine ise yanıt BİM'den gelmişti.

Kurtköy'de düzenlenen ve perakende gıda sektöründen temsilcilerinin katıldığı '7.Private Label Zirvesi' kapsamında Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Galip Aykaç konuşma gerçekleştirdi.  

Konuşmasında medyaya yönelik sektörel eleştirilerde bulunan Galip Aykaç, "Tüketici fiyat endeksi, TÜİK açıkladı bunu; yüzde 80.21, üretici fiyat endeksi yüzde 143.75, dokuzuncu ay, yüzde 83.45 tüketici, yüzde 151.50 üretici. Onuncu ay yüzde 85.51 tüketici yüzde 157.69 üretici fiyatı, soruyorum buradan. Acaba bu aradaki rakamlarımı biz mi yanlış okuyoruz? Bunun doğrusunu söyleyecek olan var mı? Gıda perakende sektörünün kar edenlerinin en yükseğinin ettiği kar yüzde 4'tür. Bu yüzde 4'ün tamamını da verseniz enflasyon aşağıya gelmez. İşte söylediğiniz yüzde 85, yüzde 80'e gelir. Bunu bile bile bire alıp üçe satıyorlar, bire alıp, dörde satıyorlar diyecek kadar alçalan gazetecilere, oda başkanlarına diyorum ki bu algı operasyonunuzun vatandaşta karşılığı yoktur. Hala halka açık olan bizim gibi şirketlerin(BİM), bizim bir farkımız var. Bu farkımız masraf yapımızı başkalarından çok daha iyi kontrol etmemizden gelen bir farktır. Brüt kar marjımız 17.5. Yani 100'e aldığımız bir malı 117.5'e satıyoruz. Yahu nerede burada bire alıp üçe, üç kata satılan fiyat? Nerede öyle bir ürün?" ifadelerini kullanmıştı.

Eleştirilerini sürdüren Aykaç, "Ziraattan haberi olmayan ve özellikle İstanbul Ziraat Odası Başkanı'na… FETÖ Örgütüyle bizi tehdit eden parti liderlerine söyleyeceklerimiz var. Bu ülkenin güzel insanları sizlerin yalanlarına hiçbir şekilde itibar etmediler." ifadelerini kullandı.

Aykaç, "Bu süreçte o bahsedilen zincir marketleri diye altını çizerek söylenen üç harfliler diye bizleri farklı yere koyan ve bunları koymaya çalışan ve Müslüman olduğunu iddia eden bu insanlara söyleyeceklerimiz var. Lütfen aynaya baksınlar. Kendilerini göreceklerdir. Bunların hepsinde bir art niyet vardır. Bir algı yönetimi vardır. Bunlara tüketicimiz hiçbir zaman karşılık vermemiştir" şeklinde konuşmuştu.

 

BİM'den yazılı açıklama geldi

Bu tartışmalar sürerken BİM'den de yazılı açıklama geldi ve fahiş fiyat iddiası yalanlandı.

BİM tartışması sürüyor. Galip Aykaç'ın açıklamalarına MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'dan zehir zemberek yanıt. Fahiş fiyat iddialarına da BİM'den yazılı açıklama geldi - Resim : 3

BİM tartışması sürüyor. Galip Aykaç'ın açıklamalarına MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'dan zehir zemberek yanıt. Fahiş fiyat iddialarına da BİM'den yazılı açıklama geldi - Resim : 4

 

MHP kanadından çok sert açıklama

MHP kanadından ise Aykaç'a yanıt gecikmedi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, sosyal medya üzerinden çok sert ifadeler kullandı.

Yalçın paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

BİM İcra Kurulu Üyesi sıfatını taşıyan Galip Aykaç nam ahlaksız ve edepsiz hortumcu, piyasa spekülasyonuyla ceplerini dolduran bazı süpermarketlerin kirli oyunlarının Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli tarafından ifşa edilmesinden ötürü salyalarını akıtmış. Yıllardır halkın sırtına kene gibi yapıştıkları vatandaşın kanını emen asalaklar, bundan böyle MHP'yi karşılarında bulacaklar.

Uzunca bir süredir petrol fiyatları düşüşte iken, enflasyonun ateşi düşme eğilimindeyken, döviz kuru yatay seyir izlerken; halkın ihtiyaç duyduğu temel gıda ürünlerine her hafta insafsızca zam yapan haramzadelerin, artık amansız hasmıyız. Fiyatlarla keyfî olarak oynayıp hayat pahalılığını körükleyen, akıllarınca halkı infiale ve kaosa sevk ederek iktidarı düşürme planları yapan, bitip tükenmek bilmeyen kazanma hırslarıyla fiyat terörü yaratan FETÖ yanlısı siyaset ve piyasa simsarlarına aman vermeyeceğiz.

Piyasadaki olağan dışı fiyat artışlarının müsebbip ve müşevviki bazı süpermarketlerin ortak hareket ederek halkın ekmeğine uzattıkları haris ve tecavüzcü elleri kıracağız. Halkın hakkını, haram kâr istiflenmiş kursaklarından çıkaracağız. Kirli ellerini cebimizden çekmeyen, Kırk Haramiler misali her köşe başını tutan, FETÖ'vari çıkar ortaklığı oluşturarak bize tuzak kurmaya yeltenen bazı süpermarketlerin spekülatör sahipleriyle yöneticilerine karşı aziz milletimizi uyanık olmaya davet ediyoruz.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin