Bakan Özhaseki'den kentsel dönüşüm ve afet konutları açıklaması. İstanbul ve Marmara'daki kentsel dönüşümde son durum ne?

İstanbul ve Marmara'da kentsel dönüşüm planlamasıyla ilgili yeni açıklama geldi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul ve Marmara'nın dönüşümünü, yasanın yürürlüğe girmesiyle hızlandıracaklarını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Bakan Özhaseki'den kentsel dönüşüm ve afet konutları açıklaması. İstanbul ve Marmara'daki kentsel dönüşümde son durum ne?
AA

Bakan Özhaseki geçtiğimiz gün Kabine Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Özhaseki kentsel dönüşüm yasasının ilerleyen günlerde Meclis'ten büyük bir destek alarak yasalaşacağını düşündüğünü kaydetti.

Bu kapsamda İstanbul ve Marmara'nın dönüşümünün bir an evvel hızlandırılacağını kaydetti.

"ÜLKEMİZDEKİ SAĞLIKSIZ YAPI STOKUNU YENİLEMEKTE KARARLIYIZ"

Kentsel Dönüşüm Başkanlığının kurulduğunu hatırlatan Bakan Özhaseki, "Çalışmalarımız sürüyor, yönetmeliklerini hazırlayıp yayınlayacağız. Kentsel Dönüşüm Başkanlığımız eliyle de ülke genelindeki dönüşüm sürecini hızlandırmış olacağız. Bilim insanları ‘Deprem öncesindeki hazırlık için yapılan 1 birim harcama, deprem sonrasında 7 misline çıkıyor’ diyor. Biz, ülkemizdeki sağlıksız yapı stokunu yenilemekte kararlıyız" dedi ve "Yasa yürürlüğe girer girmez İstanbul ve Marmara’nın dönüşümünü bir an evvel hızlandıracağız" ifadelerini kullandı.

"200 BİN KONUT İNŞASI HIZLA DEVAM EDİYOR"

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde evlerin teslim zamanına ilişkin açıklama yapan Bakan Özhaseki şöyle konuştu:

6 Şubat depremlerinden zarar gören şehirlerimizde 200 bin konutumuzun inşası hızla devam ediyor. Şu anda yaklaşık 50 bin konut ve köy evimizin inşaatını bitirmek üzereyiz. İnşallah aralık ayında Sayın Cumhurbaşkanı'mızla birlikte biten konutlarımızı hak sahiplerine teslim edeceğiz. Alt ve üstyapısıyla, yollarıyla yeni şehirler inşa ediliyor. İşlerimiz kolay değil ama Allah'ın izniyle üstesinden geleceğiz.

GEREKİRSE KANUNİ DÜZENLEME İLE FIRSATÇILIĞIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Deprem bölgesinde faaliyet gösteren beton firmalarıyla toplantı yaptıklarını hatırlatan Bakan Özhaseki, "Gerçek maliyeti bin 300 lira civarında olan bir mikap betona, ‘nakliye fiyatları arttı, ekipman bulamıyoruz, agrega bulamıyoruz, işçi ve usta bulamıyoruz’ gibi bahanelerle 3 bin liraya kadar bedel isteniyor. Biz bunun fahiş fiyat artışı olduğunu ve kabul edilemez olduğunu, piyasa gerçekleriyle uyuşmadığını ifade ettik. Gerekirse kanuni düzenleme ile bu fırsatçılığın önüne geçeceğimizi belirttik" dedi.

1 MİLYON 20 BİN KİŞİ YARISI BİZDEN KAMPANYASINA BAŞVURDU

İlk Evim Arsa projesindeki son duruma ilişkin de bilgi veren Özhaseki, "Şimdi İstanbul'da bir de ‘Yarısı Bizden’ kampanyası var. Sosyal konut var 250 bin İstanbul’da. Bunların projesinin programını da kasım ayı sonuna kadar bitiririz. 1 milyon 20 bin vatandaş müracaat etmiş. ‘Biz evimizi yenileriz, siz bize para verin, bizi destekleyin’ diye" diye konuştu.

 

 

 

 

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin