Bartın faciası fezlekesi ortaya çıktı. Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan fezlekenin ayrıntıları dikkat çekti: Detektörler 355 kez alarm verdi!

Bartın Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan rapor Amasra'daki maden patlamasında adeta bir ihmaller zincirinin faciaya neden olduğunu ortaya koydu. Emniyet tarafından hazırlanan fezlekeye göre patlama öncesinde detektörler tam 355 kez 'yüksek metan' uyarısı nedeniyle alarm vermiş.

Google Haberlere Abone ol
Bartın faciası fezlekesi ortaya çıktı. Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan fezlekenin ayrıntıları dikkat çekti: Detektörler 355 kez alarm verdi!

Amasra'da 42 madencinin hayatını kaybettiği maden patlaması ile ilgili Bartın Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporun detayları ortaya çıktı. Emniyet tarafından hazırlanan 235 sayfalık rapordaki detaylara göre patlamadan önce detektörler metan gazı değerinin aşıldığı konusunda 355 kez alarm vermiş.

Bartın Emniyeti tarafından hazırlanan raporda maden faciasının ihmaller zinciri nedeniyle yaşandığı gözler önüne serildi. 235 sayfalık emniyet raporunda patlama öncesi metan gazındaki yükselişe dikkat çekildi, sistemler 355 uyarı vermesine rağmen gerekli önlemlerin alınmadığı vurgulandı.

DEFALARCA İKAZ VERDİ

NTV'de yer alan habere göre emniyetin fezlekesinde şu ifadeler yer aldı: ''Metan gazı değerlerinin patlama anına kadar toplamda yüzde 1 ikaz seviyesini 85 kez geçtiği, yüzde 1.5 alarm seviyesini 5 kez geçtiği, karbonmonoksit değerlerinin patlama anına kadar ikaz seviyesini 60 kez geçtiği, havalandırma vantilatörü değerlerinin 53 kez ikaz verdiği belirlendi''

Fezlekede madendeki havayı tazeleyen ve metan gazını tahliye eden havalandırma fanının arızalı olduğu tespitine de yer verildi. Bartın Emniyet Müdürlüğü hazırladığı raporda “Patlamanın gerçekleştiği kısmında bulunan fanın çalışmadığı, bir gün öncesinden itibaren sürekli uyarı ve alarm kayıtlarının olmasına rağmen tamir edilmeden patlatma yapıldığı tespit edilmiştir” açıklamasına yer verdi. 

Fezlekede oksijen maskesi takma eğitimini almadığı halde kağıt üzerinde almış gibi gösterildiğini söyleyen bir madencinin ifadesi de aldı.  Patlama ile ilgili soruşturma kapsamında aralarında müessese müdürünün de olduğu 9 şüpheli taksirle adam öldürme suçlaması ile tutuklanmıştı.

Kaynak: Medyatava
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin