Bakan Tunç'tan kritik yeni anayasa açıklaması. 1 Kasım'ı işaret etti. Yeni anayasa, arabuluculuk, nafaka hakkında önemli açıklamalar

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç 1 Kasım'da düzenlenecek sempozyum ile aile hukuku konusunu yeniden değerlendireceklerini belirtti. Sempozyumda tüm mağduriyetleri ele alacaklarını söyleyen Tunç'tan dikkat çeken yeni anayasa, kiracı, nafaka açıklamaları da geldi.

Google Haberlere Abone ol
Bakan Tunç'tan kritik yeni anayasa açıklaması. 1 Kasım'ı işaret etti. Yeni anayasa, arabuluculuk, nafaka hakkında önemli açıklamalar

Bakan Tunç yeni anayasa çalışmalarına ilişkin verdiği yanıtta, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da anayasayı "yamalı bohça" olarak ifade ettiğini hatırlatarak, yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, bu konudaki çalışmaların bir an önce başlatılmasını istediğini aktaran Bakan Tunç, "Adalet Bakanlığı olarak daha öncesinde de bizim bu konuda hazırlıklarımız, taslak çalışmalarımız olmuştu. Tüm bunlar tekrar bir araya getirilip, tekrar değerlendirilecek. MHP'nin de kamuoyuyla paylaştığı 100 maddelik bir önerisi vardı. Tüm bunlar tartışılacak. Tabii muhalefete gidilecek. Uzlaşmaya yönelik tutumları görülecek." dedi.

Kanal 7 televizyonunda kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Tunç, "Partiler eğer uzlaşmaya yanaşırsa, bir uzlaşma komisyonu kurulup bir ilerleme görülebilir. Uzlaşmaya yanaşmayan partiler olursa da milletimiz bunları görür. Temennimiz, tüm siyasi partilerin milletimize olan bu borcumuzu yerine getirmek için duyarlı davranması ve yeni dönemde inşallah 28. Dönem Meclis'i bu başarıyı göstersin ve tarihe geçsin." dedi.

ARABULUCULUĞA BAŞVURMADAN DAVA AÇILAMAYACAK

1 Eylül itibarıyla kira hukukunda da zorunlu arabuluculuğu getirdiklerini hatırlatan Bakan Tunç, arabuluculuğa başvurmadan dava açılamayacağını söyledi. Bu durumun dava süreçlerinde zaman tasarrufu sağladığını, yargının yükünü hafiflettiğini belirten Tunç, "1 Eylül'den itibaren geçtiğimiz 16 günde yaklaşık 14 bin civarında arabulucuya başvuru oldu. Bunun 12 bin küsuru kirayla ilgili, diğerleri de diğer davalarla ilgili. Kira ile ilgili özellikle bir çok ilden bize anlaşma örnekleri geliyor hatta anlaşma videolarını fotoğraflarını gönderenler de var." dedi.

Ev sahibi ve kiracı arasındaki anlaşmazlıkların yargıya intikal etmeden dostane bir şekilde çözülmesini sağlamayı amaçladıklarını anlatan Bakan Tunç, "İlk örnekler umut vadediyor. Ay sonuna kadar süremiz var, genel olarak arabulucuya gelen dosyaların nasıl sonuçlar doğurduğunu ve ne kadar başvuru olduğunu ay sonundaki tablodan görebiliriz." ifadelerini kullandı. Tunç, yakın dönemde arabuluculuğun kapsamını daha da genişleteceklerini, "aile arabuluculuğunu" da bu kapsamda ele almak istediklerini söyledi.

"NAFAKA İLE İLGİLİ BAHSEDİLEN MAĞDURİYETLERE DUYARSIZ KALMAMAK GEREKİR"

Bakan Tunç, "Nafaka meselesiyle ilgili bir adım atılacak mı?" sorusuna bu konunun uzun bir süredir tartışıldığını ifade ederek,1 Kasım'da aile hukukuyla ilgili sempozyum düzenleyeceklerini belirtti ve şunları kaydetti:

"Önceki haftalarda 'Aile hukukunu baştan sona ele alacağız' dediğimde hemen birileri devreye girdi, 'Medeni Kanun değişiyor mu?' Medeni Kanun 2021 yılında değişti zaten. Medeni Kanunu rafa kaldırma gibi bir şey olabilir mi? Bizim yeni ihtiyaçlarımız yok mu? Diğer mevzuat çalışmalarında değişiklik yapıyoruz. Aile hukukuyla ilgili de boşanma davalarıyla ilgili uzun süren yargılamalardan vatandaşlarımız şikayetçiyse burada TBMM'deki milletvekillerimiz buna duyarsız kalmaz. Bizim de Adalet Bakanlığı olarak oluşturduğumuz bilim kurulları var. Bu anlamda Meclisimize teknik destek verecek olan yürütmenin makamı Adalet Bakanlığı. Boş mu duracağız. Bu anlamda o vatandaşlarımızın taleplerine duyarsız mı kalacağız? 10 yıl süren boşanma davası var. Burada boşanma davasıyla tazminat, nafaka konularını ayırabiliriz, ayırmamız da gerekir. Nafaka ile ilgili bahsedilen mağduriyetlere duyarsız kalmamak gerekir. Kadının hassasiyeti noktasında biz hassasız. Kadınların korunması, onların nafaka konusunda mağduriyetlerine yol açılmamasını biz de savunuyoruz. Diğer yandan eğer dosya bazında farklı haksızlıklara neden olunuyorsa her iki taraf açısından düşünmek gerekir."

Bakan Tunç, bütün mağduriyetleri değerlendirecek bir sempozyumun Türkiye Adalet Akademisi öncülüğünde gerçekleştirileceğini, Aile ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığının da sempozyuma davet edileceğini duyurdu.

Yurt dışından akademisyenler, istinaf ve yüksek yargıdan uzmanların katılacağı sempozyumda, aile hukukunun enine boyuna inceleneceğini belirten Tunç, "İhtiyaçlar, eleştiriler, bu anlamda yeni duruma göre çözüm önerilerimiz ne olur, etraflıca aile hukukunu yeniden masaya yatıracağız. Sil baştan deyince yanlış anlaşılıyor." ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: A.A
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin