Baykar krizi büyüyor: Babacan'ın 'Devletin bütün imkanları onlara aktarılıyor' iddialarına Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar'dan jet yanıt geldi: Özür dilemek erdemdir. Erdemli olmayı deneyin

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar'ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu İHA’lar ve SİHA’lar üreten Baykar'a ilişkin soruya, "Burada yanlış şu, devletin hemen hemen bütün imkanları, bütün o yardımlar, devletin bütçesinden doğrudan aktarılan kaynaklar, aşağı yukarı tek şirkete aktarılıyor" yanıtını vermişti. Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Babacan'ın sözlerini yanıtsız bırakmadı.

Google Haberlere Abone ol
Baykar krizi büyüyor: Babacan'ın 'Devletin bütün imkanları onlara aktarılıyor' iddialarına Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar'dan jet yanıt geldi: Özür dilemek erdemdir. Erdemli olmayı deneyin

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan,Trendtopic podcast’ine Babacan konuk oldu. Babacan’ın konuk olduğu serinin ilk bölümünde Gazeteci Ozan Gündoğdu’nun, "Cumhurbaşkanı'nın damadının şirketi var ve bu bir teknoloji şirketi. Bu şirketin ürettiği silahlar geniş kesimler tarafından teveccüh görüyor. Bu şirketin sahibi de diyor ki, benim kayınbabam kaybederse biz bittik, bizi yaşatmazlar. Nasıl bir tablo var karşımızda” sorusuna yanıt veren Babacan, şöyle konuştu:

"8 yıl Milli Güvenlik Kurulu üyesiydim. Dolayısıyla bizim savunma sanayindeki kendi kapasitemizin, yerli kapasitemizin, yerli teknolojimizin ilerlemesi ülkemizin güvenliği açısından son derece önemli. Bazı operasyonlarda başka ülkelerin teknolojisine muhtaç kalmak gerçekten silahlı kuvvetlerimizin elini kolunu bağlayan bir mesele olarak ortaya çıkıyor. Biz özellikle insansız hava araçları ile ilgili Türkiye’de oluşan üretim kapasitesinin ve teknolojinin son derece önemli olduğunu düşünüyoruz ve ülkemizin gurur kaynağı olduğunu düşünüyoruz. Fakat burada yanlış şu, devletin hemen hemen bütün imkanları, bütün o yardımlar, devletin bütçesinden doğrudan aktarılan kaynaklar aşağı yukarı tek şirkete aktarılıyor. Halbuki benzer kaynaklar, en az 4-5 şirkete aktarılsa, çünkü devlet desteği olmadan bu iş olmuyor. Devletten çok yüksek miktarlarda nakit destekle bu işler oluyor. Onu herkesin bilmesi lazım.”

BAYRAKTAR'DAN YANIT GELDİ: BANKA KREDİSİ DAHİ KULLANMADIK

Bayraktar, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın Baykar'a yönelik açıklamalarına ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Babacan'ın, Baykar hakkında söylediklerini, hukuki hakları saklı kalmak kaydıyla millete havale ettiklerini aktardı.

"Kuruluşumuzdan bugüne gelirlerimizin yüzde 75'ini ihracattan elde ettik. 2022'de ise sözleşmelerimizin yüzde 99,3'ü ihracat kaynaklı. Türkiye'yi bırakın, dünyada dahi böyle bir firma bulamazsınız. Devlet kaynakları firmamıza akıtılmıyor. Bilakis, kuruluşumuzdan bu yana devletten tek kuruş nakit teşvik ya da hibe almadık. Banka kredisi dahi kullanmadık. Tüm projelerimizde olduğu gibi en son AKINCI ve KIZILELMA'yı da öz kaynaklarımızla geliştirdik.

Yüksek teknolojiden, milli teknolojiden bihaber olmanız, size müfteri olma hakkı tanımaz. Kaportacılıkla, Hacı Murat arabalarla paradigma dönüştüren Milli SİHA'ların farkını TEKNOFEST'e gelen çocuklar size anlatabilir. Fitne fesat odakları yerine onlara kulak vermeniz hakikati duymanızı sağlar. Özür dilemek erdemdir. Erdemli olmayı deneyin."

 "BAYKAR, DEVLETTEN, ÖZEL SEKTÖRDEN TEK BİR KURUŞ KREDİ KULLANMADI"

Haluk Bayraktar, Twitter hesabından yaptığı diğer paylaşımda da TEKNOFEST'teki konuşmasının kesiti olduğu video görüntüsünü paylaştı.

Bayraktar, burada Baykar'ın 40 yıllık bir firma olduğunu ve Baykar'ın tek bir matkap ile kurulduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Bizim çocukluğumuz freze tezgahlarında, torna tezgahlarında çalışarak, CNC programlama yaparak geçti, babamla kokulu yağlı pasta atölyelerinin içerisinde... Baykar, hayatında ne devletten ne de özel sektörden tek bir kuruş kredi kullanmamış bir firma. Baykar'ın şu an geldiği noktada yaptığı satışların yüzde 98'i ihracattan. Böyle bir firmanın bir örneğini başka bir yerde gösteremezsiniz. Her zaman kendi kazanımlarıyla yatırım yapmış, yüksek yatırım yapan bir firma. İş yaptığı devlet kurumlarından hiçbir zaman nakit hibe ya da AR-GE desteği almamış bir firma. Mesela BAYRAKTAR KIZILELMA'ya tek kuruş devlet desteği yok. Türkiye, bugün insanlı savaş uçağına milyarlarca dolar devlet desteği veriyor değil mi, BAYRAKTAR KIZILELMA teknolojik olarak en ileri seviye bir teknoloji, tek bir kuruş devlet desteği yok. Tamamen Baykar öz kaynaklı. Niye? Çünkü Baykar zaten geliştirdiği teknolojilerle ihracat yapan, belirli bir gelir üreten ve AR-GE'ye kaynak ayırabilen bir firma."

SÜLEYMAN SOYLU DA TEPKİ GÖSTERDİ 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İnsansız Hava Araçlarının (İHA), Türkiye'nin terörle mücadele tarihini değiştirdiğini belirterek, "Bayraktar İHA, dünyanın önünde selam durduğu oyun değiştirici bir mucizedir." ifadesini kullandı.

Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

"İHA'lar, Türkiye'nin terörle mücadele tarihini değiştirdi. Hele Bayraktar İHA, dünyanın önünde selam durduğu oyun değiştirici bir mucizedir. Saldıranlar ya ajandır ya haindir ya embesildir. Ordumuza kimyasal silah iftirası atan bir kişiye 'geçmiş olsun' diyebilen, bu sıfatların hepsini üzerinde taşır. Amerika'nın çocukları, çaresiz zübükler."

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ DA TEPKİ GÖSTERDİ 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye'nin savunma sanayisindeki yüz akı şirketlerinden Baykar'a kara çalanları ve saldıranları kınadığını ifade etti.

Bakan Bozdağ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye'nin savunma sanayisinde ambargolara rağmen büyük gelişme sağladığını ve büyük başarı elde ettiğini vurguladı. Bozdağ, şunları kaydetti:

"Ülkemizin savunma sanayisinde elde ettiği başarının, Türkiye düşmanlarını rahatsız etmesi anlaşılabilir. Ama ülke yönetimine talip siyasileri rahatsız etmesi anlaşılamaz. Türkiye'mizin savunma sanayisindeki yüz akı şirketlerinden Baykar'a kara çalanları ve saldıranları kınıyorum. Kurulduğu günden beri devletten ve özel sektörden tek bir kuruş kredi ve nakit hibe almamış, kendi yatırım ve kazançlarıyla büyük başarılara imza atmış, pek çok ülkeye ihracat yapan 40 yıllık Baykar'a dil uzatmak, kara çalmak, sadece Türkiye düşmanlarını sevindirir. Milletimiz ve ülkemizin güvenli ve güçlü geleceği için Baykar'ı kuranlara, geliştirenlere, dünya markası yapanlara ve Baykar çalışanlarına gönülden teşekkür ediyorum. Kervan yürüyecek, hem de müfterilere rağmen."

Kaynak: A.A
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin