BBC ve AFP çalışanları intihar saldırısında hayatını kaybetti!

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Shashdarak bölgesinde 15 dakika arayla düzenlenen iki intihar saldırısında çok sayıda gazeteci de öldü.

BBC ve AFP çalışanları intihar saldırısında hayatını kaybetti!

IŞİD'in üstlendiği saldırıda hayatını kaybedenler arasında BBC Afgan Servisi'nde ve AFP'de çalışan iki gazeteci de bulunuyor.BBC Dünya Servisi Müdürü James Angus, saldırıda BBC Afgan Servisi'nde bir buçuk yıldır çalışan Ahmad Shah'ın Khost vilayetindeki saldırıda hayatını kaybedenler arasında olduğunu duyurduğu açıklamasında "Ahmad Shah 29 yaşındaydı. Bir buçuk yıldan uzun bir süredir BBC Afgan Servisi'nde çalışıyordu, ekibin sevilen ve saygı gören bir üyesi olarak yetenekli bir gazeteci olduğunu kanıtlamıştı" dedi. 
Afganistan'da intihar saldırıları:

İkinci saldırı olay yerine gelen kurtarma görevlilerini ve gazetecileri hedef aldıhttps://t.co/zmmC27bX2r pic.twitter.com/sZEETtdgKn


— BBC Türkçe (@bbcturkce) 30 Nisan 2018


Saldırıda yaşamını yitiren diğer gazeteci de uzun yıllar Fransız AFP haber ajansına çalışan fotomuhabir Shah Marai.

AFP ajansı olayla ilgili attığı tweet'te ikinci saldırının gazetecileri hedef aldığını duyurdu.İlk saldırı motosikletli bir intihar saldırganı tarafından gerçekleştirildi.İkinci saldırıda, olay yerinde toplananlar hedef alındı. Gazeteci kılığında olay yerine geldiği belirtilen intihar saldırganı, kamera içine yerleştirdiği bombayı patlattı.Afgan yetkililer saldırılarda aralarında gazetecilerin de bulunduğu en az 25 kişinin hayatını kaybettiğini, 45 kişinin de yaralandığını açıkladı.İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Najib Danish BBC'ye yaptığı açıklamada ölenler arasında 8 gazeteci ve 4 polis olduğunu belirtti. 
#BREAKING AFP photographer Shah Marai killed in Kabul blast


— AFP news agency (@AFP) 30 Nisan 2018


IŞİD, yayın organı olarak kullandığı Amaq haber ajansında saldırıyı üstlendiğini duyuran bir açıklama yaptı.Önceki hafta yine Kabil'de bir seçmen kayıt bürosuna düzenlenen saldırıda 60'a yakın kişi hayatını kaybetmiş, 119 kişi de yaralanmıştı. Saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

BBC araştırmalarına göre, Taliban ve IŞİD'in etkili olduğu ülkenin yaklaşık yüzde 30'u tamamen hükümet kontrolünde.Taliban da geçen hafta yaptığı açıklamada, ilkbahar saldırılarını başlattığını, özellikle yabancı güçleri hedef alacağını duyurmuştu.Türkiye'den kınamaSaldırıyla ilgili Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan da açıklama geldi.Saldırıyı üzüntüyle öğrendiklerini ifade eden Bakanlık, "Bu hain terör saldırılarını şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz" dedi.


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin