Bakan Soylu, pasaportlarını yırttıkları için gönderilemeyen sığınmacıların nasıl sınır dışı edileceğini açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı'na yaptığı sunumda Türkiye'nin yeni göç politikasıyla ilgili detayları anlattı. Düzenli göç kanallarını ülke kapasitesine uyumlu düzeyde açık tutma politikası gibi 4 önemli konu başlığı sıralayan Bakan Soylu ilginç bir detay da verdi. Türkiye'ye gelen sığınmacıların pasaportlarını yırttıklarını bu nedenle sınır dışı yapılamadığını belirten Soylu, sığınmacıları parmak izi yöntemiyle geri göndereceklerini ifade etti.

Google Haberlere Abone ol
Bakan Soylu, pasaportlarını yırttıkları için gönderilemeyen sığınmacıların nasıl sınır dışı edileceğini açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı'nda yaptığı sunumda yeni göç politikasıyla ilgili detayları paylaştı.

Soylu sunumda, Türkiye'de kayıt altına alınan Suriyeli sayısının 3 milyon 762 bin 889, ikamet izniyle kalan yabancı sayısının 1 milyon 414 bin ve uluslararası koruma kapsamında yabancı sayısının ise 320 bin 68 olduğunu belirtti.

DÖRT MADDEDE ÖZETLEDİ

Konuyu 4 başlıkta ele aldıklarını belirten Soylu şunları söyledi:

Birinci olarak düzensiz göçle etkili mücadele kapsamında sorunun çözümü için etkili sınır güvenlik tedbirleri, ülke içerisinde etkin yakalama ile sağlıklı ve seri işleyen sınır dışı mekanizmalarının tesisini sağlıyoruz.

İkinci olarak düzenli göç alanında, düzenli göç kanallarını ülke kapasitesine ve dinamiklerine uyumlu düzeyde açık tutma politikasını uyguluyoruz.

Üçüncü olarak, uluslararası koruma konularında, ülkemize sığınan ve koruma ihtiyacında olanlara da uluslararası hukuk ve medeniyet değerlerimiz ile uyumu insan odaklı yaklaşım sergiliyoruz.

Son olarak da uyum faaliyetleri kapsamında, yabancıların ülkemizde bulundukları süreç boyunca vatandaşlarımızla karşılıklı uyumlarının sağlanmasına yönelik adımlar atıyoruz. Stratejimizi belirledik. Gönüllü, güvenli ve onurlu bir şekilde geri dönüşünü sağlayacağız.

'PASAPORTLARINI YIRTTIKLARI İÇİN SINIR DIŞI YAPILAMIYOR'

Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun'un haberine göre, Türkiye'ye gelen sığınmacıların pasaportlarını yırttıklarını, bu nedenle sınır dışı yapılamadığını ifade eden Soylu; parmak tanıma sistemi ile kayıt altına alınacak olan bu kişilerin tespit edilerek ülkelerine gönderileceğini söyledi.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin