Bakan Murat Kurum TOKİ'nin konut projesinin bilinmeyenlerini anlattı. Bakan Kurum'dan flaş deprem açıklaması. Bakan Kurum'dan İmamoğlu ve Mansur Yavaş'a tepki. Kanal İstanbul'da son durum

Sosyal konut projesi, Büyük İstanbul depremi, kentsel dönüşüm çalışmaları ve dahası... Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tv100 Özel yayınında anlattı. Bakan Kurum canlı yayında çarpıcı bilgiler verdi.

Google Haberlere Abone ol
Bakan Murat Kurum TOKİ'nin konut projesinin bilinmeyenlerini anlattı. Bakan Kurum'dan flaş deprem açıklaması. Bakan Kurum'dan İmamoğlu ve Mansur Yavaş'a tepki. Kanal İstanbul'da son durum

Usta gazeteci ve televizyoncu Erdoğan Aktaş moderatörlüğünde tv100 Ankara temsilcisi Deniz Gürel, tv100 Ankara Haber Müdürü Bilgehan Atay sordu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat kurum tv100 özelde yanıtladı.

"Karı koca birlikte başvuru yaparsa ne olacak?" sorusuna Bakan Kurum, "Her ev hanesinden bir başvuru alınacağını söyledi. Hanenin geliri İstanbul'da 18 bin lirayı Anadolu'da 16 bin lirayı geçmemesi gerekiyor. Biz bunları çok ince eleyi sık dokuyacağız, hakkaniyetli ve adaletli davranacağız." dedi. Bakan Kurum, "Projelerimizi 2 yıl içerisinde bitireceğiz." müjdesini verdi.

"ONLAR HİÇBİR ZAMAN GELEMEYECEĞİ İÇİN"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in konut projesiyle ilgili bir ödeme planı üzerinde çalıştıkları ve sunacaklarını söylemesi ve 'iktidar yapmazsa biz gelince yaparız' sözlerine Bakan Kurum, "Onlar hiçbir zaman gelemeyeceği için... Biz vatandaşımızn taleplerini her zaman karşıladık. Muhalefet hiçbir şey diyemiyor. İyi iyi demek bir erdemdir. Kendi belediye başkanlarına Kılıçdaroğlu dönüp, "Sen de İstanbul'u İzmir'i, Ankara'yı yönetiyorsun neden sosyal konutla ilgili, depremle bir projen yok?" demiyor." cevabını verdi.

İMAMOĞLU'NA GÖNDERME...

Elazığ depreminde yaşananları hatırlatan Baka Kurum isim vermeden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na göndermede bulundu. İmamoğlu, Elazığ depreminden sonraki ziyareti akabinde Erzurum'a kayak yapmaya gitmişti. Bakan Kurum, "Elazığ'da millet tatildeyken biz kimseye taminat göstermedik. Biz söz verdik ve sözümüzü tuttuk. Bu projenin teminatı 20 yıllık AK Parti iktidarıdır, Recep Tayyip Erdoğan'dır." dedi.

Bakan Murat Kurum TOKİ'nin konut projesinin bilinmeyenlerini anlattı. Bakan Kurum'dan flaş deprem açıklaması. Bakan Kurum'dan İmamoğlu ve Mansur Yavaş'a tepki. Kanal İstanbul'da son durum

"EV FİYATLARI DÜŞMEYE BAŞLADI"

Sosyal konut projisinin kira ve konut fiyatlarını artırmayacağını tam tersi düşüreceğini belirten Bakan Kurum, "Piyasaya talep doğrultusunda bir arz sunuyorsunuz. Eyy vatandaşım gel bunlardan istifa et diyotsun. Ben vatandaşlarıma sahip çıkıyorum. Sektör buna ayak uydurmak zorunda. Orta gelire de proje açıklayacağız. Orta gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağı. Hazine Bakanlığı ile çalışıyoruz. Projeyi açıkladık, ev fiyatları düşmeye başladı." ifadelerini kullandı.

İLK DEFA AÇIKLADI

Projeyle ilgili bu bilgiyi ilk defa tv100'de açıkladını belirten Bakan Kurum, "Evi olmayan Kore ve Kıbrıs gazileri de projelere başvurabilecekler. Diğer şehit aileleri evi olsa da başvurabilecekler." dedi.

Bakan Murat Kurum TOKİ'nin konut projesinin bilinmeyenlerini anlattı. Bakan Kurum'dan flaş deprem açıklaması. Bakan Kurum'dan İmamoğlu ve Mansur Yavaş'a tepki. Kanal İstanbul'da son durum - Resim : 2

BİTMEYEN PROJELER...

2020'den önceki projelerin tamamlanmadığı, imzaların dahi atılmadığı konusunda gelen soruya cevap veren Bakan Kurum aynı sorunun Samsun'da da yaşandığını, bazen belediyelerin, Mimarlar Odası'nın başvurusu üzerine yürütmeyi durdurma kararı çıkınca gecikmeler yaşandığını 100 bin evden 95 binin tamamlandığını söyledi. Bakan Kurum, "Er yada geç konutlar teslim edildi, edilecek." Bakan Kurum Türkiye'nin hukuk devleti olduğunu hatırlatarak, 'ben yaptım oldu' denilemeyeceğini söyledi.

FİKİRTEPE'DE NEER OLUYOR?

Bakan Kurum, "Fikirtepe'de kentsel dönüşümle birlikte, 2013-14'te başladı. Vatandaşımız kat karşılığı verdi. Yüzde 50'lerle 60'larla sözleşmeler yapılıyor. Yüklenici firmalar nedeniyle sekteye uğruyor. İflas edenler var. Bitirilememiş inşaatlar var. Cumhurbaşkanımıza, bize müracatlar oldu. Gittik 10 bin konutun ihalesini yaptık. Orada hiçbir vatandaşı mağdur etmedik. Kalanları da etap etap 2023'te teslim etmeye başlayacağız. Önceliğimiz yarım kalan inşaatlar. Adam evini vermiş yıllardır mağdur olmuş. İstanbul'da dönüşümü devam eden 140 bin konut var. Bunlardan 10 bini de Fikirtepe. Sözümü baki..." dedi.

"DÖNÜŞMESİ GEREKEN 6.5 MİLYON KONUT VAR"

Bakan Kurum, İstanbul'da beklenen büyük depremle ilgili konuştu. Türkiye genelinde dönüşmesi gereken 6.5 milyon konut olduğunu belirten Bakan Kurum bunların 1.5 milyonunun İstanbul'da olduğunu söyledi. Depreme karşı yapı denetim sistemini getirdiklerini, AFAD'ın kurulduğunu, yerinde dönüşüm çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Bakan Kurum, "Depremle ilgili devletle ilgili elimizdeb geleni yapıyoruz. Belediyelere de iş düşüyor. Belediyeler de dönüşüme destek vermesi gerekiyor. Burası siyaset üstü anlayışla çalışılması gereken bir iş. Yerinde dönüşüm görmek istiyorsa Kılıçdaroğlu Kartal Orhantepe'ye Kadıköy'de Fikirtepe'ye bakabilir." dedi.

İMAR AFFI

Bakan Kurum 10 milyonun üzerinde imar affından yararlanıldığını belirtti, yeni bir imar affının gündemlerinde olmadığını söyledi.

EKREM İMAMOĞLU VE MANSUR YAVAŞ'A FLAŞ SÖZLER...

Bakan Kurum, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın sosyal medya belediyeciliği yaptığını belirterek "Algı peşinde koşuyorlar. Bizi yaptıklarımız üzerinden eleştiriyorlar. Geleceğe yönelik bir vizyonları, politikaları yok. Milletimiz 15 seçimdir yanıtını veriyor. Onlar daha adaylarını bile açıklayamamış. Milletimiz sandıkta gereken cevabı verecektir. Biz eser siyaseti yapıyoruz. Ekrem İmamoğlu'nun, Mansur Yavaş'ın, Tunç Soyer'in kişiliklerine bir şey diyemeyiz ama veridkleri sözleri tutsunlar. Mamak'taki sosya konut projelerini biz yapalım dedik, 'biz yapalım' dediler. Daha teslim edemediler. Bana istedikleri zaman ulaşabilirler. Milletin yararına bizden istedikleri hiçbir şey geri çevrilmedi." ifadelerini kullandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında aynı uyumu sağlamadıklarını söyleyen Kurum, "Konya'da sosyal konut yapıyorum, belediye bir tarafından tutup vatandaşları ikna ediyor." dedi.

Bakan sözlerini, "Abdi İpekçi Spor Salonu yıkılacak riskli, uluslararası bir stadyum yapalım. İBB bu projeyi mühürlemeye, ceza kesmeye kalkıyor. Dikey bahçeleri yapmış gelip söküyorsun. Arıtma tesisi diyoruz, Haliç'e arıtma tesisi lazım." diyerek sürdürdü.

SALDA AÇIKLAMASI

Bakan Kurum Salda Gölü'yle ilgili, "Sultan Dağı tarafındaki olay dönemsel bir şey. Beyaz adalar kısmıyla ilgili değil. Yağmur suyu dökülen yaprakları getirmiş. İnsan kaynaklı değil. Salda'nın o eski hallerini gördükleri zaman neden sahip çıkmadılar. İnsanlar orada çamur banyosu yapıyordu. Biz burayı koruma altına aldık. Biz yaptık diye mi Salda değerli oldu?" dedi.

 Bakan Murat Kurum'un konuşmasından öne çıkanlar:

4 Eylül’de başvurularımız başladı. İlan edildiği günden itibaren 81 ilimizde, ilçelerimizde büyük bir heyecanla karşılandı. Proje kapsamıyla toplumun tüm kesimlerine hitap ediyor.

81 ilden gelen talepler, sorular, vatandaşlarımızın merakla beklediği bu proje konusunda güzel izlenimler alıyoruz. Başvuru sayıları 5 milyona yaklaştı.

Bu projenin %20’sini gençlere, %20’sini emekli vatandaşlarımıza ayırdık, %5’ini şehit, gazi ailelerimize %5’ini de engelli vatandaşlarımız için ayırdık. Milletimiz Cumhurbaşkanımıza güvenini başvuru sayısıyla net bir şekilde gösterdi.

Bu süreci hakkaniyetli yönetmek zorundayız. Başvuru şartlarımız belli her ev hanesinden 1 başvuru alabiliriz ve başvuru yapacak kişilerin gelirleri İstanbul’da 18 bin liranın Anadolu’da 16 bin liranın altında olması gerekiyor.

Biz bu projeyi açıkladığımız zaman maalesef muhalefet ne projeyi sahiplendi ne de projeye ‘Hayır’ dedi işte ‘Yapamazlar’, ‘Edemezler, parayı bulamazlar’ gibi birçok algı ve iftira üzerinden siyaset yapmaya devam ettiler.

Geçmişe dönüp baktığınızda bu 20 yıllık süreçte kazandığımız 15 seçimde AK Parti olarak milletimize ne söz verdiysek büyük bir çoğunluğunu tutmuşuz. Bu belki dünyada örneği görülmeyecek bir siyaset anlayışı.

Muhalefet projeyi sahiplenemedi. Ne yapacaklarını şaşırdı. 26 Ekim'de 5 bin konutun temelini atacağız. 10 şehirde ortak temel atacağız. Daha başvurusu bitmeden hızlıca inşaatları yürüteceğiz.

5 milyona yakın başvurunun bir milyon 714 bini gençlerimiz. Bu, gençlerin projeye olan güvenini gösteriyor. 

Projemiz alternatifli 2280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurup 1100-1200 lira taksitle 10 yıl faizsiz. Vatandaşın kiraya verme hakkı var. 

25 Ekim'de 17 ilde ilk temelleri atıyoruz. Ankara, Afyon, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak'ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.

Bütün illerimize yazı yazdık ‘İlde, ilçende ihtiyaç neyse bize bu ihtiyacı bildir’ dedik. Valiliklere yazdık onlarda ilgililerle görüşmek suretiyle bize talepleri ilettiler. Bizde nüfus dağılımına göre adaletli şekilde sayıları belirledik ilçelere dağıttık.

Biz milletimizle hep kol kola yol yürüdük ve yürümeye devam edeceğiz. Siz 6’lı masa etrafında köşe kapmaca oynarken biz milletin derdiyle meşgulüz. 6’lı masa etrafında ikbal peşinde, gelecek kaygısıyla koşarken, biz vatandaşa proje üretiyoruz.

Gerçekten ev sahibi olamayan, umudu olan beklentisi olan vatandaşlarımızın ev sahibi olması. Gelir şartı koyduk ki bu vatandaşlarımız alsın. Alt gelir grubunu desteklemek zorundayız sosyal devlet budur. Dolayısıyla bizde bunu yapıyoruz.

Ben burada arzı artırıyorum talep karşısında, orta gelire de proje açıklayacağız dolayısıyla 600 bin içerisinde de orta gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Biz bu projeyi açıkladık kiralar, konut fiyatları düştü, düşmeye de devam edecek.

Biz şehit, gazi ailelerimize %5 kontenjan ayırdık. Burada gelen talep üzerine Aile Bakanlığımızla görüştük. Evi olmayan Kore ve Kıbrıs gazilerimiz de bu projeye başvurabilecekler.

Seçimle ilgili bir kaygımız yok. İhtiyaçlar, talepler doğrultusunda ‘Yaparsa AK Parti yapar’ şeklinde bir sloganımız vardı emin olun bunu net bir şekilde biliyor. 2023’te milletimiz Cumhur İttifakı’na bu teveccühü yine gösterecek ve muhalefeti emekli edeceğiz.

250 sektörde ilk etapta 100 bin ikinci etapta ilave 200 bin yeni istihdam demek, 2 trilyon Lira ekonomik büyüklük demek ve bu manada bizim 250 bin konutumuzda mühendislerimiz, mimarlarımız çalışacak yeni mühendislerimiz çalışacak.

Bizim Samsun’da devam eden birçok projemiz var o projelerde biz vatandaşımıza oradan kontenjan ayırıyoruz dolayısıyla 95 bininin ihalesini yaptık. Bazen problemler oluyor sonuçta hukuk devleti burası kalan 4-5 bin konutumuzu da kısa zamanda bitireceğiz.

37 ilde müşterek ve müstakil parseller olmak üzere başvuruları alacağız. Vatandaşımız bu arsalarda imar planına uygun bir şekilde konut yapabilecekler ve bu bedelleri 10 yıl faizsiz olarak ödeyebilecekler.

Biz kararlıyız, evi olmayan tek bir dar gelirli vatandaşımız kalmayana dek bu çalışmayı yapacağız. Cumhurbaşkanımız planlı kentleşme ve sosyal devlet anlayışını 81 ile yayacağımızı ve birbirinden eksiği olmayacağını ifade ettiler.

Yapılan düzenlemeler ve çalışmalarla Türkiye’deki yapı stokunun %60-65’i güvenli hale geldi" diyen Bakan Kurum "Onlar her ne kadar yapmadığımızı iddia etseler de vatandaşımızla dönüşüm projelerini yürütüyoruz. Depremle ilgili her şeyi sahaya vermiş durumdayız. Belediyeler dönüşüm projelerine ağırlık vermek zorunda ‘Yapacağım’ deyip yapmamak yok ‘Bütçeye koyacağım’ deyip o bütçeyi dönüşümde kullanmamak yok. Bizi yalanlarla iftiralarla eleştirip kendilerine bakmadığı anlayışı rafa kaldırmaları gerekiyor. Bizi bu konuda eleştiren muhalefet aynaya niye bakmıyor? Hadi biz yapamadık doğrusunu sen göster. 10 bin, 100 bin yapılacaktı 500’ü geçmez Ankara’da yapılacaktı ne oldu? Niye teslim edemedin? Algı işini iyi yapıyorlar kabul etmek lazım. Bu anketler nedir bilmiyorum ilgilenmiyorum. Bu makamda oturduğum süreçte Cumhurbaşkanımızın Türkiye ideali yolunda hizmet etmeye devam edeceğim.

Bakan Murat Kurum TOKİ'nin konut projesinin bilinmeyenlerini anlattı. Bakan Kurum'dan flaş deprem açıklaması. Bakan Kurum'dan İmamoğlu ve Mansur Yavaş'a tepki. Kanal İstanbul'da son durum - Resim : 3

2023’te şunları yapacağım’ diyorsun örneğini bir göster, göster de inansın millet. Şimdi bu algıyla, reklamla olmaz bunların hepsinin cevabını milletimiz sandıkta verdi vermeye de devam edecek. Bizim gelecek seçim kaygımız veya hesabımız yok. Telefonumuz 24 saat açık ne zaman arasalar bana ulaşabilirler. Bizim buradan isteyip de yapamadıkları hiçbir şey yoktur. Biz burada belediye ayırt edemeyiz, vatandaş ayırt edemeyiz. 84 milyona hizmet etmek durumundayız.

TOKİ özel bütçeli bir kuruluş hazineden destek alabilir ama kendi sermayesiyle dönen bir kuruluş. Cumhurbaşkanımız, Kanal İstanbul’da ‘Hazineden bir kuruş çıkmayacak Yap-İşlet-Devret modeliyle yapacağız’ dedi. Burada dolar kuru İmamoğlu’nu niye ilgilendiriyor? Kanal İstanbul’u Cumhurbaşkanımız açıkladı milletimizle paylaştı ve %52 oy alarak seçildi. Açıklanmış, proje toplumun büyük bir kısmı tarafından kabul edilmiş. En başa dönüp ‘Bunu İstanbul’un sahibine sordunuz mu?’ O gün sormuşuz.

Etiketler Bakan Kurum TV100 TOKİ
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin