Bakan Yerlikaya göçmen kaçakçılığıyla ilgili konuştu: Allah için 112 Acil Çağrı Merkezimize iletin

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Mersin'de katıldığı toplantının ardından açıklama yaptı. Terör, uyuşturucu, organize suçlar, göçmen kaçakçılığı, siber suçlar ve asayiş olmak üzere operasyonların aralıksız devam ettiğini anlatan Bakan Yerlikaya göçmen kaçakçılığı ile ilgili yaptığı açıklamada organizatörlerle ilgili bilgisi olan vatandaşlar için, 'Allah için 112 Acil Çağrı Merkezimize iletsinler' çağrısı yaptı.

Google Haberlere Abone ol
Bakan Yerlikaya göçmen kaçakçılığıyla ilgili konuştu: Allah için 112 Acil Çağrı Merkezimize iletin
AA

Bakan Yerlikaya Suphi Öner Öğretmenevi'nde basına kapalı düzenlenen "Türkiye'nin Huzuru Mersin" başlıklı güvenlik toplantısına katıldı.

Toplantıdan sonra açıklama yapan Yerlikaya, yurt genelinde operasyonların aralıksız sürdüğünü vurguladı.

Terörle birlikte zehir tacirleri ve göçmen kaçakçılığına dikkat çeken Bakan Yerlikaya, organizatörlerle ilgili bilgisi olan kişilere 112 Acil Çağrı Merkezlerine bildiklerini iletme çağrısı yaptı.

Bakan Yerlikaya göçmen kaçakçılığıyla ilgili konuştu: Allah için 112 Acil Çağrı Merkezimize iletin

"MÜCADELEMİZ YILIN 365 GÜNÜ DEVAM EDECEK"

Yurt genelinde operasyonların devam ettiğini belirten Bakan Yerlikaya, "Terör ve işbirlikçileriyle, suçta kibirlenenlerle, çetelerle, zehir tacirleriyle, halkımızın huzuruna kastedenlerle mücadelemiz yılın 365 günü, gece gündüz durmadan devam edecek. 40 yıldır kardeşliğimize, birliğimize kasteden başta bölücü terör örgütü olmak üzere bütün terör örgütleriyle verdiğimiz mücadele bugün de amansız şekilde, duraksamadan devam ediyor. Bu mücadelemiz her zaman söylüyoruz; son terörist etkisiz hale getirilinceye, bu terör belasını bu topraklardan kazıyıp atıncaya kadar devam edecek." dedi.

Bakan Yerlikaya göçmen kaçakçılığıyla ilgili konuştu: Allah için 112 Acil Çağrı Merkezimize iletin - Resim : 2

"101 OPERASYONDA 5 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ"

4 Haziran - 1 Kasım'da polis, jandarma ve sahil güvenlik ekiplerinin gerçekleştirdiği operasyonlara değinen Bakan Yerlikaya, "Bölücü terör örgütü PKK/KCK, FETÖ, DEAŞ ve sol terör örgütlerine yönelik düzenlenen 101 operasyonda 5 terörist etkisiz hale getirildi. 191 şüpheli gözaltına alınırken 60 kişi tutuklandı, 59 kişi hakkında adli kararı verildi. Ayrıca, eylem yapma hazırlığında olan bölücü terör örgütü mensubu 1 terörist etkisiz hale getirildi." dedi.

Hedeflerinin öncelikli olarak ülkeyi organize suç örgütlerinden temizlemek olduğunu belirten Bakan Yerlikaya, Mersin'de buna yönelik son 150 günde yapılan 9 operasyonda gözaltına alınan 90 şüpheliden 31'inin tutuklandığını, 21'i hakkında adli kontrol kararı verildiğini söyledi.

Bakan Yerlikaya göçmen kaçakçılığıyla ilgili konuştu: Allah için 112 Acil Çağrı Merkezimize iletin - Resim : 3

"ZEHİR TACİRLERİNE HAYATI ZEHRETMEYE DEVAM EDİYORUZ"

Kentteki uyuşturucu operasyonlarına yönelik konuşan Bakan Yerlikaya şu ifadeleri kullandı: Teröristlerle arasında hiçbir fark görmediğimiz zehir tacirlerine de hayatı zehretmeye devam ediyoruz. Aynı dönemde ilimizde zehir tacirlerine yönelik 2 bin 533 operasyon düzenledik. Gözaltına alınan 2 bin 990 şüpheliden 230'u tutuklandı, 141 kişi hakkında adli kontrol kararı verildi. 26 Ekim'de Mersin Emniyet Müdürlüğümüz Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce Mersin Limanı'nda 610 kilogram kokain yakalandı. Bu yakalama, emniyet birimlerimizce gerçekleştirilen operasyonlar içerisinde miktar bakımından 5 Şubat 2019'da yine Mersin Limanı'nda ele geçirilen 615 kilogram kokain olayı sonrasında en büyük ikinci yakalamadır. Operasyonu düzenleyen kahraman polislerimizi bir kez daha tebrik ediyorum. Altını çizerek ifade ediyorum ki ülkemize uyuşturucu zehrini sokmak isteyenlere hayatı zehir edeceğiz. Ticaretin göz bebeği, liman şehri Mersin'imizin helal ve meşru ticaretini lekelemek isteyenlere asla geçit vermeyeceğiz.

EN ÖNEMLİ KÜRESEL SORUNLARDAN BİRİ: GÖÇ

Göçün, çağın en önemli küresel konularından biri olduğunu belirten Yerlikaya, Mersin'de geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin sayısının 227 bin 480, ikamet izniyle kalanların 41 bin 982, uluslararası koruma kapsamında kalanların 2 bin 105 olduğunu, kentte toplam 271 bin 567 düzenli göçmenin bulunduğunu bildirdi.

Bakan Yerlikaya göçmen kaçakçılığıyla ilgili konuştu: Allah için 112 Acil Çağrı Merkezimize iletin - Resim : 4

"ALLAH İÇİN 112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİMİZE İLETSİNLER"

Asıl mücadele alanlarının düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle olduğunu belirten Bakan Yerlikaya şöyle konuştu: Bu amaçla son 150 günde ilimizde 15 operasyon düzenlendi. Bu operasyonlarda, 55 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı, bunlardan 17'si tutuklandı, 3'ü hakkında adli kontrol kararı verildi. Mersinli hemşehrilerime sesleniyorum, göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle ilgili bildiklerini Allah için 112 Acil Çağrı Merkezimize iletsinler. Tutuklananlar hapishanede. Adli kontrol verilenler, serbest bırakılanlar ve bunların dışında henüz bilmediklerimizle de ilgili gayretimiz şu; hiçbir zaman bunları bırakmış değiliz. Şimdilik serbest, adli kontrol. Tavsiyemiz ve temennimiz bir daha böyle bir işi yapmamaları. Ama yapıyorlarsa biz hiçbir şekilde onların peşini bırakmayacağız. Aynı dönemde yakalanan 645 düzensiz göçmenden 248'i sınır dışı edildi. Diğerlerinin sınır dışı işlemleri devam ediyor.

"SANAL DEVRİYELERİMİZ 7 GÜN 24 SAAT GÖREVLERİNİN BAŞINDA"

Siber suçlar ve bilişim hukuku gibi kavramların artık tüm dünyanın gündeminde olduğunu belirten Yerlikaya, "Teknolojinin gelişimi, internet kullanımının artması sonucu emniyet güçlerimizin yeni muharebe alanını 'siber vatan' olarak belirledik. Nasıl kara vatanda mahalle mahalle, sokak sokak organize suç çeteleriyle mücadele ediyorsak siber vatanda da suç odaklarıyla mücadele ediyoruz. Bizim sanal devriyelerimiz 7 gün 24 saat görevlerinin başında. Son 150 günde Mersin'de terör, bilişim, ödeme sistemleri, çocuk istismarı konularında 5 bin 780 sosyal medya hesabı üzerinde çalışma yapmışız. Aynı dönemde siber suçlara yönelik 12 operasyon düzenledik. Bu operasyonlarda 64 şahıs gözaltına alındı. Bunların 31'i tutuklandı." dedi.

Mersin'de son 150 günde gerçekleştirdikleri 228 operasyonda 286 kişinin gözaltına alındığını belirten Bakan Yerlikaya, Türkiye Yüzyılı'nın inşa sürecinde ülkenin huzur ve güvenliğinin temini için asayişin sağlanmasına büyük önem verdiklerini vurguladı. Son 150 günde Mersin'de kişilere, mal varlığına, millete, devlete ve topluma karşı işlenen suçlar ile takibi gereken olaylarda aydınlatma oranlarının ortalama yüzde 97 olduğuna dikkati çekti.

Mersinlilere bir telefon kadar yakın olduklarını dile getiren Yerlikaya, "Bizi 112'den arayın, bildirin. Güvenlik güçlerimizin hemen gereğini yerine getirdiğini göreceksiniz. Oradaki o suçluları götürüp adalete teslim edeceklerdir. Açık fikirle söylüyorum. Benim jandarmamın, polisimin giremeyeceği sokak, açamayacağı kapı yoktur." ifadelerini kullandı.

Toplantıya, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Sağlam, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Selami Yıldız ve Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan da katıldı.

Kaynak: A.A
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin