Belçika'dan deprem bölgesine sahra hastanesi: 100'den fazla hastayı tedavi edebilecek sahra hastanesi en geç 16 Şubat itibarıyla faaliyete geçecek

Belçika, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgeye günde 100'den fazla hastayı tedavi edebilecek sahra hastanesi gönderecek. Hastanenin kurulacağı yeri belirleyecek keşif ekibi bugün yola çıkacak. Günde 100'den fazla hastayı tedavi edebilecek sahra hastanesi en geç 16 Şubat itibarıyla faaliyete geçecek.Öte yandan, İsrail, deprem bölgesinde sahra hastanesi kurmak üzere Türkiye'ye 230 kişilik yeni ekip gönderdi.

Google Haberlere Abone ol
Belçika'dan deprem bölgesine sahra hastanesi: 100'den fazla hastayı tedavi edebilecek sahra hastanesi en geç 16 Şubat itibarıyla faaliyete geçecek

Belçika Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle gönderilecek sahra hastanesi en geç 16 Şubat itibarıyla faaliyete geçecek ve birkaç hafta sahada kalacak.

Hastanenin kurulabileceği yeri belirlemek üzere keşif ekibi, Melsbroek askeri havaalanından bugün yola çıkacak.

Sahra hastanesini kuracak sağlık personelinin bulunduğu ikinci ekip ile malzemeler 11-12 Şubat'ta Belçika'dan ayrılacak.

Hastane günde 100'den fazla hastayı tedavi edebilecek, en az 20 hastanın geceyi gözlem altında geçirmesini sağlayacak.

Ekipte, acil cerrahide uzmanlaşmış hemşireler ile diğer özel tıbbi görevliler tarafından desteklenen Belçikalı doktorlar bulunacak.

"Anne ve çocuk" özel birimini de içerecek ekip, toplamda 70-80 kişiden oluşacak.

İSRAİL DE SAHRA HASTANESİ KURACAK 

Öte yandan, İsrail, deprem bölgesinde sahra hastanesi kurmak üzere Türkiye'ye 230 kişilik yeni ekip gönderdi.

İsrail ordu sözcülüğü, deprem bölgesinde daha önce arama kurtarma faaliyetlerine başlayan İsrailli ekibin 4,5 saatlik çalışma sonucu 23 yaşında bir kadını enkazdan çıkardığı görüntüleri paylaştı.

İsrailli ekiplerin şu ana kadar aralarında çocukların da bulunduğu 4 kişiyi enkazdan kurtardığı kaydedildi.

Kaynak: A.A
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin