BDDK'dan kredilerle ilgili yeni karar! BDDK kredi kullanılacak şirketlerin 15 milyon TL olan yabancı varlık sınırını 10 milyon TL'ye indirdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kredi kullanılacak şirketlerin 15 milyon TL olan yabancı varlık sınırını 10 milyon TL'ye indirdi.

Google Haberlere Abone ol
BDDK'dan kredilerle ilgili yeni karar! BDDK kredi kullanılacak şirketlerin 15 milyon TL olan yabancı varlık sınırını 10 milyon TL'ye indirdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan (BDDK) yapılan açıklamaya göre, finansal istikrarın güçlendirilmesi ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına yönelik, koordineli makro ihtiyati adımlar atılmaya devam ediliyor.

Yabancı para varlık sınırlaması

Bu doğrultuda alınan Kurul kararı ile bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki bağımsız denetime tabi şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının Türk lirası karşılığının 10 milyon TL'nin üzerinde olması veya yabancı para nakdi varlıklarının aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 5'ini aşması durumunda, söz konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmayacak.

Daha önce yeni nakdi ticari kredi kullandırmama koşulu, 15 milyon TL karşılığı yabancı para nakdi varlığın bulunması veya yabancı para nakdi varlıklarının aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10'u aşması durumunda geçerli oluyordu.

Karar doğrultusunda 1 Kasım'dan itibaren geçerli olacak şekilde müşterilerden yeni beyan ve taahhüt alınacak. Söz konusu uygulama, 1-31 Ekim döneminde ise mevcut hali ile devam edecek.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin